אושר בקריאה ראשונה: איסור פרסום שם חייל שמתקיימת חקירה בעניינו

הצעת חוק השיפוט הצבאי (תיקון מס' 75) (איסור פרסום שם חייל לעניין הליכים הקשורים לפעילות מבצעית), התשע"ו-2016 (קריאה ראשונה) – של חברי הכנסת איל בן ראובן, ציפי לבני, דוד ביטן וקבוצת חברי כנסת.

מוצע לאסור על פרסום שמו של חייל החשוד או הנאשם בביצוע עבירה שנעשתה אגב פעילות מבצעית וכחלק ממנה במקרים אלו: הוא חשוד בביצוע עבירה כאמור וטרם הוגש נגדו כתב אישום או שהוחלט שלא להגיש נגדו כתב אישום, הוא נאשם בביצוע עבירה כאמור וטרם הורשע, או שהוא זוכה מהעבירה או שכתב האישום בוטל. בידי בית הדין הצבאי תיוותר הסמכות המוקנית לו גם כיום, להתיר את פרסום השם בשל העניין הציבורי שבפרסום או אם החייל ביקש זאת או הסכים לכך, ובידי המשטרה הצבאית תיוותר הסמכות המוקנית לה גם כיום, להתיר את פרסום השם במקרים דחופים שבהם הדבר דרוש כדי לסייע באיתור עד או עבריין נמלט או כדי להתריע על סכנה לציבור. בנוסף לתיקון זה, מוצע לקבוע כי פרסום שם של חייל שעניינו נדון במסגרת תחקיר צבאי יהווה עבירה שדינה שישה חודשי מאסר.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חיילי ומפקדי צה"ל עומדים במצבים קשים ומורכבים. לא רק במצבים מסכני חיים לעצמם ולזולתם – אלא גם במצבים בהם אופן הפעולה הנדרש לא תמיד ברור. מציאות זו, יחד עם המציאות המבצעית של צה"ל ופעולות הנערכות לא פעם בקרבת אוכלוסייה אזרחית,  מייצרות מצבים בהם נדרשת חקירת תפקוד חיילים ומפקדים. חקירות אלו יכולות להסתיים במסקנה כי תפקוד החייל או המפקד היה תקין – אך פרסום האירוע עלול להוות עונש בפני עצמו. המצב מובהק לגבי חיילים וקצינים, בעיקר מכיוון שכשמדובר באירועים מבצעיים פרסום זה עלול להביא גם לפעולות שונות שיופעלו נגד חייל או קצין על ידי מדינה זרה."

ח"כ בן ראובן: אנחנו דורשים מהחיילים שלנו לבצע את המשימה במלואה וגם דורשים שהלחימה תתנהל באופן המוסרי והאתי ככל שניתן על פי שיקול דעתו של המפקד בשטח. לדרישות האלה אנחנו מכינים אותם בכל דרך ההכשרה שלהם. אין צבא בעולם שמשקיע כל כך הרבה מאמץ ושעות על אתיקה של המלחמה. ועדיין כשמגיעים לשדה הקרב שם זה אחרת והדילמות תמיד יהיו שונות מאשר בכיתה או בתרגיל. ישנן טעויות משיקול דעת, מרשלנות ומהתנהגות לא ראויה.

הכל צריך לבדוק ולתחקר. מול כל אלה, חובתנו לתת ללוחמים בסיס איתן למימוש משימותיהם והגנה מכל מה שיש לנו שליטה עליו. חשיפת שמותיהם זה בעייני קו אדום שאסור לאפשר את חצייתו. לא יכול להיות שחיילים יוצאים לקרב כשאיום האויב איננו האיום היחידי איתו הם צריכים להתמודד.

ח"כ ציפי לבני: בימים שהם יש כאלה שמציגים את עצמם בצד של צה"ל אבל בפועל עומדים לצד שבירת ערכיו, הצעת החוק הזו נועדה לעשות בדיוק את מה שצריך. היא לא נועדה לעשות סיבוב על צה"ל כמו שעושים חלק מחברי הבית האלה. אם ראינו את ההפגנה יחד עם הצל שמוביל את המהלך הזה, אתם יכולים להיות צבא הצל, אנחנו נמשיך ולשמור על צה"ל כצבא האור.

36 תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תוחזר לוועדת חוץ וביטחון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*