ועדת הכספים מתנה את אישור הפרטת חברת פרזות לדיור ציבורי בירושלים עד להחלטת דירקטוריון החברה בעניין מכירת נכסיה והעברתם לחברת עמידר

ועדת הכספים סירבה הבוקר (17.02.2016) לאשר את הליך הפרטת חברת הדיור הציבורי 'פרזות' שפועלת בירושלים עד לאחר שתיוודע החלטת דירקטוריון החברה שאמור להתכנס בשבוע הבא להחלטה על הרכישה של החברה ועד שרשות החברות הממשלתיות תגיע להסדר עם עובדי החברה. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר ש"הוא רוצה לראות האם דירקטוריון החברה מאשר את ההצעה הל רשות החברות למיזוג עם חברת עמידר" וכן ש"הוא רוצה לוודא שרשות החברות תגיע להסדר בנושא העובדים. עניין העובדים הוא נושא רגיש בכל הפרטה ולא אאשר את המהלך כל עוד לא אוודא שהעניין סגור עם הסדר ראוי עבור העובדים, בין אם חלקם יפרשו ובין אם חלקם ימשיכו לעבוד במתוכנת החדשה של החברה".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב: "המטרה לבטל מהלך קודם שלא צלח של פירוק חברת פרזות.  היתה התנגדות גדולה של מבקר המדינה ושל חברי ועדת הכספים. הפתרון הקודם לא איפשר רכישת די דירות דיור ציבורי בירושלים. יש 130 מיליון ₪ בידי חברה. הפתרון הקודם חלק מהסכומים היו אמורים לעבור לפעילויות רווחה אחרות בירושלים וניסינו לגבש פתרון אחר שדרש הסכמה של האוצר, משרד השיכון, עיריית ירושלים, הנהלת פרזות וכמובן עמידר שהיתה מוכנה לקלוט את פרזות. הרעיון כעת, שמניות של המדינה בפרזות מועברות לחברה ממשלתית, אירוע שמאפשר את השלב הבא שבו עיריית ירושלים שלה 30% מהמניות יוצאת גם היא מהחברה ותעביר אותן לעמידר. פרזות תישאר חברה פעילה בבעלות מלאה של עמידר ותיכנס לרכש דירות לדיור הציבורי באופן מיידי".

מוטי יוגב הסביר ש"בהסדר הקודם פרזות היתה אמורה לשלם 35 מיליון ש"ח לעיריית ירושלים מהכסף שלה בעקבות מכירת דירות הדיור הציבורי. דובר בהעברת הכסף למטרות רווחה אחרות בירושלים. הדבר הוביל לכישלון פירוק החברה ואז אגף תקציבים נרתם להעביר את אותם 35 מיליון ₪ לעירייה במקום פרזות, לאותו סט מטרות חברתיות. עיריית ירושלים מאוד מעוניינת בדיור ציבורי והגיעה למסקנה שהבעלות על פרזות לא מסייעת בכך ולכן הסכימה לפירוק".

מנהלת לשכת החברות והתאגידים העירוניים בעיריית ירושלים, דורית ירחי: "מזה שנים אנחנו דוגלים בעמדה שכל הכסף בפרזות צריך לשמש את הדיור הציבורי, גם כשעמדת הממשלה היתה שרק חלק מהכסף. מכרו את החלק הארי של הדירות שבניהולה של פרזות ובסוף ניהלה מספר קטן של דירות וזה לא היה יעיל. על-כן  זה יעבור לחברה שזו התמחותה. אין לנו אינטרס ששני תאגידים יעסקו באותה מטרה. מתוך ה- 35 מיליון ₪ שנקבל 25 מיליון ₪ הולכים לדיור ציבורי לקשישים שמפונים מבית אליסיה שנמצא לא ראוי למגורים. יש חפיפה בין מרבית האנשים שמגיעים למקום הזה שבכל מקרה עונים לקריטריונים של דיור ציבורי. הפרויקט עלותו הרבה יותר ובא ממקורות אחרים מפינוי הקרקע ומתרומות. ביתרת הכסף, שדרוג ושיפור מבנים קיימים של הדיור הציבורי בתיאום עם משרד השיכון וכן סיוע בשכר דירה במצבי חירום שלא זכאים לסיוע בשכ"ד ממשרד השיכון".

