לאחר דיון סוער, ועדת הכספים אישרה הטבות מס ל- 56 עמותות חברתיות מכוח סעיף 46 לפקודת מס הכנסה

בתום דיון סוער במיוחד שכלל חילופי דברים קשים בין חברי הכנסת, אישרה ב-16.02.2016 ועדת הכספים, הטבות במס ל- 56 עמותות חברתיות. ל- 54 עמותות אושר פטור ממס על תרומות ול- 2 עמותות אושרו הקלות במיסוי מקרקעין. זאת לאחר שכל העמותות עמדו בקריטריונים המקנים את הזכות להטבות ולאחר שנבדקו ע"י רשות המיסים. העובדה שברשימת העמותות שהובאה לאישור ועדת הכספים, הופיע גם ארגון 'רופאים למען זכויות אדם', הובילה לעימות חריף בין חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה. הראשונים דרשו להחריג את העמותה ולהצביע עליה בנפרד על-מנת למנוע ממנה את ההטבה. בסופו של דבר ההטבה אושרה לכל העמותות.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לחברי הכנסת להיצמד להליך הטכני של אישור הטבות המס בהתאם לנוהל שנקבע בעניין בוועדה ולאחר שהעמותות נבדקות ע"י הדרגים המקצועיים המוסמכים לכך ברשות המיסים ובמשרד המשפטים. "אם נעבור עמותה עמותה, ישנן רבות שאני אישית, לא יכול להצביע בעדן, ועל-כן אני מציע שכל עוד לא מתעוררת בעיה חוקית לגבי עמותה כלשהי, או שאין חקירת משטרה המתנהלת כנגדה, לא נוציא אותה מהרשימה".

מנהל מחלקת מלכ"רים, ארז אורעד: הסביר ש"עמותת 'רופאים למען זכויות אדם' נבדקה" וכי מדובר בעמותה ש"פועלת מ- 1992 למתן סיוע רפואי למי שלא מקבל כזה. העמותה מסייעת לתושבי יו"ש, רצועת עזה וישראל. הזיקה למדינה והתפלגות הפעילות הן: 32% מהפעילות למען תושבי יו"ש, 27% לחסרי מעמד בישראל, 8% לאסירים ועצירים, 29% לחבל עזה ו- 4% לתושבי ישראל בתחום הקו הירוק. לפי הנוהל החדש לגבי סעיף 46,  המבחן הוא זיקה למדינת ישראל ואנחנו לא דנים ברשות המיסים בנושאים פוליטיים ועל-כן העמותה נכללת ברשימה".

חברי הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ואורן חזרן (הליכוד) דרשו לקיים הצבעה נפרדת על העמותה וטענו שאין לאפשר לה את הטבת המס שכן היא פועלת ללא זיקה למדינת ישראל ואף פועלת נגד המדינה.

ח"כ מיקי זוהר: "חברי העמותה משרתים את הפלשתינים. אנחנו קורבן של שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, שהחליט שבקריטריונים המזכים בהטבה מספיק שתהיה 'זיקה למדינת ישראל' והוסר מהם המונח 'לטובת מדינת ישראל', כלומר שמספיק שתהיה זיקה כלשהי. במקרה הזה קיימת זיקה שולית ביותר, כמעט אפסית והעמותה בעיקר מסייעת לאויבי ישראל ולכן אנחנו מתנגדים לאשר לה את ההטבה ומבקשים להחריג אותה ולקיים הצבעה נפרדת לגביה".

ח"כ אורן חזן: "לא יתכן שגוף שפוגע במדינה ופועל נגדה במוצהר, יבוא ויבקש ממנה הטבות מס".

בעקבות דבריהם התפתח עימות והיו חילופי דברים קשים בינם לבין חברי הכנסת מהאופוזיציה מיקי רוזנטל (העבודה), מיכל רוזין (מר"צ), דב חנין (הרשימה המשותפת) ואחמד טיבי (הרשימה המשותפת).

