ד"ר שאולי לב רן: "הסיכוי להתמכר לתרופות אופיאטיות גדול ב-50% ביחס לקנביס רפואי"

ד"ר לב רן, מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות במרכז הרפואי שיבא, ציין בועדת הסמים של הכנסת כי: "בעשור האחרון התפתחה בעולם המערבי מגפת התמכרות לתרופות אופיאטיות משככות כאבים, עד כי במדינות כמו ארה"ב התמכרות זו מהווה את הסיבה מספר אחת למוות ממנת יתר. מדובר בהתמכרות על כל המשתמע מכך, בדיוק כמו כל התמכרות באחרת בחומרים המוגדרים כסמים אסורים, כאשר תרופות אופיאטיות בקרב בני נוער בארה"ב מהוות את החומר השני אחרי קנאביס בשימוש לרעה".

לדברי לב רן: "לרוב התמכרות מסוג זה מתחילה מתוך צורך אמיתי להתמודדות עם כאב פיזי – כתוצאה מתאונת דרכים למשל, אך בהמשך מתפתח תלות גוברת בתרופה. למעלה מ 50 אחוז מהמכורים לתרופות אופיאטיות סובלים גם מבעיה נפשית. להערכתנו כ-17% מהמטופלים שמקבלים טיפול אופיאטי נגד כאב מפתחים התמכרות לתרופה. מחקר שערכנו מצא שהסיכוי להתמכרות לתרופות אופיאטיות גדולה מ 50 אחוז מהתמכרות לקנביס רפואי".

בסיכום הדיון תקפה יו"ר הוועדה ח"כ תמר זנדברג את נציגי משרד הבריאות על לא עשו עד היום דבר כדי למנוע את סגירת המרפאה הציבורית בראשות ד"ר לב רן. ""גילינו בצער ובתדהמה על סגירת המרפאה היחידה לטיפול בהתמכרות. אנחנו פונים למשרד הבריאות כדי להציל את המרפה ולגייס את הכסף – גם אם זה בדקה ה 90. קל לסגור קשה מאוד לפתוח. בלתי נתפס שמשרד הבריאות מודע לעובדה שהמרפאה עומדת להיסגר בשל מחסור בתקציב, ולמרות זאת הם  לא נוקטים בשום צעד מעשי כדי למנוע זאת".

יו"ר הוועדה הוסיפה כי "על אף שסביר שהמגפה העולמית להתמכרות במשככי כאבים הגיעה גם לישראל, רמת המודעות, ההסברה וההשלכות הקשורות בנושא היא נמוכה למדי. כך בין השאר נכון להגביר משמעותית את הפיקוח, המודעות והמעקב אחר אופן חלוקת מרשמים לתרופות שמעודדות התמכרות".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*