משרד התחבורה בדיון בוועדה לפניות הציבור: ננפיק כרטיסי רישיון נהיגה גם לתושבים זרים בכפוף לתוקף אשרת השהייה שבדרכון

הוועדה לפניות ציבור בראשות ח"כ הרב ישראל אייכלר, דנה  בפניות חוזרות ונשנות של יהודים תושבי  חוץ הנתקלים בקשיים רבים, כאשר הם מבקשים להמיר את רישיון הנהיגה הזר לרישיון רגיל שמאפשר נהיגה בארץ ובחו"ל.

עד היום מקבלים רישיון מנייר בלי תמונה ולששה חדשים בלבד. זאת לאחר שהיהודים   חייבים לעבור מבחן שליטה ברכב, למרות שהם מחזיקי רישיונות נהיגה מחו"ל. הם משלמים אגרה ולבסוף הם מקבלים "פתק", שתוקפו לחצי שנה בלבד.  בתום חצי שנה עליהם לבוא פיזית למשרד הרישוי, לעמוד בתור הארוך, לשלם  אגרה, לעבור בדיקות ראיה ומבחנים חוזרים, אם לא חדשו את הרישיון שנה אחת. מדובר גם על נהגים שלמדו נהיגה בארץ  אך אינם מחזיקים באזרחות ישראלית, ועברו מבחן נהיגה בישראל. זאת התנכלות לתושבים בתירוצים ביטחוניים, טענו.

משרד הרישוי לא מודיע להם בתום חצי שנה ש"פג תוקף רישיונם". עליהם לעקוב בעצמם אחר תאריך תפוגת רישיונם.  הפונים הוסיפו כי  הרישיון  הישראלי מנייר אינו מוכר על ידי שוטרי חו"ל. מרבית המדינות בעולם אינן מכירות ברישיון מנייר של ישראל. בעיה נוספת שמועלית בפניות היא הפלייתם של  בעלי הרישיונות מנייר בבואם  לשכור רכב בארץ. כך גם אין להם ביטוח, כאשר מסתיימים ששה חדשים עד שאין להם ארכה לדרכון. הם ממתינים יותר מששה חדשים להארכת השהיה בדרכון במשרד הפנים ואם יקרה משהו בנהיגה אין להם ביטוח מוכר.

סגן מנהל אגף הרישוי במשרד התחבורה הודה כי   כל רישיון זמני הוא מנייר כדי למנוע מתושבים זרים להציג את הרישיון כתעודה מזהה. אבל הוא רישיון תקף בישראל לכל דבר ועניין. לפי התקנות היום נהג יכול לנהוג עם רישיון זר במשך שנה מיום כניסתו לארץ. עולה חדש יש לו שלוש שנים לבצע המרה שזה כולל מבחני שליטה, זה לא טסט, זה לבדוק את המינימום של מיומנות נהיגה.

צריך לזכור ש נוצר מצב שאנשים שתוקף האשרה שלהם בישראל פג,  יכולים להסתובב  בארץ עם רישיון נהיגה עם תמונה ובתוקף. כלומר גם אם הוא שוהה בלתי חוקי ומסתובב עם רישיון הוא יכול להיכנס לכל מקום. נוצרה כאן בעיה ביטחונית. גם לנו זה כאב ראש להביא את התלמידים אלינו כל חצי שנה, אבל היו מקרים שבאו אלינו לחדש רישיון עם אשרות  מזויפות וזו סכנה ביטחונית.

נציג משרד התחבורה הציע  לעשות ממשק עם משרד הפנים, ששם יבדקו דרך מרשם האוכלוסין  את תוקף אשרת השהיה  ולפי זה ננפיק את כרטיס הרישיון  בשבועות הקרובים נקבל ממשרד הפנים את הקבצים המוגדרים שאני יודע שאני יכול לתת רישיונות בבטחה.

נציג איגוד חברות הביטוח בישראל אמר  רק  מי שנוהג ברכב ויש לו רישיון בתוקף, ומוכר על ידי משרד התחבורה  אין שום בעיה בנייר. אך אם הרישיון לא בר תוקף ממשרד התחבורה, הוא גם לא זכאי לפיצוי על פי החוק.

יו"ר הוועדה ח"כ הרב ישראל אייכלר אמר כי  אסור להפלות בין נהג שהוא אזרח ישראל לבין תייר. משרד הפנים  משתמש בתירוץ הביטחוני, כדי  לכפות על אנשים להירשם כעולים חדשים.   300 אלף תושבי מזרח ירושלים מסתובבים בארץ עם תעודות ישראליות  ורק התיירים היהודים ותושבים ארעיים, הם הסכנה הביטחונית? אתם פוגעים קשות בתיירות בישראל  בפרופורציות לא סבירות. אפשר וצריך להבטיח מפני ניצול כרטיס הרישיון לשוהים בלתי חוקיים ואפשר לעשות זאת בפשטות. במקום לטרטר ולסחוט כספים מאלפי יהודים שבאו ללמוד בארץ, אפשר להדפיס מתחת לתמונה בכרטיס רגיל, שהרישיון תקף רק בצירוף דרכון. כך ימנעו מן המחבל לפגע ומן התלמידים יחסכו תורים ארוכים כל חצי שנה.

הוועדה רושמת את הסכמת  משרד התחבורה  להנפיק כרטיסי רישיונות נהיגה עם תמונה, בכפוף לתוקף אשרת השהייה של התושב , לאחר  שיועבר אליו  קובץ ממרשם האוכלוסין. הועדה קוראת להעביר את הקובץ הגלוי לפי חוק חופש המידע, גם למשרד התחבורה. כמו כן רושמת הוועדה את הודעת המשרד על כך שבעלי רישיון נהיגה מנייר, יוכלו להנפיק רישיון נהיגה בינלאומי בחברת מ.מ.ס.י, כדי שיוכלו לנהוג גם בחו"ל. יו"ר הועדה יפנה לשרי התחבורה והפנים לזרז הליכים בביורוקרטיה המשרדית ולבצע תוך חודש ימים את ההסדרים הנדרשים לטובת הנהגים.

הועדה תקיים דיון המשך בעוד כחודש, כדי לוודא את ביצוע ההחלטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*