ועדת הכספים מעכבת הצעת חוק של שר האוצר המשנה את מדיניות המיסוי על מקרקעין

יום לא קל עבר על פקידי האוצר ורשות המיסים ב-16.02.2016 בוועדת הכספים. בשני דיונים שעסקו, האחד בנושא כוונת רשות המיסים לייצור קיזוז חובות לנישומים ׁ(בהודעה נפרדת (א"ק)) והשני, בנושא כוונת משרד האוצר לייצור תמריץ לבעלי דירות להשקעה או יורשי דירות למכור אותן ע"י הטלת מס שבח או קיצור זמנים לזכאות לפטור ממס שבח, הוועדה דחתה את ההצבעה ואף לא החלה בהקראת הצעות החוק. בדיון על ההצעה לתיקון חוק מיסוי מקרקעין חברי ועדת הכספים הפילו את החלק העוסק בהטלת מס שבח על יורשי דירות.

את המהלך הוביל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שאמר ש"בזה אנחנו לא דנים. זה מהלך לא צודק וייפגע מאוד ביורשים, בייחוד במצבים בהם אין הסכמות בין היורשים והם מתקשים מכור את הדירות". כמו-כן, דחתה את המשך הדיון ואת הקראת סעיפי החוק הנוגעים לתימרוץ בעלי יותר מדירה אחת, למכור בהקדם, בתוך 12 חודשים, את הדירה או הדירות הנוספות שברשותם. חברי הכנסת הביעו תרעומת על יוזמת האוצר וטענו שמאחוריה עומדת הכוונה להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים ותו לא. "הגדלת היצע הדיור ובשורה בדבר פתרון למצוקת הדיור, אין כאן" אמרו.

סגן הממונה על התקציבים, ערן ניצן, הסביר את האלמנטים הנכללים בהצעת החוק: "מדובר בחלק מתכנית הדיור הממשלתית העוסקת בהגדלת היצע הדירות למכירה. הממשלה משקיעה מיליארדי שקלים בקידום פתרונות למצוקת הדיור. לצד המאמצים הללו היא לא חוסכים במאמצים גם בהגדלת היצע של דירות קיימות במשק, שאנחנו משוכנעים שאם הצעת החוק הנוכחית תאושר, היא תוציא למכירה אלפי יחידות דיור. אדם שיש לו דירה יחידה וקונה עוד אחת בתקופה מסוימת, הדירה הקודמת תוגדר כדירה בהמתנה והוא לא ייקרא משקיע.  כיום זה 18 חודשים לפטור ממס השבח ו- 24 חודשים למס הרכישה. אנחנו רוצים להגביל ל- 12 חודשים בלבד, על-מנת להגדיל המוטיבציה של אדם למכור את הדירה שלו. אם אדם צריך למכור את דירתו ורואה שהמחירים עולים, אז הוא ממתין כדי למקסם את הרווח מהמכירה. לא מדברים על רכישת דירות מקבלן שאז סופרים רק מאישור טופס 4. אנחנו מבקשים לצמצם את הזמן על-מנת לייצר לחץ על מי שרכש דירה חדשה, שיוציא למכירה את דירתו הישנה".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) תקף את ההצעה בחריפות: "זו חוצפה, זו פגיעה באזרחי ישראל. אם זו דירה בפריפריה ולא ניתן למכור אותה או שיש בעיה אחרת שמונעת את המכירה במחיר ראוי. אתם הורגים את האזרחים. בושה לשר האוצר. וגם הכוונה להטיל מס שבח על יורשי דירות, מי אתם שתגבילו את היורשים. ההורים שלהם שילמו מיסים עבור הדירות.  באים לשדוד את אזרחי ישראל. החוק הזה הוא בא בחטא.

ח"כ אורן חזן (הליכוד): "אתם רואים בכל מי שירש דירה או שברשותו דירה נוספת מעבר לזו שבה הוא מתגורר, אדם עשיר וזה עיוות. פעם אחרי פעם מגיעים לכאן בשם האוצר לשפר להזיז משהו בשוק הדיור אך ההצעות גרועות. רוצים לעזור לחלשים ביותר אז עוזרים על חשבון חלשים אחרים או על חשבון אלו שסופסוף יכולים להשיג קורת גג מעל לראשם. לא כל מי שקיבל בית בירושה זה אומר שיש לו כסף. עד שבנאדם יכול לשפר דיור ולהרוויח קצת 'Benefit' משכירות רוצים לקחת לו את זה".

