ממשלת הולנד החליטה להפסיק תשלומי רנטה לניצולי שואה שמקבלים קצבה בישראל

לאחר שבדיוני ועדת הכספים נחשף יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לראשונה, לעובדה שממשלת הולנד החליטה להפסיק את העברת תשלומי הרנטה לניצולי שואה יוצאי הולנד אם במקביל הם מקבלים קצבה בישראל, החליט גפני הערב, כי יפנה בנושא בדחיפות לראש הממשלה, שמשמש כעת גם כשר החוץ, לסגניתו, ציפי חוטובלי (הליכוד) ולמנכ"ל המשרד, דורי גולד. "לא אעבור על זה לסדר היום. לא יתכן שמדינת ישראל תפסיק לשלם לניצולים על-מנת שלא לפגוע להם ברנטה מהולנד".

בדיון אמר גפני, כי הוא "שומע את זה לראשונה ועוד לא יודע איך להתייחס לזה בדיוק. אני לא יודע אם זו החלטה נכונה שאנחנו, מדינת ישראל, נפסיק לשלם לניצולים מהולנד, כי ממשלת הולנד מורידה מהרנטה שלהם או מפסיקה את העברתה לחלוטין. אני לא הולך לעבור על זה לסדר היום. אפנה לראש הממשלה, לסגנית שר החוץ חוטובלי ולמנכ"ל משרד החוץ, דורי גולד, בעניין. אני אקיים דיון כאן בוועדת הכספים בהשתתפות בכירי משרד ראש הממשלה ומשרד החוץ. שהאנשים האמונים על קשרי ישראל עם מדינות אירופה יבואו לפה ויודיעו לחברי הוועדה, כיצד בכוונתם לפעול ומה נכון לעשות בסיפור הזה".

גפני אמר כי הוא "נחוש לפתור את העניין ובוודאי שלא לתת לזה לעבור ככה סתם. יש משרד חוץ במדינת ישראל ודבר כזה חייב לקבל התייחסות מקצועית מן המעלה הראשונה. אלו שעוסקים ביחסי החוץ של ישראל חייבים לתת את דעתם לעניין. אולי בסוף נפסיד במאבק הזה, אבל בוודאי שלא נניח לו מבלי לנסות לבטל את רוע הגזרה. קבלת הרנטה היא זכות מוקנית לניצולי השואה ולא יתכן שהחלטת ממשלה אירופית בנושא לא יקבל התייחסות רמת דרג אצלנו, כפי שראוי להיעשות. אדרוש תשובות מכל הגורמים הרלוונטיים לנושא". גפני קרא ליו"ר הרשות לזכויות ניצולי השואה, עפרה רוס, ש"תעביר אף היא את הטיפול בעניין להילוך גבוה" ובינתיים הוא מצידו יעשה את כל הבדיקות הדרושות בנושא על-מנת לברר את העניין לאשורו.

כל חברי הכנסת שנכחו בדיונים בוועדת הכספים היום הביעו תמיכה בדבריו וציינו כי "יש קונצנזוס מקיר לקיר בוועדת הכספים לגבי זכויותיהם של ניצולי השואה וחובתה של מדינת ישראל לעשות הכל על-מנת שייקבלו את המגיעה להם בדין".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*