ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה את ההצעה שתסגור את הפרצה שאפשרה לזכיינים להתחמק מחוק הפופקורן

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה ב-17.02.2016 לקריאה ראשונה את ההצעה לתקן את חוק הגנת הצרכן, של ח"כ טלי פלוסקוב וחברי כנסת נוספים, שנועדה לסגור פרצות בסעיף שזכה לכינוי חוק הפופקורן ואוסר למנוע מצרכנים להכניס מזון ושתייה לבתי קולנוע ולמקומות בילוי נוספים בהם נמכרים מוצרים דומים.

ח"כ פלוסקוב הסבירה כי כיום החוק כבר מונע מבעלי העסקים לאסור על צרכנים להכניס מזון או שתייה לעסק, אולם יש בעלי עסקים שמצאו פרצה בחוק וטוענים שלא הם מוכרים את המזון, אלא זכיין אחר, ולכן הם יכולים לאסור על כניסתו. "לכן אני מציעה תיקון קטן בנוסח החוק, שיסגור את הפרצה ויקבע כי לא ניתן יהיה לאסור על הכנסת מזון ושתייה מאותו סוג הנמכרים במקום, ולא משנה מי מוכר אותם", אמרה. לדבריה, "משפחה עם ילדים שהולכת לקולנוע לראות סרט ורוצה לקנות לילדים פופקורן צריכה להוציא כ-200 שקל – ואם הם רוצה לחסוך ומביאים את הפופקורן מהבית הפרצה בחוק מאפשרת למנוע זאת מהם אם המוכר הוא זכיין, ובני המשפחה שוב הופכים ללקוחות שבויים. התיקון יאפשר למי שרוצה לחסוך להביא את המזון מהבית, ימנע מקרים של לקוחות שבויים ויכול לגרום לבעלי העסקים להוריד מחיר אם הם רוצים שיקנו אצלם".

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, הוסיף: "החוק, שבשפה העממית נקרא חוק הפופקורן, נועד לסיים מצב של לקוחות שבויים במתחמים כמו בתי הקולנוע, בכל מה שקשור להוצאה לא קטנה במזנונים. הדרך הייתה או להטיל פיקוח במצב של לקוח שבוי, או לאסור על המניעה להכניס אוכל. הכנסת חוקקה את האיסור למנוע הכנסת מזון שהעוסק מוכר באותו מתחם, אלא שאלינו הגיעו מכתבים של עורכי דין שהפנינו אליהם תלונות צרכנים, והם התנערו בטענה שאת המזנון מפעיל גורם אחר ולכן הם לא אחראים".

היו"ר כבל אמר כי ההצעה נועדה להתמודד עם ההתחכמות של בעלי מתחמים, כדי למנוע מצב שזכייני משנה יתחמקו ממנו. הוא הוסיף כי גם אחרי התיקון צריכה הרשות להגנת הצרכן להודיע בצורה מסוגרת לכל בעלי העסקים כי האחריות חלה גם עליהם, כדי למנוע מצב של התחמקויות. הוא אף הציע לשקול צעדים נוספים כדי לוודא שמפעילי המתחמים לוקחים אחריות על הנעשה בהם ואף מסדירים זאת ביחסים שלהם עם הזכיינים. "צריך לעשות הכל כדי שהפעם לא יעקפו את החוק ולא נצטרך לעשות תיקון על תיקון". היו"ר כבל וח"כ פלוסקוב תמכו בהצעה, והיא אושרה כאמור לקריאה ראשונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*