ועדת החוקה, בראשותו של ח"כ ניסן סלומינסקי, כינסה היום (ג') דיון מיוחד לציון יום מיגור השיח האלים והבריוני במרחב הוירטואלי וברשתות החברתיות

ועדת חוקה, חוק ומשפט כינסה היום (ג') דיון מיוחד לרגל יום מיגור השיח האלים והבריוני במרחב הוירטואלי וברשתות החברתיות. בפתיחת הדיון, שעסק גם ביישום חוק הפצת תכנים וסרטונים משפילים ברשת. התייחס סלומינסקי לפרשת "אלנבי 40" ואמר כי "הרשת רוויה בשיח אלים ופוגעני, כאשר הנפגעות העיקריות – אם כי לא הבלעדיות – הן נשים, ועליהן ועל אחרים אנו רוצים להגן".

חברי הוועדה הציגו את השימוש שנעשה ברשתות החברתיות לטובת הפצת תמונות וסרטונים, לא פעם בעלי תוכן מיני, ללא מחשבה על ההשלכות ההרסניות על המצולמות.  ח"כ סלומינסקי התייחס לצורך באיזון מול המדע והטכנולוגיה המתפתחים: "ככל שהמדע מתקדם, אומנם יש בכך תועלות רבות, אך בד בבד הדבר טומן בחובו סכנות הולכות וגדלות. ראוי להיזכר בהמנון הפרטיזנים נגד גרמניה הנאצית שסימלה את הקדמה והפיתוח – 'הצועד אדם קדימה, או לג'ונגל הוא חוזר?'. ייתכן שהנזקים כיום אינם חמורים, אך עלינו לשאול 'כיצד ייראה עתיד ילדינו?', האם הם צועדים לתוך ג'ונגל?".

במהלך הוועדה הציגו נציגי משרד המשפטים את הקמפיין האחרון שהושק בעניין המלחמה בבריונות ברשת, אשר כולל פעילויות חינוך והסברה לבני נוער באשר לאסור ומותר ברשת. ח"כ סלומינסקי הדגיש בעניין זה כי נוסף על הטיפול בתוצאות יש להתמקד בשורש הבעיה עצמה – מלכתחילה לא לייצר או להיות שותף ליצירת תוכן בר-הפצה. כמו כן, בדיון הוצגו הקשיים הטמונים כיום ביישום החוק, החל בהיעדר חובה להסיר את התוכן הפוגעני באופן מידי, דרך צמיחתה של תופעה בינ"ל של סחיטה על רקע מיני ולה בקשיים טכנולוגיים אינהרנטיים הנובע מגלובליות רשת האינטרנט.

חשוב לציין כי בשנת 2014, עת חקיקת חוק הפצת עבירות הסרטונים, נפתחו למעלה מ-200 תיקי חקירה והוגשו כ-9 כתבי אישום. כיום מתנהלים כ-10 כתבי אישום בגין הפרת חוק הסרטונים, ועוד עשרות כתבי אישום בגין עבירת פרסום דברי תועבה. כן יש לציין כי בשנה האחרונה התווספה עבירת צריכת תוכני תועבה פדופילים כעבירה פלילית כשבצידה שנת מאסר.

בתום  הדיון יו"ר הוועדה אמר כי ייחד דיון נפרד ומעמיק להתמודדות בבעיה בוערת זו, בעיקר בסוגית הסרת התכנים הפוגעניים, וכי הוא מזמין את כלל הגורמים ליטול בה חלק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*