אושר בקריאה ראשונה: ז' בחשוון יקבע כיום העלייה

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק יום העלייה, התשע"ו-2016, של חברי הכנסת רוברט אילטוב, אברהם נגוסה, מכלוף מיקי זוהר וקבוצת חברי הכנסת.

מטרת הצעת החוק לקבוע מועד ציון ליום העלייה לארץ ישראל. יום הציון השנתי יחול ביום ז' בחשוון, והוא יצוין בדיון מיוחד במליאת הכנסת ובוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, באירוע מיוחד בישיבת הממשלה, בבית הנשיא, במערכת החינוך, בצבא ההגנה לישראל ובמשטרת ישראל. כמו כן, מוצע להסמיך את שר העלייה והקליטה לקבוע פעולות נוספות לציון יום העלייה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "העלייה לארץ ישראל הייתה ועודנה נכס צאן ברזל לשמירת מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולביסוסה לעתיד. כבר מימיה הראשונים של הציונות המודרנית הוכרה העלייה כערך עליון אותו יש לשמר ואף לחזק, תוך העברתו מדור לדור.

שגשוגה של מדינת ישראל הושג, בין השאר, הודות לאותם אלו שעזבו את שהיה להם בניכר ועלו לארץ ישראל. יתרה מכך, העלייה לישראל היא סמל להיסטוריה היהודית בה היהודים קיימו את חייהם בארץ ישראל, גורשו ממנה, אך לא זנחו אותה לרגע וחזרו אליה, לביתם ההיסטורי, כחלק מהפלא הציוני והלאומי.

בהצעת חוק זו מוצע לקבוע יום ציון לאומי לתרומתה של העלייה והעולים למדינת ישראל, באמצעות פעולות מגוונות, הן בתחום החינוך והן בתחום התרבות. הצעת החוק באה לקדם את שילוב התרבויות בחברה הישראלית המגוונת, ברוח החינוך לקבלת השונה ותרומת העולים למדינת ישראל."

ח"כ רוברט אילטוב: חייבים לשים את העולים החדשים על המפה באמת לא רק בהצהרות. שילוב העולים הוא קריטי לשגשוגה של המדינה ולהגברת העלייה. אלה שמגיעים לישראל נתקלים בתקרת זכוכית, וחשוב לשבור את תקרות הזכוכית. אם לא נעשה את זה אנחנו נפגע במדינת ישראל. האינטרס האסטרטגי שלנו הוא להעלות לכאן עוד מיליוני עולים. החוק הזה אמור להעלות את החשיבות של העלייה.

31 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תוחזר לוועדת העלייה והקליטה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*