עימות חריף בוועדת חוקה בדיון על החטיבה להתיישבות; ח"כ סתיו שפיר הוצאה מהדיון

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת ח"כ ניסן סלומינסקי הרחיק היום את ח"כ סתיו שפיר מהדיון שעסק בהצעת חוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' הצעה שמבקשת לעגן בחקיקה את ההתקשרות בין ממשלת ישראל לבין החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית.

יוזם הצעת החוק ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר בדיון: "תפקידה וסמכויותיה של החטיבה נקבעות ע"י הממשלה. החטיבה מגשימה את מדניות הממשלה, ומותר לה להחליט שהיא מיישבת את יהודה ושומרון בלי לעצבן את האמריקאים. אבל השמאל רוצה לשים אצבע בעין לברק אובמה ולג'ון קרי. לולא היו פה שטינקרים שרצים ומלשינים בעולם, אולי לא היה צורך בחוק". דבריו שוסעו שוב ושוב ע"י חברי הכנסת שפיר, רוזין בירן ועוד.

ח"כ סתיו שפיר טענה כי ליו"ר הוועדה אסור לנהל את הדיון: "אתה בניגוד עניינים כיון שהמפלגה שלך נהנית מהחטיבה. אני יודעת שהקרירה הפוליטית שלך תלויה באנשי החטיבה. אולם המחויבות שלנו לדאוג שהכספים יגיעו ליעדם". שפיר הוסיפה ואמרה, "אני משתגעת מהחוצפה שאני מבקשת פעם אחר פעם נתונים כספיים של החטיבה, מבטיחים לי ולא עומדים בהתחייבות. בדרך לא דרך השגתי נתונים, והסתבר לי ש 75% מכספי התמיכה של החטיבה, הועברו להתנחלויות ורק את הפרורים נותנים לנגב ולגליל. הפערים גדולים ובלתי נסבלים". לדבריה, "יש סימנים לעבירה על החוק". שפיר הוסיפה וטענה "החטיבה מעבירה מיליוני שקלים לעמותות של פוליטיקאים. ובשל כך החטיבה נמצאת בחקירה כחלק מחקירת פרשת ישראל ביתנו". כאמור, לאחר חילופי דברים קשים בין סלומינסקי לשפיר, זו הוצאה מהדיון.

ח"כ דב חנין אמר ורמז: "גם אם החוק יעבור ברוב הקואליציוני, הסיבוב הבא יגיע בפורומים שונים וכולכם תצטרכו לתת תשובות. אתם מבקשים להפוך עקום לישר" אמר חנין.

חברי הכנסת חיים ילין ואיתן ברושי הביעו תמיכה בחטיבה, אולם דרשו שזו תפעל בשקיפות. לעומתם, חברי הכנסת יעל גרמן מיכל בירן ומיכל רוזין התנגדו להצעת החוק ותקפו בחריפות את פעולות החטיבה הנעשות ללא שקיפות.

ח"כ ציפי לבני אמרה: "אם הממשלה רוצה לבנות, יש לה את משרד השיכון ואז נדע מה ההחלטות ולאן הולך הכסף. אני בעד התיישבות בכל מקום שהממשלה תתכנס ותקבל החלטה באופן גלוי ושקוף וכך ידע הציבור מה התועלת ומה הנזק בבניית כל בית. לעשות דברים מתחת לשולחן, זה לא הציונות שלי".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי הודיע כי בשבוע הבא תיערך ההצבעה על אישור החוק לקריאה ראשונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*