הלך לעולמו נמרוד אשל – לוחם הפלי"ם ומנהיג שביתת הימאים.

הלילה הלך לעולמו נמרוד אשל, שהתפרסם כמנהיג שביתת הימאים הגדולה בימי ראשית המדינה.

 

אשל נולד לפני 90 שנים בקיבוץ עין-חרוד לאימו שולמית שהייתה  אחותו של אליהו גולומב ולאביו, יהושע (אייזיק) אשל, שהיה מפקד "שירות האוויר" של ה"הגנה".

 

נמרוד אשל נמשך מנעוריו לים ובגיל 17 הצטרף לצי הסוחר. לאחר מכן התגייס לפלמ"ח והגיע לפלי"ם ונטל חלק פעיל במבצעי העפלה של ניצולי השואה.

 

בנובמבר 1951 נבחר ליו"ר כנס איגוד הימאים, שמנה אלפיים חברים ואשר תבע לקיים בחירות דמוקרטיות לאיגוד. הבחירות התקיימו בניגוד לעמדת ראשי מפא"י בהסתדרות ובמדינה, שסירבו להכיר בוועד הנבחר ולהיענות לתביעותיו. בתגובה פרצה שביתה בהנהגתו של אשל, שהייתה הגדולה ביותר באותה עת. השביתה עוררה הדים עצומים בציבור שנחלק קשות ביחסו לשובתים.

 

ההסתדרות והממשלה הפעילו כוחות רבים בניסיון לשבור את השביתה, כולל גיוס של מפירי שביתה, אך מטרתם לא הושגה. לבסוף  הפעילו גורמי הביטחון את צה"ל שהוציא צווי גיוס לשובתים. כעבור שנה נחתם הסכם שכלל סעיף של "אי-נקמנות" בשובתים. למרות זאת נשללה מאשל האפשרות לעבוד בצי הסוחר הישראלי במשך 13 שנים. את דרגת רב-החובל שלו הוא קיבל במסגרת עבודתו בצי זר. בשנת 1953 עמד בראש החטיבה הצעירה ע"ש יצחק שדה שליד מפלגת השמאל הסוציאליסטי בהנהגתו של משה סנה.

 

שנים לאחר שחזר אשל לישראל ונטש את הפעילות הפוליטית התמנה למנהל אגף הספנות והנמלים במשרד התחבורה והיה יושב ראש הוועדה הבין משרדית לחינוך ימי.

 

אשל פירסם מספר קבצי סיפורים, ביניהם סיפורי פלי"ם, תרגומים של ספרי מסעות של ג'וזף קונרד וכן של האפוס האינדיאני הייאוואתה של לונגפלו.  כמו כן חיבר ספרים נוספים, שאת חלקם אף אייר בעצמו, וכתב מאמרים שפורסמו בבמות שמאל שונות.

 

אשל כיהן  כחבר הוועדה למונחי תחבורה ימי ‏‏‏שפירסמה מילון למונחי ים וימאות.

 

הניח אחריו את אשתו, ברכה, ואת ילדיו – תמי, גידי ויעלי, וכן 6 נכדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*