אושר בטרומית: הפקדת ערובה על ידי תושבי אזור העימות בטרם יפנו לבית המשפט

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק בתי המשפט (תיקון – תובענת תושב אזור עימות), התשע"ו–2015 של חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי וקבוצת חברי הכנסת

חוק בתי המשפט [נוסח משולב] מאפשר לרשם להורות, לבקשת הצדדים, על מתן ערובה לתשלום הוצאות משפט. מוצע לקבוע כי בתובענה של תושב איזור עימות כהגדרתו בחוק, שאינו אזרח ישראלי, נגד אזרח ישראלי יורה הרשם לתובע על מתן ערובה לתשלום הוצאות משפט, אלא אם סבר שקיים סיכוי גבוה לזכייה בתובענה, או כי לתובע נכסים במדינת ישראל.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: תביעות פרטיות המוגשות בעידוד גורמי השלטון ברשות הפלסטינית ובאזורים הנשלטים על ידי ארגוני טרור מובהקים כארגון החמאס, עושות שימוש בבתי המשפט של מדינת ישראל לשם השתקת כוחותיה החיוניים של המדינה, ובכלל זה: כוחות הביטחון, החקלאים, התעשיינים ועוד. זאת ועוד, תובעים אלה, בניגוד לכל אזרח ישראלי הנוטל סיכון של תשלום הוצאות משפט במקרה שתביעתו תידחה, אינם נוטלים כל סיכון עם הגשת תביעתם, שכן בפועל אין כל יכולת לגבות כספים מתובעים אלה, תושבי אזורי העימות, ככל שתידחה תביעתם.

אשר על כן מבקשת הצעת החוק לקבוע חובה להפקדת ערובה על ידי תושבי אזור העימות בטרם יפנו לבית המשפט לבירור מהותי של התביעה, ובכך להביא לצמצום משמעותי של תביעות הסרק"

ח"כ מועלם רפאלי: "מדינת ישראל נמצאת בעימות מתמשך עם גורמים סדירים ובלתי סדירים ביהודה, השומרון ועזה, העוינים אותה. לעימות זה פנים רבות. יש ממנו הנעשה באמצעות פעולות טרור הננקטות נגד אזרחי ישראל, ויש ממנו הנעשה באמצעות התשה אזרחית המתקיימת בזירות הכלכליות והמשפטיות, בישראל ומחוצה לה, במטרה להביא לפגיעה במדינת ישראל באמצעות תביעות סרק נגד אזרחיה."

ח"כ עיסוואי פריג': מפלגת המחנה הציוני שחתומה על ההצעה הזו, איפה זכויות הפועלים הפלשתינים? אתם מכשירים את הניצול שממילא קיים לעובד הפלשתיני. אתם חצופים. זכויות עובדים ליהודים בלבד.

49 תמכו 36 התנגדו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*