המובילה בחקיקה – ועדת הכספים מסכמת את כנס החורף: כל יומיים חוק!

אם לוקחים בחשבון חמישה ימי עבודה על-פני 22 שבועות, יוצא שוועדת הכספים אישרה בכנס החורף הנוכחי חוק אחד בכל יומיים בממוצע. כך עולה מסיכום פעילות הוועדה רק בתחום החקיקה. ועדת הכספים מסכמת היום כנס ארוך ומלא הישגים ציבוריים משמעותיים. סה"כ אישרה הוועדה בתקופה זו 55 חוקים בקריאה שנייה ושלישית וזאת כשהחקיקה אינה התפקיד העיקרי שלה כוועדה. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודה אתמול לכל חברי הוועדה על שיתוף הפעולה שאיפשר לקדם מהלכים ורפורמות רבות בהסכמה רחבה של קואליציה ואופוזיציה.

בין השאר אישרה ועדת הכספים בכנס החורף את תקציב המדינה לשנים 2015 – 2016, את חוק ההסדרים על כל הרפורמות הרבות שבו, החל מהגדלת קצבאות הילדים לאחר שקוצצו בקדנציה הקודמת, קביעת תכנית חיסכון אטרקטיבית וארוכת טווח לכל ילד במימון המדינה, חוקים שיובילו תוך מספר שנים להגדלת היצע הדירות ולפתרון מצוקת הדיור, הורדת המשכנתאות לזכאי הלוואות משרד השיכון, אותם מחוסרי דיור שאף בנק אינו רוצה להעניק להם הלוואות, חוק הקובע שהמעסיקים יישאו בעלות תפעול החיסכון הפנסיוני של העובדים המגדיל את הצדק החברתי, בעיקר כלפי מעמד הביניים והשכבות החלשות ועוד.

עוד אישרה ועדת הכספים את חוק 'ששינסקי 2', המעלה את רמת המיסוי על חברות שפועלות בתחום משאבי הטבע של ישראל לטובת כלל אזרחי המדינה. כן אישרה תמריצים לעידוד אנשים פרטיים להתקין מערכות סולאריות להפקת חשמל לצורך עידוד השימוש באנרגיות חלופיות הן להגדלת היצע החשמל הזמין והן להפחתת זיהום האוויר. בנוסף, את הגדלת ההפרשות של המעסיקים לפנסיה של העובדים במשק באופן משמעותי, מה שיבטיח את עתידם הפיננסי של ציבור העובדים. הוועדה הובילה לביטול מס המעסיקים בחקלאות שפגע קשות בחקלאים ואף במחירי התוצרת החקלאית לצרכן ועוד כהנה וכהנה חוקים חברתיים רבים.

ועדת הכספים הצליחה בכנס החורף הנוכחי, באופן חסר-תקדים ולאחר שכל ממשלות ישראל עד היום נמנעו מלעסוק בכך, לאשר ולהגדיל משמעותית את מפת הטבות המס ליישובים בפריפריה. הוועדה הצליחה להשיג את הסכמת האוצר לתקצב בעוד מיליוני שקלים את הגדלת סך התקציב המיועד למתן הטבות המס ובכך זיכתה את רוב תושביי הפריפריה, שגם ככה מתמודדים עם מציאות לא פשוטה, בהטבות המס. אישור מפת הטבות המס ניתן רק לאחר מאבק עיקש שניהל יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, בנושא לטובת תושביי הפריפריה.

כל זאת, מלבד קידום ואישור תקנות, צווים ודברים רבים נוספים, בין השאר לעידוד הפעילות בבורסה בתל-אביב וחיזוק שוק ההון הישראלי, הובלת צמצום רגולציה לעידוד חברות והשקעות בענפי משק שונים. הוועדה טיפלה גם בנושאים רבים שאינם חקיקה, פיקוח על הרגולציה והממשלה וחקיקה משנית. כך למשל, נאבק עד להיום ממש, יו"ר הוועדה גפני יחד עם חברי כנסת אחרים, למען ניצולי שואה קשיי יום, על-מנת שייזכו לקבל שוב את הקצבאות המגיעות להם מהחברה להשבת נכסיי נספי השואה. גפני השיג את הסכמתה של מנהלת הרשות לרווחת ניצולי השואה, עפרה רוס, להעביר עוד היום כספים לאותם 11 אלף ניצולי שואה את הכספים המגיעים להם, תוך שהוא פועל להשיג התחייבות של החברה להשבה להשיב לרשות את הכספים לאחר שהסכסוך המשפטי שלה עם ההסתדרות הציונית בנוגע למימוש מניות בנק לאומי, ששם עיקר הכסף שברשותה, ייפתר.

 יו"ר הוועדה גפני, ציין בסיפוק רב, את העובדה ש"החוקים הרבים שאישרה הוועדה אושרו תוך שיתוף פעולה והסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה. הוועדה הכניסה שינויים בכל חוק שאישרה בהתאם לצרכיי החברה והמשק והכל בשקיפות ובתמיכה הדדית של כל חברי הוועדה. אני לא זוכר דבר כזה בכל שנותיי בכנסת ובוועדת הכספים, כזה שיתוף פעולה בין כל חברי הוועדה מכל הסיעות ברוב המוחלט של החוקים. ועדת הכספים תמשיך לפעול למען חיזוק החברה האזרחית בישראל, המשק והכלכלה לטובת כלל אזרחי המדינה".

מנגד ציין גפני, כי הוועדה בראשותו, "סירבה לשמש חותמת גומי של הממשלה. כך למשל, דחה גפני את הטיפול בצעת חוק קופות גמל להשקעה בשבוע האחרון והחזיר, באופן תקדימי בכנסת, את ההצעה לוועדת הכנסת על-מנת שזו תעבירה לוועדה אחרת". מדובר בצעד חריג, במיוחד לאחר חודשים ארוכים בכנס החורף, בהם ועדת הכספים קידמה שורה של חוקים ותקנות בנושאי הפנסיה וקופות הגמל להבטחת עתידם הפנסיוני של אזרחי ישראל.

גפני סיכם את הכנס עם הצהרה להמשך: "אמשיך לקדם יחד עם כל חברי ועדת הכספים מהלכים להפחתת יוקר המחייה, לפתרון מצוקת הדיור ולהוזלת מחירי הדירות וכן לתיקון עוולות אזרחיות רבות למען כלל הציבור במדינה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*