אלי כהן: "לראשונה, המדינה תקים קרן למימון חיזוק מבנים בפריפריה"

במסגרת ישיבת ועדת הרפורמות מיום 11.11.2015 בראשות ח"כ אלי כהן הבוקר, בה נכחו ח"כ בני בגין, גיאולוג בהכשרתו, סגן שר הבינוי והשיכון ח"כ ז'קי לוי, תושב בית שאן וראש מטה הדיור אביגדור יצחקי, סוכם כי הממשלה תקצה מקורות הנדרשים לחיזוק מבנים בעלי רמת סיכון גבוהה בפריפריה."

החלטות ממשלה קודמות שדיברו על לפחות 20 מליון ₪ בשנה, על פני 20 שנה, לא יושמו. יו"ר הועדה, ח"כ כהן ביקש שהתוכנית שתוצג לא תופחת מזו שנקבעה בעבר וכן תהיה התייחסות לקידום חיזוק מבני ציבור.

בימים אלו, פועלת ועדת הרפורמות להקמת רשות להתחדשות עירונית לקידום פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 לסוגיה השונים ברחבי הארץ. ההתחדשות העירונית ובעיקר פרויקטים של תמ"א 38 נותנים מענה להגדלת יחידות הדיור באזורי הביקוש על בסיס התשתיות הקיימות וכן לשיקום הפריפריה החברתית בכל עיר ועיר במרכז, אולם המטרה הראשונית של התוכנית היא חיזוק מבנים, אשר בפרפריה איננה מתממשת, עקב חוסר הכדאיות הכלכלית.

במסגרת הדיונים, עלתה לא אחת סוגיית דינם של המבנים בפריפריה, בעיקר באזורים בהם סכנת רעידת האדמה היא הגבוהה ביותר, שכן גם הטבות התמ"א אינם דוחפים לביצוע פרויקטים באזורים אלה, עקב שווי הדירות הנמוך.

בעקבות כך, סוכם שתוקם קרן לחיזוק מבנים בפריפריה ויהיו לה מקורות תקציביות של 100 מליון ₪ בחמש השנים הקרובות. הגיבוש הסופי יהיה ע"י אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור וז'קי לוי, סגן שר השיכון והבינוי ויוצג לוועדה עד ה15 בינואר.

ח"כ אלי כהן: "תכנית התמ"א נועדה בראש ובראשונה לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, זאת מעבר לחשיבות הנדל"נית והחברתית בתוכנית. על המדינה לקחת אחריות לסייע במימון פרויקטים של תמ"א 38 לחיזוק מבנים במקומות עם רמת סיכון גבוהה, בהם אין כדאיות כלכלית".

ח"כ בני בגין: "תידרש עזרה נמרצת יותר מהממשלה. אני קורא לכולנו לקחת אחריות ולקחת תקציבים ברורים לנושא. בכל הישובים בסביבת השבר הסורי אפריקאי, הסכנה היא גבוהה. רוב המבנים בישובים הללו נבנו לפני 1980 ולא עומדים בתקן רעידות אדמה. אני מתריע בפני הסכנה שעומדת מולנו".

סגן שר הבינו והשיכון, ז'קי לוי: "מדינת ישראל נרדמת בשמירה ואינה ערוכה להתמודדות עם רעידת אדמה שעלולה לגרום לנזק אדיר בנפש וברכוש. עלינו להתעורר ולהבין שכל יום שלא מתרחשת רעידת אדמה שכזאת, שתוביל לנזק שנבכה עליו לדורות הוא בגדר נס. אנו מתרכזים באיום של טילים כשבפועל האבון הגדול עלול להגיע דווקא במקרה של רעידצת אדמה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*