סגן מנהל רשות החברות הממשלתיות, ניסים סלמן: "יש דירקטוריון בשבוע הבא. המדינה רשמה חוב מול הכסף של פרזות גבוה מעל המה שיש לה. אנחנו מבקשים מכם למחוק את החוב על-מנת שהחברה לא תחשוש לצאת לרכישה עם החוב על גבינו וסכנת הגדלת הגירעון. אחד התנאים למחיקת החוב, שנרכוש דירות בכל הכסף הזה – 130 מיליון ₪".

סגנית ראש עיריית ירושלים לשעבר, ח"כ רחל עזריה (כולנו): "ירושלים זקוקה לדיור ציבורי והכספים שיגיעו מפירוק החברה חייבים לממש את ייעודם; רכישת דירות לדיור הציבורי בעיר. אוכלוסיית זכאי הדיור הציבורי הם אנשים שזקוקים במיוחד למעטפת המשפחתית, אך מחירי הדיור בירושלים לא מאפשרים להם לגור בסמוך למשפחתם. לכן הצורך ברכישת דירות לדיור הציבורי גדול אף יותר מבערים אחרות בהן המחירים פחות גבוהים. השנים עוברות מאז ההחלטה על פירוק פרזות וזכאי הדיור הציבורי עוד מחכים לדירות, בינתיים מחירי הדירות עולים. טוב עושה המדינה שלוקחת עכשיו את העניינים לידיים ותדאג לכך שהכסף יגיע ליעדו ויגדל היצע הדיור הציבורי בירושלים".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו): "מה שנעשה עם הדיור הציבורי במשך שנים זה פשע חברתי. פרזות היתה חברה משכנת הרבה יותר מחברות אחרות וכשזיהו שהכסף ממכירה הולך למטרות אחרות בניגוד להחלטת ממשלה ובניגוד לכך שהכספים היו צבועים למען הדיור הציבורי, החלו להתנגד למהלך. זה בניגוד לרוח החוק והכספים הללו נלקחו כקופה קטנה. פרזות אומרים "שמרנו את הכסף והפסקנו להעביר למדינה, כי גילינו שהכספים הולכים למטרות אחרות. הענישו אותם בהחלטת ממשלה, לאחר שדווקא אותם מפרקים והולכים לעבור אולי לחברה בניהול הבעייתי ביותר, שיש שם חקירות (חברת עמידר (א"ק)). יש פה סכנה מאוד גדולה שרוצים להפריט את עמידר ולהעביר את כל הבעלות של המדינה על 40 אלף דירות לחברה פרטית שתסחור אותן בבורסה. במצב הזה האם זה לא יהיה פזיז לפרק דווקא את החברה האחראית ולמסור לחברה שדוגלת במסירת הדירות לפרטיים?".

יו"ר ועד העובדים בפרזות, מוטי יונה, סקר את נושא העובדים לבקשת חברי הכנסת: "סה"כ 21 עובדים אחרי התייעלות. פעם היינו 70. לא מתנגדים למהלך אבל יש למצוא דרך נאותה איך להפריש אותם. להגיע להסדר שעובדים ייצאו בכבוד. מדובר בעובדים שהצעיר ביותר מביניהם עם ותק של 30 שנה והוותיק ביותר עם 45 שנה,  עובדים שנתנו את מיטב חייהם לחברה. רוצים בסה"כ לצאת עם פנסיה מסודרת והתנאים הנלווים בכך.  רוב העובדים הם בני 60+".

אורי יוגב אמר מיד: "הצורך להגיע להסדר הגון לא מוטל בספק".

משה גפני אמר, כי "נושא העובדים זה נושא רגיש בכל הפרטה. יש טיוטת הסכם שהיא על דעתכם".

אורי יוגב: "פרזות תהיה חברת בת של עמידר ויהיה לה דירקטוריון נפרד והעובדים שלא יפרשו יוכלו להמשיך לעבוד".

מנכ"ל פרזות, גלעד בר אדון: "הרעיון לאחד את הפעילות המשותפת ואת התפקוד ולהמשיך את השירות הטוב שפרזות נותנת".

יו"ר הוועדה גפני סיכם: "אני רוצה לחכות עד החלטת הדירקטוריון ואז נחליט. כעת ההחלטה היא לדחות את ההחלטה כאן בוועדת הכספים עד שהחברה תקבל החלטה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*