הושק "120 – אתר הכנסת לצעירים"

אתר משחקים אינטראקטיבי ייחודי, ראשון מסוגו, שבו ילדים משחקים במשחק המדמה את עבודת הכנסת וחברי הכנסת, הושק היום: http://kids.gov.il/knesset/

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין: "מאמץ יצירתי להנגיש את עבודת הכנסת וחברי הכנסת לילדים באמצעות משחק – הביא לתוצאה מרשימה שאני גאה בה מאד"

הושק היום (ג'): אתר "120 – אתר הכנסת לצעירים", זהו אתר משחקים אינטראקטיבי שמטרתו להקנות לילדים הבנה של עקרונות הדמוקרטיה והדגמה מוחשית על אופי עבודת הכנסת, עבודת החקיקה, מהות תפקיד חבר הכנסת ועוד. האתר והמשחקים יעלו בסדרת אתרי משחקים לילדים (מצ"ב רשימה בסוף ההודעה) ומופיע גם כאתר בתוך פורטל "על הגובה" אתר הממשלה לילדים ובני נוער של "סנונית" וממשל זמין. אתר "120" הוא ראשוני וחדשני ונבנה לאחר תהליך למידה ארוך וניסיון "לפצח" ולהעביר את עבודת הכנסת לפורמט של משחקים לבני נוער.

ככל הידוע, מדובר במשחקים בעלי "עומק" ותוכן בהיקף שהוא ראשון מסוגו בפרלמנטים בעולם. לצד המשחקים ניתן יהיה למצוא בקרוב יחידות תוכן מעמיקות עם אינפורמציה על פעילויות הכנסת.

האתר  מותאם לילדים בגילאי 9-14 ומיועד לשעות הפנאי אך גם לשימוש בבתי הספר וילווה במדריך למורים.

שלושת המשחקים הראשונים עלו עם השקת האתר:

  • משחק ח"כ – מזמין את הילדים להיות חברי כנסת ליום אחד. השחקן מעצב דמות של חברת או חבר כנסת, בוחר נושא שחבר הכנסת מבקש לקדם ומתנסה בארבע זירות פעילות מרכזיות בעבודת חברי הכנסת: המליאה, הוועדות, קשר עם הציבור ועבודה בלשכת הח"כ.
  • המירוץ לחוק – השחקן בוחר הצעת חוק ומלווה אותה דרך כל שלבי החקיקה. בין תחנה לתחנה, על מנת לקדם את החוק, הוא נדרש לנאום במליאה, לשכנע בוועדה את חברי הכנסת האחרים ועוד.
  • כנסת שקופה – משחק שמטרתו להבליט את חשיבות נושא ה"שקיפות" בעיני הכנסת. מז'אנר סגירת שטחים (דמוי xonix), שהרקע שלו הוא מבנה הכנסת. כל שטח שנחשף חושף חלק מתמונה. בכל שלב התמונה הנחשפת מייצגת אמצעי להנגשת פעילות הכנסת לציבור.

שני משחקים "פרלמנטריים" נוספים נמצאים בשלבי פיתוח ויושקו בקרוב.

בנוסף, בימים אלה מתורגם האתר לערבית ובקרוב תעלה גרסה בשפה זו באתר.

האתר פותח אחרי תהליך חשיבה ארוך עם יחידת ממשל זמין – רשות התקשוב הממשלתי במשרד ראש הממשלה ואנשי עמותת "סנונית", מבית האוניברסיטה העברית ירושלים, המתמחה בפיתוח מוצרי תוכן חינוכי מתוקשב למערכת החינוך ולשעות הפנאי. מטעם הכנסת, השתתפו בתהליך היצירה אנשי מרכז המבקרים בכנסת ואתר האינטרנט של הכנסת. כמו כן, היה סיוע צמוד של הייעוץ המשפטי לכנסת לגבי הליכי החקיקה השונים וה'כלים הפרלמנטריים'. במהלך תהליך החשיבה ויצירת המשחקים נעשה ניסיון לייצר משחקים שיאירו את נקודות הממשק בין הכנסת לציבור, יעודדו את הילדים לגלות מעורבות אזרחית ולהכשיר אותם לחיים במדינה דמוקרטית.

באירוע השקת האתר אמר יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין: "מאמץ יצירתי להנגיש את עבודת הכנסת וחברי הכנסת לילדים באמצעות משחק הביא לתוצאה מרשימה שאני גאה בה מאד. הילדים יכולים לחוקק חוק בנושא הקרוב לליבם, ולדמות, כמעט אחד לאחד, את עבודת חבר הכנסת באמצעות המשחק. אני מאמין שכול חידוש כזה, יש בו כדי לקרב לבבות בקרב הנוער, לערכי הדמוקרטיה הישראלית ולאופן שבו היא פועלת. כחלק מאירועי יובל למשכן הכנסת, אני גאה על עוד פרויקט מקסים ויצירתי שאנו חונכים היום".

ראש רשות התקשוב הממשלתי יאיר פראנק: "יחידת ממשל זמין ועמותת סנונית עושות רבות לקירוב דור האזרחים הצעיר לפעילויות הממשלה למען האזרח. אנו יכולים לראות כי שיתוף הפעולה הפורה הניב תוצאה מרתקת ומעניינת ובעיקר תוצאה המדגימה כיצד ניתן על ידי אמצעים דיגיטליים להנגיש לבני הנוער את עבודת חברי הכנסת מחד וערכים חשובים כמו דמוקרטיה, שקיפות ואחריותיות, בגובה העניים מאידך. אתר זה, כמו שאר אתרי "על הגובה", פותח דרך נקודת המבט של האזרח הצעיר מתוך חשיבה מעמיקה על מה שיעניין ויניע אותו לפעולה, בדיוק כפי שאנו מכוונים בשירותי הממשלה לאזרחים".

השקת אתר האינטרנט "120" הוא אחד מהפרויקטים החינוכיים שתשיק הכנסת במהלך השנה הקרובה כחלק מאירועי יובל למשכן הכנסת, המשך להשקת הסדרה הטלוויזיונית "כנסת נכבדה", לסיור מיוחד בכנסת למבקרים לציון שנת היובל למשכן, ופרויקטים רבים אחרים שיהיו לאורך השנה הקרובה.

מעתה ובימים הקרובים, יעלו המשחקים באתרים הבאים:

'וואלה כייף', פורטל המשחקים "זולו", האתר של ערוץ לוגי, פורטל 'גלים' – עליו מנויים כמעט כל בתי הספר היסודיים בארץ, אתר מט"ח (המרכז לטכנולוגיות חינוכיות) באתר "תמיד אזרחות", פורטל חט"ב, הקטלוג החינוכי של משרד החינוך, אתר "על הגובה", ואתר הכנסת.

IMG_9331

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*