הוועדה למאבק בסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג ערכה דיון לבחינת תכניות השיקום הניתנות לנגמלים מסמים ומאלכוהול: "הוועדה תקדם הצעת חוק שתבטיח סל שיקום למכורים"

מכלול משרדי הממשלה הרלוונטיים הדגישו בדיון כי קיים פער משמעותי בין הפעילות המתבצעת המושקעת בתחום תהליך הגמילה עצמה בשלב הראשון למול זו ההשקעה המופחתת באופן משמעותי בתחום השיקום כמעטפת על רצף הטיפול כשלב שני ומשמעותי. פער זה מקורו בעיקר במחסור תקציבי שמונע פתיחתם של מרכזי תעסוקה, פעילות להשתלבות בקהילה, איתור מוקדם, הקמת מרכזי נוער. "מדובר בנושא כאוב. אלו אנשים כבויים שלא ניתן להחזיר אותם לחברה ללא תהליך שיקום סדור. לכן לא רק שהם סובלים אלא גם החברה עצמה סובלת, הנגמל ומשפחתו. הקניית כישורי חיים נורמטיביים בכוחם לשמר את הצלחת הגמילה לאורך זמן".

לנוכח הנתונים שהוצגו טענה יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג כי "המחסור בתהליכי שיקום על רצף הטיפול לנגמלים מהתמכרות לסמים הוא הרבה מעבר לסביר. את המחסור הזה נכון יותר להגדיר כתהום של ממש ובוואקום מוחלט. זה הוא מצב עגום שגם יעלה לנו כחברה יותר כסף לטווח הארוך מאחר ונגמל שיעבור תהליך שיקום, גדל משמעותית הסיכוי שהוא לא יחזור להשתמש בסמים. כלומר זה לא רק נכון מקצועית זה גם יעיל כלכלית".

ח"כ עבדאללה אבו מערוף ציין כי "תהליך שיקומי ובפרט מציאת מקום עבודה הוא לא פחות חשוב ואולי אף יותר מתהליך הגמילה הראשוני".

בסיכום הדיון אמרה יו"ר הוועדה, זנדברג כי "הוועדה תפעל לקדם הצעת חוק שתכליתה להבטיח סל שיקום לנגמלים. עד שהצעת החוק תהיה מוכנה ניתן באמצעות הסטה פנימית של התקציבים אשר כבר קיימים כיום במשרדי הממשלה הרלוונטיים להתחיל להניע התהליך על בסיסו יוגדר מינוי בתקן של רכז תעסוקה". זנדברג הנחתה את נציגי המשרדים הרלבנטיים להציג את נתוני התקציב ותקני כוח האדם הקיימים בנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*