קסניה סבטלובה: "בשנת 2015 זהירות ברשת לא פחות חשובה מזהירות בדרכים"

חה"כ קסניה סבטלובה פנתה לשר החינוך, בנט, בבקשה להכניס תכנים של זהירות ברשת ולא רק זהירות בדרכים:

"אני פונה אליך לא רק כחברת כנסת, שכעת מקבלת פניות רבות מהורים אשר מודאגים ממה שקורה עם ילידיהם ברשת, אלא גם כאמא שמודאגת ממגפת החרמות, ההתקפות ואווירת האלימות ברשת ומחוצה לה.

אמנם בנותיי עוד קטנות מכדי להיום "אונליין", אך אני חרדה מהרגע שגם הן ייכנסו לעולם הוירטואלי. רק לפני יומיים ילדה בת 13 שמה קץ לחייה, שעוד לא החלו, לאחר שכתבו לה "תתאבדי" ב"אינטסטגרם". ועוד מקרים נוספים בהם ילדים, בגלל קללות וחרמות ב"פייסבוק" ו"בואטסטפ" ועוד- מנסים לשים קץ לחייהם.
אדוני, ילדינו מבלים שעות רבות ברשת – בין אם זה באמצעות הטלפון החכם, ובין אם זה באמצעות הטאבלט או המחשב. רוב הזמן איננו יודעים מה מעשיהם שם, ואין אנו מספקים את הכלים המתאימים להתמודדות עם כל הסכנות.
אתה ואני, פחות או יותר, באותו גיל, והאינטרנט הגיע לחיינו כשהיינו כבר מספיק מבוגרים על מנת להתמודד. ילדינו גדלים יחד עם הרשתות החברתיות, מתעוררים והולכים לישון איתן. ושם, כידוע – כל ילד וילדה, איש או אישה- בגפו ובגפה, לטוב ולרע. אנו מלמדים את ילדינו לחצות את הכביש בביטחה ולהתנהל בזהירות בדרכים. לתאומות שלי יש שיעור כזה מדי שבוע ואני מברכת על כך. אך מדוע אין במערכת החינוך שלנו שיעור בשבוע שיעסוק בהתנהלות נכונה ברשת?! התכנים שכרגע מועברים לילדים במהלך "שעת המחנך" ומסגרות האחרות אינם מסודרים ואינם מספיקים. אנו מלמדים את ילדינו עברית, חשבון, מורשת, מדעים ואנגלית ומתחילים מ"אלף", אז מדוע לא ללמד את הדור הזה של התלמידים, שגדלים עם "סמארטפונים" ביד, איך להתנהל נכון בשלל הרשתות?!

ללמד אותם שהרשת היא חלק מהמרחב הציבורי, ולכן דברים שאינם נאמרים סיטואציות אחרות, לא צריכים להיאמר גם באינטרנט! להסביר להם כיצד צריך להגיב במקרה של גילויי שנאה, אלימות, פדופיליה וכו'? כמובן שבשיעור כזה אפשר גם להסביר על הדברים היפים של האינטרנט – כמה שפות אפשר ללמוד בעזרתו, איך למצוא חברים חדשים בכל מיני ארצות וכו'. אך הדבר החשוב ביותר, השר בנט, הוא שניקח אחריות על החינוך האינטרנטי של ילדינו, ושלא נשחרר אותם לג'ונגל פראי בלי שהסברנו להם כיצד להתנהל בו.

לדעתי, חייבים להכניס שיעור חובה כזה החל מהכיתות הנמוכות ועד שמסיימים את בית הספר. גם כדי להגן על ילדינו וגם כדי לגדל דור חדש של משתמשי אינטרנט אחראים. אני קוראת לך לפעול במיידי ולמנוע מקרים נוספים של התעללות ברשת ואסונות שקורים כתוצאה מכך. "

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*