ועדת החינוך של הכנסת לאגודה הסוציולוגית הישראלית: אין מקום לחרם אקדמי ובוודאי שלא בתוך מדינת ישראל

בדיון שהתקיים אתמול בוועדת החינוך של הכנסת בנושא כוונתה של האגודה הסוציולוגית הישראלית להחרים כנס מתוכנן באוניברסיטת אריאל, אמרה ח"כ מירב בן ארי מ"מ יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת כי "אין מקום לחרמות אקדמיים בתוך מדינת ישראל".

נגיד אוניברסיטת אריאל יגאל כהן אורגד סיפר לוועדה כי יו"ר ועדת המשנה לחברה ולביטחון יזם כנס באוניברסיטת אריאל שאמור להתקיים בקיץ. פרופ' אורי רם, מאוניברסיטת בן גוריון בנגב שהוא יו"ר האגודה הסוציולוגית הישראלית, הודיע שהאגודה מחרימה כנס זה ושהוא יביא את החלטתו להצבעה בפני חברי האגודה. לדברי כהן אורגד, הדבר טרם נעשה ולפיכך לא התקבלה החלטה כזו באגודה הסוציולוגית הישראלית. יחד עם זאת, אמר אורגד,  עקב הודעת יו"ר האגודה, תכנונו של הכנס אינו מתקדם.

נציג המועצה להשכלה גבוהה אמר בדיון כי "המועצה להשכלה גבוהה קיימה הרבה ישיבות בנושא של קריאה חרם אקדמי בישראל. ההחלטה שלנו מלפני שנים גורסת כי המל"ג רואה בחרם אקדמי או בכל קריאה לחרם אקדמי על המוסדות בישראל כדבר פסול בעיקרו שמערער על  החופש האקדמי". בהתייחסו למקרה הנדון אמר כי אין למועצה להשכלה גבוהה נקודות ממשק עם אגודת הסוציולוגים והמועצה להשכלה גבוהה לא פנתה אל האגודה בעניין. עוד אמר כי המוסדות הם אוטונומיים ומסדירים את הפעילות בעצמם.

ח"כ עליזה לביא אמרה כי היא רואה את ההתבטאות של פרופ' רם בחומרה ומגנה את "אמירתו האומללה" כדבריה.ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה: "אני מכירה את פרופ' אורי רם והוא איש נהדר ודעותיו שונות משלי.  השימוש בכלי החרם הוא החמצה דרמטית של האופן בו אתה משנה מציאות. חרם הוא לא מתכונת שמקובלת עלינו והוא אפילו מסוכן".

ח"כ עודד פורר ציין כי במדינת ישראל יש חוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם ולכן יש להגיש תביעה נגד הפרופ'. "אין מקום לחרמות האלה. שר האוצר רשאי למנוע ממנו גישה למכרזים ותקציב מהמדינה.  אמירה כזאת של שר האוצר תהיה חד משמעית".

ח"כ בצלאל סמוטריץ הוסיף: "אנחנו צריכים אמירה מאוד ברורה. ככל שיש קשר בין המוסדות השלטוניים לאגודה הסוציולוגית הישראלית הוא צריך להיות מושעה עד שתתבטל האמירה האומללה הזאת. הגיעה  הזמן שנחזיר מלחמה שערה ונגיד שזאת לא התנהגות נורמטיבית".

בתום הישיבה הקריאה ח"כ בן ארי את מסקנות הוועדה: "הוועדה מביעה את דעתה שלא ייתכן שבארץ, אוניברסיטה אחת מחרימה אוניברסיטה אחרת. הוועדה בעד חופש ביטוי וחופש אקדמי אך מתנגדת לחרם; הוועדה קוראת לנקוט בכל הצעדים כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. הוועדה רואה בחומרה את הודעתו של פרופ' אורי רם על הקריאה להטיל חרם אקדמי על אוניברסיטת אריאל ותפנה לפרופ' אורי רם לחזור בו מאמירתו ולהשיב לוועדה בנדון". בנוסף קראה למל"ג לפנות לפרופ' אורי רם לקבלת תגובתו וכן קוראת לועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) לפעול בנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*