אושר בטרומית: הגדלת הגמול לעצמאיים בעבור שירות מילואים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – תגמולים מוגדלים לעצמאי בשירות מילואים), התשע"ה–2015  של חבר הכנסת עפר שלח וקבוצת חברי הכנסת.

מוצע להגדיל את התגמול ליום בעבור שירות מילואים למי שהוא עובד עצמאי בשיעור של 25% מהכנסתו הממוצעת.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: עצמאים רבים נאלצים לשלם מחיר כלכלי כבד ולעיתים אף להעמיד בסכנה ממשית את מקור ההכנסה שלהם, כאשר הם נקראים למילואים. בחוק כיום אין פיצוי על הכנסתו הריאלית של המבוטח העצמאי, לעומת המבוטח השכיר, שבכל מקרה, יקבל תמיד פיצוי על הכנסתו שהוא הרוויח לפני יציאתו למילואים. כאשר עובד עצמאי יוצא לשירות מילואים, העסק מושבת כי אין מי שיחליף אותו, והתגמול הכספי אינו מכסה את ההפסדים בשל ההיעדרות, כגון הוצאות משתנות והוצאות קבועות, הכוללות שכר דירה, מיסי עירייה, טלפון, משכורות עובדים ועוד.

על מנת לשנות את ההפליה נגד העצמאים המשרתים במילואים, ולא להפקיר את מי שנקרא להגן על המדינה, מוצע לתקן את חוק הביטוח הלאומי כך שהתגמול בעבור ימי מילואים יהיה ריאלי, באמצעות כך שיתווסף להכנסתו הממוצעת סך של 25%, כשקלול ההפסדים בגין ההוצאות הקבועות שאינן מתוגמלות כיום בחוק, זאת בהתאם למסקנות ועדת קדמי שדנה בסוגיית הפיצוי לעצמאיים ומעסיקים בגין ימי מילואים.

ח"כ שלח: ההצעה הזו עוסקת באחד מהעוולות הרבים שנגרמים לעצמאיים במדינה. אם משווים את הפיצוי לזכירים יש הפליה לרעה של משרת המילואים העצמאי. מערכת הביטחון אמרה תחילה שהיא תתקן את זה ללא חקיקה אבל חלפו חודשיים והם לא עשו את זה אז אני מגיש את החוק היום.

32 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתכריע היכן יימשך הליך החקיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*