אלי כהן: "צדק חלוקתי דרוש בכל מקום – גם בת"א – ולכן נדרשת התחדשות עירונית"

וועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובהצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים חוץ-מוסדיים, בראשות חה"כ אלי כהן (כולנו), סיירה ב-14.01.2016 בשכונת נווה שרת בת"א-יפו, בה מתקיימים כעת תהליכי של התחדשות עירונית ומתוכננים עוד בעתיד.

הוועדה התארחה בלשכתו של ראש עיריית ת"א-יפו, מר רון חולדאי, בכדי לדון עימו על היתרונות והאתגרים הקיימים בעיר ובמדינה בנושאים של התחדשות עירונית, ולאחר מכן קיימה סיור בנווה שרת ומפגש עם תושבי השכונה, אותו הובילו אנשי העירייה, בראשותו של המשנה לראש העיר, מר ארנון גלעדי.

ראש העיר חולדאי: "מברך את הוועדה על הביקור, שכן החוכמה האמיתית היא לצאת לשטח לראות את המצב. מדינת ישראל כולה נבנתה במהירות רבה תוך משברים חמורים, כדי לספק קורת גג לעולים ופליטים. בשל כך המדינה בנתה Low cost housing ולכן קריית שמונה נראית כמו קרית גת וכמו יד אליהו ויפו ג'".

"התחדשות עירונית איננה ואינה יכולה להיות של בית בודד. אם לוקחים עיר ורוצים לטפל בהתחדשות שלה, או של שכונה בה, אי אפשר לבנות על השוק הפרטי שיתכנן אותה, כי הוא ייצר חוסר איזון בתשתיות וצרכי ציבור, בצפיפויות ושינויים שאינם מאוזנים יחסית לאזורים השונים".

"כאשר אנו מבצעים פינוי בינוי בחלקים הפחות יקרים של העיר, אנחנו גם פוטרים מדמי השבחה, אבל העיר צריכה להביא את הכסף ממקום אחר.  אנחנו מסבסדים את זה באותם מקומות בהם אנו רואים לנכון".

יו"ר הוועדה: "צדק חלוקתי הוא אחד הנושאים החשובים ביותר ומשום כך באה המדינה ונותנת לאותה פריפריה חברתית, שקיימת בכל עיד ועיר, זכויות בניה ללא היטל השבחה, שבסופו של דבר נותנות לדיירים בבנייני השיכונים הישנים את האפשרות לעבור לבניינים חדשים, ששווים גבוה יותר היינו באור עקיבא ובקריית גת וגם שם יש פרויקטים כאלה, על אף שווי הקרקע הנמוך יותר, כי נותנים יותר זכויות. אפילו במקומות בהם יותר זכויות בקרע הקיימת לא מביאות לכדאיות, המדינה באה ונותנת קרקע משלימה, כי שעשינו בראשל"צ בהיקף חסר תקדים".

"גישתנו היא שהרשויות המקומיות יקבעו היכן תהיה תמ"א , היכן יהיה פינוי בינוי והיכן בכלל לא, ואנו קוראים לכל הרשויות להקים מנהלות התחדשות עירונית. צריך להיות מרקם תכנוני שיאפשר ביקושים שונים לאוכלוסיות שונות, אבל בתכנית של כל רשות מקומית צריך להיות פרק תכנוני על התחדשות עירונית. ברגע שהדיירים ידעו שיש תכנית רשמית, הם ידיו מה מגיע להם ותהיה להם ודאות – שהיא המפתח בשוק זה".

חה"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני): "התחדשות עירונית זה אחד האתגרים הכי משמעותיים לישראל. אלמלא התחדשות עירונית אנחנו נצטרך לבנות בכל השטחים הפתוחים וזה לא הדבר הרצוי ברמה הלאומית. יש המון חסמים והמון אתגרים בנושא. חשוב שהחוק שיעבור יסתמך על ניסיונות העבר והקשה לתושבים,, וכך נדע איך עושים את הדברים נכון ומהר. חשוב לדאוג לנציגות ציבור במועצת הרשות שתקום"

יו"ר הוועדה, חה"כ כהן, סיכם את הסיור בפנייה לתושבי השכונה: "מאוד חשוב לבוא ולפגוש את האנשים, ולא רק להיות במסדרונות הכנסת. כל דבר שלא הספקתם להעלות כאן, אנא הרגישו בנוח להעלות אלינו דרך צוות הוועדה עד לסוף חודש ינואר, אז נתחיל לדון בסעיפי החוק, שלהערכתי יאושר כבר בקריאה שנייה ושלישית במהלך חודש מארס, וישחרר הרבה חסמים". ​

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*