ח"כ דב חנין (חד"ש): "אפילו אני כסוציאליסט חושב שההצעה דווקא תגרום להעלאת מחירים ואני לא נגד העלאת מיסוי על משקיעים. אין חלופה היום להשקעה לטווח הבינוני והארוך והריבית אף צפויה לרדת עוד ואף להיות שלילית. המדינה לא יצרה מנגנונים חלופיים להשקעה ואני לא מדבר על להתעשר. גם אם יטילו עוד מיסים, אנשים ימשיכו להשקיע בבלטות, כי אין אפיק אחר להשקעה. התוצאה תהיה בדיוק הפוכה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "חותם על כל מילה של הח"כים לפני. כל האלמנטים האלה מגלמים פגיעה בזכות הקניין. הניסיון להכריח למכור דירה בזמן נתון ועקב כך בהפסד זו בעיה. לא מטפלים בשורש הבעיה. להורדת יוקר הדיור יש לטפל בביורוקרטיה, לטפל בשיווקים ולהגדיל את ההיצע ולא להעלות מיסים. טפלו במחירי הקרקעות של רשות מקרקעי ישראל בפריפריה. המדינה עושה מיליארדים ממכירת קרקעותיה. בנוסף, יש להבדיל בין אותם משקיעים שיש להם 3, 4, 5 ויותר דירות לבין מי שמשפר דיור או שברשותו עוד דירה ואותה אנחנו מחייבים אותו למכור בהפסד. צריך לקבוע מ- 3 דירות ומעלה".

ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני): "אין לממשלה אסטרטגיה כוללת של דיור בר השגה כמו באירופה וארה"ב, עבור זוגות צעירים, לגיל השלישי, למחוסרי דיור ולדיור להשכרה לסטודנטים. בלתי סביר להכניס אדם שירש דירה באיזושהי צורה להליך של שנה שבמסגרתה צריך למכור, כי בהרבה מקומות בארץ הדברים מסובכים".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) תקף אף הוא את ההצעה בחריפות: "קיצור זמן המכירה בפטור לא יגדיל את היצע הדירות אלא לזמן נתון בלבד בשנה הראשונה של המהלך. מנסים לקדם את זה כי השר כחלון במצוקה, כי הבטיח שמחירי הדירות יירדו וזה לא קורה. למרות מהלכים שחלקם מבורכים המחירים דווקא עולים. הצעד הזה רק נועד להוריד את מחירי הדירות לאלתר על חשבון הציבור הישראלי ועל חשבון המחיר שישיגו. זה נזק גדול מאוד לציבור הישראלי שקונסים אותו ובסוף תצאו עם בוכטה גדולה יותר. ששר האוצר עצמו יביא את הביזיון הזה לאישור הוועדה" .

מי שניסתה להגן על ההצעה היתה ח"כ רחל עזריה (כולנו) שהשיבה לסמוטריץ': "כשמדובר על זכות הקניין מול הזכות לחיים בכבוד, יש יתרון לזכות לחיים בכבוד. הזכות הקניינית על עוד ועוד דירות זה אחד מיוצרי הפערים הגדולים ביותר בישראל. אם אדם קונה דירה ורוצה לשפר דיור, שנה זה מספיק זמן כדי למכור את דירתו הישנה. לגבי הירושה, מסכימה שצריך להוציא את זה מהחוק. לא ניתן להכריח יורשים למכור וזה אתגר גדול. אחים יכולים לריב וכו'".      ערן ניצן ניסה להגן על הכוונה למסות יורשים ואמר: "אנחנו מעריכים פוטנציאל מכירה של 50 אלף יחידות דיור אם זה יאושר. בנוסף, מי שקונה דירה לפני שמכר את דירתו הקיימת, זה האוכלוסיות היותר חזקות. אנחנו בסה"כ מציעים להחזיר את המצב לקדמותו, כי עד 2005 היו 12 חודשים למכירה בפטור ממס שבח. אלו צעדים שיזרימו חמצן לשוק הדיור".

יו"ר הוועדה גפני סיכם את הדיון ומאר שנושא הירושה יוצא מהחוק. לגבי שאר הדברים ועדת הכספים תצטרך לשוב ולדון בעניין בכובד ראש. אנחנו רוצים לקדם מהלכים שבאמת יגדילו את היצע הדירות ויפתרו את מצוקת הדיור ולא יגדילו את הכנסות המדינה ממיסים בלבד".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*