הצעת חוק המבטלת את הריבית על יתרת חוב עברה בקריאה טרומית

לאחר שעברה ביום ראשון בועדת השרים לענייני חקיקה, הצעת חוק של ח"כ קסניה סבטלובה, ח"כ יואב בן צור וח"כ נורית קור, שתכליתה לגרום להליכי ההוצאה לפועל להיות הוגנים יותר.

הצעת החוק קובעת כי חייב שנקבע לו צו תשלומים, והוא עומד בצו התשלומים שנקבע לו- תיפסק צבירת הריבית העונשית על יתרת החוב (יכול להגיע ל20% ריבית) ותישאר רק ההצמדה.
החוק נולד בעקבות התנדבותו בארגון "שכר מצווה" לסיוע ויצוג משפטיים למעוטי יכולת של לשכת עו"ד, של יועצה של ח"כ סבטלובה, ארתור שני (עו"ד)

ח"כ קסניה סבטלובה ("המחנה הציוני"): "התקדמות הצעת החוק היא בשורה חשובה .​מסרתי את הובלת החוק לח"כ בן צור וח"כ נורית קורן על מנת שיעבור יותר בקלות. ניתן לעשות דברים גדולים כשמוותרים על הקרדיט, אני מברכת על כ שעבר בועדת השרים לחקיקה, מחכה שיעבור מחר בקריאה טרומית אני מקווה שהחוק יאושר בהקדם האפשרי לטובת כל אותם אנשים הזקוקים לאישורו." ועוד הוסיפה: "אני מחכה ליום שלא יהיה משנה מי מוביל את החוק והבחינה תהיה עניינית: טוב או לא טוב?! ומבלי שיקולי קואליציה ואופוזיציה, בגינם הציבור מפסיד. החוק הזה מאזן כראוי בין האימרה כי חובות יש לשלם, לבין ההגינות המחייבת בגן גבייתם. חייב המשלם את צו התשלומים שנקבע לו, לאחר שהחוק יעבור, תהיה רק הצמדה למדד של יתרת החוב ללא כל ריבית עונשית​, שהרי אין להעניש אדם שכן משלם את חובו".

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יואב בן צור: "אישור הצעת החוק בועדת השרים לחקיקה, ואישורה בטרומית,​ הינם ללא ספק נדבך חשוב במאבק בעוני של סיעת ש"ס. במצב הקיים, בו חייבי ההוצאה לפועל, העומדים מדי חודש בצו התשלומים, שנקבע על ידי הרשם, ממשכים לשלם את חובם בריבית של שוק אפור- ובחסות החוק- הוא דבר בלתי נסבל. גובה הריביות שעולה על צו התשלומים החודשי הוא דבר שלא יעלה על הדעת. אני שמח על קונצנזוס רחב של חברים מכל הסיעות בכנסת שהצטרפו ליוזמת חקיקה זו ומבקש להודות ליו"ר התנועה, השר אריה מכלוף דרעי, על מוערבותו האישית בקידום הליך החקיקה. אכן הסיוע לשקופים זו איננה סיסמה אלא דרך חיים אשר מלווה אותנו יום יום בעבודת הכנסת".

סגנית יו"ר הכנסת מטעם הליכוד, ח"כ נורית קורן: "מברכת על מעבר החוק בקריאה טרומית. ​החוק לביטול ריבית הפיגורים לחייב המשלם את צו התשלומים שנקבע לו, הוא חוק חשוב מאין כמוהו , ונועד לסייע לחייבי ההוצאה לפועל לצאת ממעגל החייבים. כעו"ד שטיפלה בחייבים, אני ודעת עד כמה חשוב להורית את הריבית המוגזמת, שרק גורמת לחוב לגדול למימדים מפלצתיים בזמן כה קצר. זה חוק חברתי המקל על ציבור גדול של חייבים אשר נקלעים לקשיים ואין אנו צריכים להקשות עליהם, אלא להיפך, לעזור להם להחזיר את החיים למסלול תקין. הטבות וסיוע לחייבים להוצאה לפועל הם נושאים בתחומים חוצי מפלגות ולכן אני שמחה שיוזמיה של הצעת החוק הינם מכל סיעות הבית".

רן מלמד, סמנכ"ל "ידיד": "אישור הצעת החוק תביא לכך שעשרות אלפי חייבים המעוניינים להחזיר את חובותיהם, אך אינם מסוגלים לעשות כן עקב ריבית הפיגורים הרצחנית המושתת עליהם, יוכלו לראות אור בקצה המנהרה".

ארתור שני, עו"ד יועץ חקיקה ודובר לח"כ קסניה סבטלובה: "כאשר נודע לי שההצעה עברה השבוע בועדת השרים ממש שמחתי. במהלך השנים התנדבתי ועודני מתנדב בכל הקשור לאוכלוסיות מוחלשות.  בהתנדבותי ב"שכר מצווה", כסטודנט, מתמחה ועורך דין של תחנת זכויות בדרום תל אביב בה גדלתי, פגשתי לא מעט עוולות כאלו ואחרות שפוגעות באנשים שלא לצורך. זו אחת מהן, שזועקת לשמיים, ואם תיפתר מאות אלפי אנשים יוכלו לשפר את חייהם. מקווה מאוד שזה יצליח וירבו יוזמות החקיקה שיטיבו עם הציבור, יקלו על התנהלותו מול הרשויות ואשר בבסיסן הנחות יסוד הוגנות והגיוניות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*