מי שניסה יחד עם יו"ר הוועדה גפני לקדם דיון עקרוני על הנוהל לדיון בהטבות המס היה ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) שאמר: "קיימנו דיון עקרוני ונקבעו כללים מחמירים וקריטריונים שעל העמותות המבקשות את ההטבה לעמוד בהם. עמותות שמובאות לכאן לאחר שנקבע שעמדו בקריטריונים, עלינו לאשר להן את ההטבה, למעט מקרים בהם יש חשד או שברור שהן פועלות בניגוד לחוק. יש כאן גופים שאני חולק עליהם, לרבות 'רופאים לזכויות אדם', אבל לא ניתן בכל פעם שלא מתאים פוליטית או אידיאולוגית להחריג עמותה מסוימת. אם רוצים, אפשר לחזור ולדון בכללים, אם לא אי אפשר להוציא את מי שלא מוצא חן". טרכטנברג פנה לחברי הכנסת ושאל: "האם אתם מתנגדים לקביעת קריטריונים ברורים, מחמירים ככל שיהיו? אם לא יש לעמוד בהם גם כשלא נוח".

ח"כ מיכל רוזין קראה לעבר ח"כ זוהר בעקבות טענתו כי אנשי הארגון פועלים נגד המדינה: "מי שפועל נגד הממשלה, זה לא אומר שהוא נגד המדינה או פועל נגדה. בדמוקרטיה מותר לפעול נגד הממשלה, זה לגיטימי. אתה פשוט לא מבין מהי דמוקרטיה".

לבסוף, קיבל היו"ר גפני את בקשת שלושת חברי הכנסת מהליכוד ומהבית היהודי וקיים הצבעה נפרדת על עמותת 'רופאים לזכויות אדם' וההטבה אושרה לה בתמיכת האופוזיציה, יו"ר הוועדה גפני וח"כ רחל עזריה (כולנו). גפני חזר ואמר, כי לאחר שנקבעו נוהל ברור וקריטריונים אחידים ושקופים לאישור ההטבה, אין להתחיל כאן בוועדה דיון נפרד על דבר הזכאות של כל עמותה, למעט אם יש חשד ודאי לאי-חוקיות. "מגיעות לכאן רשימות שבהן עמותות שאני אפילו לא יכול לקרוא אותן בשם ובכל-זאת אני מצביע על כל רשימה של עמותות כמקשה אחת. כך צריך לנהוג כל עוד לא נחליט על שינוי הכללים".

במהלך ההצבעה, הועלתה דרישה נוספת להחרגת עמותה אחת מתוך הרשימה; עמותת 'תנועת הערבות לאיחוד העם', ע"י ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו), שטענה כי היו פרסומים מהם עולה לכאורה, כי העמותה היא למעשה כת ומאלצת את חבריה לעשות דברים בניגוד לרצונם החופשי. לוי-אבקסיס ביקשה להחריג את העמותה מתוך הרשימה ולהמתין עד לבירור בעניינה. עוד ביקשה להמתין עד לאישור מחר (ד') במליאת הכנסת של חוק העוסק בנושא הכתות בישראל, על-מנת שאם יתברר שהעמותה הספציפית פועלת ככת, אוטומטית לא תוכל לקבל את ההטבה מכוח סעיף 46, עקב העובדה שהיא פועלת נגד החוק. "העובדה שעד היום לא נחקק חוק נגד פעילות כתות בישראל, מאפשרת לעמותה כזאת לקבל הטבת מס" אמרה.

ח"כ רוזנטל: "בינתיים מדובר בתחקירים עיתונאיים בלבד ויש להיזהר בעניין. מעבר לכך, אני נגד שחברי כנסת יהיו שופטים. יש גופים שאמונים על חקירות במדינה ויש הבדל בין תחקירים עיתונאיים לבין חקירה רשמית. בהיעדר נתונים מחקירה רשמית אני קורא כן לאשר. אפשר בתהליך מסוים לבטל את ההטבה אם יימצא שהעמותה פועלת בניגוד לחוק".    לוי-אבקסיס: "מאחר שאין חוק נגד כתות פוגעניות אין אפשרות שהיא תוגדר כלא חוקית ורק מחר מעבירים את החוק בנושא ורק אז יוכלו לחקור אותה. כעת מבקשת להחריג את העמותה הזו עד שעניינה ייבדק".

נוכח בקשתה של לוי-אבקסיס, גם ההצבעה לגביה היתה בנפרד וההטבה אושרה גם לה. גפני שב ואמר בסיכום, כי "כל עוד הנוהל עליו החלטנו שריר וקיים, חובה עלינו לפעול לפיו מבלי לדרוש בכל עמותה ועמותה בהיבט הרעיוני והאידיאולוגי, למעט אם היא פועלת כחוק או לא".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*