ב-14.10.2015, בשעה 12:00, תתקיים ישיבה מיוחדת של הכנסת לכבוד נשיא הודו, הוד מעלתו פרנב מוקהרג'י

 

נשיא הודו

בשעה 11:30 – טקס קבלת פנים רשמי של יושב ראש הכנסת יולי יואל אדלשטיין, ברחבת וייל וחתימה על ספר האורחים בטרקלין שאגאל.

בשעה 11:45 – התכנסות בלשכות יו"ר הכנסת.

בשעה 12:00 – ישיבה מיוחדת לכבוד נשיא הודו במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין.

בישיבה ינאמו יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, נשיא הודו פרנב מוקהרג'י (באנגלית), ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג.

בשעה 13:15 – פגישה עם יושב ראש האופוזיציה.

זהו ביקור ראשון בישראל של נשיא הודו ומטבע הדברים יהיה זה נאום ראשון, היסטורי, במליאת הכנסת של נשיא הודו.

נשיא הודו PRANAB MUKHERJEE, מכהן כנשיא הודו משנת 2012. יש מאחוריו קריירה פוליטית של מעל חמישה עשורים בהם כיהן, בין השאר, כשר החוץ, שר ההגנה, שר המסחר ושר האוצר של הודו. הוא ניצב שנים רבות במוקד קבלת ההחלטות של מפלגת הקונגרס בהודו. פרנב מוקהרג'י הוא בן 80 ובנם של לוחמי חירות למען עצמאות הודו. אביו קמדה קינקר מוקהרג'י היה מנהיג מפלגת הקונגרס ואף נכלא מספר פעמים בשל מאבקו למען עצמאות הודו.  נשיא הודו מוקהרג'י חיבר מספר ספרים על כלכלת הודו ועל בניית האומה ההודית ולאורך השנים הוענקו לו פרסים ותארי כבוד רבים.

עבור שתי המדינות נודעת לביקור חשיבות רבה. ישראל והודו מקיימות ביניהן יחסים דיפלומטיים מלאים כבר למעלה משני עשורים ובמהלך השנים התהדקו שיתופי הפעולה בין שתי המדינות בשורה של תחומים, ביטחון, מסחר, טכנולוגיה, חקלאות ועוד.

בשנה החולפת התקיימו חילופי ביקורים בדרגים גבוהים בין שתי המדינות: בארץ ביקר שר הפנים ההודי, ומצידה של ישראל ביקרו בהודו שר הביטחון משה יעלון, שר החקלאות ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס.

הודו היא המדינה השביעית בגודלה בעולם בשטחה והשנייה בגודל אוכלוסייתה המונה 1.2 מיליארד נפש, כמעט חמישית מהמין האנושי. הודו גם נחשבת לדמוקרטיה הגדולה ביותר בעולם והכלכלה שלה (במונחי כוח קנייה) היא הרביעית בגודלה בעולם, עם תוצר לאומי של 4.7 טריליון דולר ב 2012.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*