אושר בטרומית: נקודת זיכוי ליחיד שסיים לימודי מקצוע

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק לתיקון פקודת מס הכנסה (נקודת זיכוי ליחיד שסיים לימודי מקצוע), התשע"ו-2015 של חברת הכנסת מירב בן ארי וקבוצת חברי הכנסת. להצעה זו הוצמדה הצעה של ח"כ איתן ברושי.

מוצע לתקן את פקודת מס הכנסה וכך להשוות את נקודת הזיכוי המוענקת למסיימי לימודי מקצוע לנקודות זיכוי המוענקות למסיימי תואר אקדמי ראשון, כך ששניהם יקבלו נקודת זיכוי אחת.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "כיום יחיד תושב ישראל שסיים לימודים לתואר אקדמי ראשון זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת וחצי נקודת זיכוי ממס נוספת אם סיים גם תואר אקדמי שני. לעומת זאת יחיד תושב ישראל שסיים לימודי מקצוע, ("לימודי מקצוע" – לימודים לרכישת מקצוע מסוים, בהיקף שעות לימוד הזהה ל-1,700 שעות לימוד הנהוגות במוסד להשכלה גבוהה, כהגדרתו בסעיף 40ג לפקודה( זכאי למחצית נקודת זיכוי בלבד. שחיקת מעמדם של הלומדים לימודי מקצוע בישראל ארוכת שנים ויוצרת אפליה נרחבת ורבת פנים במשק הישראלי, נקודת הזיכוי מהווה הכרה של המדינה בחשיבות הלימודים ותרומתם לחברה והמשק הישראליים. המדינה רואה את תרומתם של לימודי המקצוע שוות ערך לתרומתם של לימודים אקדמיים ובשל כך ובכדי למנוע אפליית מסיימי לימודי המקצוע, הצעת החוק באה להשוות את נקודת הזיכוי של מסיימי לימודי המקצוע למסיימי תואר אקדמי ראשון כך ששניהם יקבלו נקודת זיכוי אחת.

ח"כ בן ארי: יש כאן עוול היסטורי שסטודנט להנדסה עם אותם שעות של סטודנט רגיל, מקבל רק חצי נקודת זיכוי. יש כאן אפליה בין סטודנט לסטודנט ואין סיבה כלל וכלל להשאיר את המצב כמו שהוא. אנחנו יודעים שהמשק זקוק להנדסאים ואנחנו מבינים את החוסר, המכללות הטכנולוגיות משרתות את כלל האוכלוסייה בישראל, והמדינה צריכה להתעורר ולחזק אותם.

47 תמכו ללא מתנגדים וההצעות יועברו לוועדת כספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*