אורי מקלב : "אקים ועדת משנה לטיפול בהסתה ברשת"

וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת דנה היום בהצעה לסדר של חברי הכנסת נחמן שי ודב חנין בנושא מסע ההסתה בפייסבוק נגד משפחתו של ריצ`ארד לייקין ז"ל שנרצח בפיגוע שאירע בשכונת ארמון הנציב בירושלים

ח"כ נחמן שי אמר "הרשתות החברתיות מתווכות בהעברת החומר לציבור, ואלו נושאות באחריות להפצת החומר. יחד עם זאת, איני רוצה לחסום את העולם שנפתח לנו, אלא להסתכל על ההיבטים המסוכנים של הדמוקרטיה ללא גבולות. מסרי הסתם שגורמים לרצח, הינם יתושים שפורחים בביצה, ואילולא הרשת זה לא היה קורה. אותם רשתות מרוויחות מפרסום מאות מיליוני שקלים אשר מועברים למקלטי מס, ומדינת ישראל לא מקבל עליהם מיסים. זו החומרה והחוצפה. הם נהנות מהאכסניה, מוציאות את הכסף ואפילו לא טרחו להופיע לדיון. ועל זה נאמר, "הרצחת וגם ירשת".

בן המנוח מר מיכה ריצ'ארד אמר "אבא נרצח באינתיפאדת הסכינים. והסרטונים של המחבל הפכו לוויראליים ברשת תחת הכותרת 'ההצלחה הגדולה'. הסרטונים הללו זמינים עד היום ביו-טיוב. בנוסף לסרטוני הדרכה היכן ואיך לדקור באופן האפקטיבי ביותר. אבי היה מחנך שתיאר את עצמו כאדם מאושר לעבוד בחינוך. השקיע הרבה בשוויון ובדו קיום. הוא הקים קייטנה משותפת לילדים שחורים ולבנים בארה"ב. לדבריו, בשונה ממדינות העולם, פייסבוק יו-טיוב וטוויטר הפכו למדינות וירטואליות נעדרות חוק. החוק הישראלי מתייחס כמעט לכל תחום, פרט למה שנעשה ברשתות החברתיות. הגיע הזמן להפעיל פיקוח על המדיה החברתית ולקבועת סנקציות פליליות כנגד העבריינים. אם החברות רוצות להמשיך להרוויח מאתנו מאות מיליוני דולרים, עליהם לתת מענה להסתה. אני קורא לחברי הכנסת לחוקק חוקים אפקטיביים. הדיבורים יפים, הגיע הזמן לעשות מעשים.

נשיא מכון למחקר תקשורת המזרח התיכון מר יגאל כרמון אמר, "מעקב של המכון אחרי אמצעי המדינה השונים במזרח התיכון מעלה כי לא ניתן לעלות על הדעת התפתחות הג'יהאד העולמי, ללא הרשתות החברתיות אשר מתכסות באצטלה של חופש הביטוי. טענה שקרית בעליל! אין חופש ביטוי להסתה לרצח.

נציג המכון הקרין בוועדה סרטון ובו חומרי הסתה קשים לצפייה שנלקחו מיו-טיוב ומפייסבוק, חומרים שעדיין נמצאים ברשת. ובהם סרטים והנחיות איך לבחור כלי נשק איך לגרום לנזק מקסימאלי, כיצד להשחיז סכינים וכן דרשות של אימאמים הקוראות לדקור ולבצע פיגועי דריסה. הסרטונים הללו "זכו" למיליוני צפיות. לארגון עז א-דין אל-קסאם יש ערוץ יו-טיוב משלו ובו מושמעות קריאות לרצח.

ח"כ רויטל סויד אמרה "הדרכה לרצח יהודים אינה חופש הביטוי. לפייסבוק יש את הטכנולוגיה לאתר את כל סרטי הרצח. הם חייבים לדעת שאם הם לא יסירו את ההסתה, הם יהיו חשופים לתביעות כספיות גבוהות מאוד". לדבריה, "כל החברות הללו נגועות בצביעות גדולה מאוד".

נציג המשטרה רפ"ק ירון שטרן אמר "הפעילות שלנו מוגבלת רק לפעילות המתבצעת בגבולות המדינה. רוב ההסתה לפגועים, מקורה בחו״ל. כאשר ההסתה מבוצעת בישראל, אנחנו מאתרים את המסיתים ומעמידים אותם לדין".

נציגת פורום תג מאיר אמרה שדברי הסתה של רבנים, הם אותה גברת בשינוי אדרת ואלו גורמים לפעולות "תג מחיר". בן הנרצח השיב לה ואמר כי ראוי להבחין בין פעולות תג מחיר, למוסלמים שרצים ברחוב ורוצחים אנשים. אסור להשוות ביניהם.

נציג לשכת עורכי הדין עו"ד אריאל קצובר אמר "מכשירים קיצוניים להגבלת חופש הביטוי, צריך לשמור רק למקרי קיצון. הלשכה תפעל להטמעת נורמות שימוש ברשת ולתיקוני חקיקה.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב סיכם את הדיון ואמר "צריך לעצור כל שיח בריוני אלים או מסית. עצם הפרסום נותן לגיטימיות לביצוע הפעולות הללו". "אם אין אני לי מי לי" אם לא נדאג לעצמנו, הגופים הללו לא ידאגו לנו. אם תהיה לחברות פגיעה כלכלית הם יגיבו. אמש קברנו את הקורבן ה-23 שלנו כתוצאה מחופש הביטוי. חופש הביטוי אינו חופש השיסוי לקריאה לרצח.  אמר מקלב שהכריז כי יקים וועדת משנה שתעסוק בתחום השיימינג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*