יו"ר הכנסת נעל במליאה את כנס החורף עם מעל 110 חוקים חדשים, 74 ישיבות מליאה וכ-1600 דיוני ועדות

כנס החורף השני של הכנסת ה-20 מסתיים רשמית, ביום ראשון, ה-3 באפריל 2016. עד תום כנס החורף אושרו יותר מ 110 הצעות חוק. 28 הצעות חוק אושרו במרתון דיונים שקיימה השבוע מליאת הכנסת.

בין הבולטים שבחוקים שעברו בכנס החורף: תיקון לחוק העונשין המחמיר את הענישה על מיידי אבנים; חוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור ("חוק המישוש"); חוק האומנה, המסדיר לראשונה את תחום משפחות האומנה בישראל בחקיקה; חוק השקיפות בעבודת השדלניםחוק תעריפי התחבורה הציבורית להפחתת תעריפי הנסיעה; תיקון לחוק הכנסת המאפשר לח"כים לוותר על עדכון שכר שנתי; ביטול הסעיף בחוק השידור הציבורי האוסר על עיתונאים להביע דעה; חוק הכניסה לישראל ("חוק השב"חים"), המחמיר ענישה למסיעי ומליני שוהים בלתי חוקיים בשטח ישראל ועוד.

בנוסף, במהלך כנס החורף אושרו בוועדות הכנסת השונות מגוון תקנות המסדירות נושאים רבים ומשמעותיים, ביניהם חובת נגישות בתי חולים לאנשים עם מוגבלויות, הפחתה משמעותית של חומרי הדברה בפירות וירקות, הסדרת נסיעה באופניים וקורקינטים חשמליים והחמרת תקנות אוויר נקי. כמו כן אושרו תקנות משרד התיירות להטלת קנסות על מלונות שיפרסמו דירוג כוכבים מטעה, הטבות מס למשקיעים בסרטים ישראליים ועוד.

מכיוון שהשנה הינה שנה מעוברת, כנס החורף הנוכחי הינו ארוך מהרגיל ונמשך כששה חודשים. מפתיחת הכנס התקיימו 74 ישיבות מליאה וכ-1600 דיונים בוועדות הכנסת השונות. במהלך כנס החורף הצטרפו למשכן הכנסת שישה ח"כים חדשים או חוזרים: במסגרת יישום 'החוק הנורווגי' נכנסו למשכן ח"כ יגאל גואטה (ש"ס), שהחליף את סגן שר הפנים ח"כ משולם נהרי וח"כ אכרם חסון (כולנו), שהחליף את השר משה כחלון. ח"כ שולי מועלם-רפאלי חזרה למשכן. בנוסף, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) תפס את מקומו של ח"כ סילבן שלום, ויעל כהן פארן (המחנה הציוני) תפסה את מקומו של ח"כ דני עטר, לאחר מינויו לתפקיד יו"ר קק"ל. בהצטרפותה, העלתה ח"כ כהן פארן את מספר הנשים המכהנות בכנסת ישראל לשיא חדש של 32 חברות כנסת.

מראשית כנס החורף ועד היום הגיעו לכנסת כ-120 משלחות רשמיות שכללו בין היתר מנהיגים ובכירים מרחבי העולם. חברי פרלמנט ממדינות רבות קיימו ביקורים רשמיים בכנסת ונפגשו עם חברי כנסת לפגישות עבודה והתנעת שיתופי פעולה בין הפרלמנטים. במליאת הכנסת נאמו נשיא הודו פרנב מוקהרג'י, שהיה לנשיא הראשון של הודו שביקר בישראל ונשיא הרפובליקה של אוקראינה פטרו פורושנקו. בנוסף ביקרו במשכן גם נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא גאורגיה גיורגי מרגלאשווילי, ראשת מועצת הפדרציה של רוסיה ולנטינה מטווינקו, יו"ר הפרלמנט של ניגריה, נשיא הסנאט של ליבריה, יו"ר הפרלמנט של צ'ילה, יו"ר הפרלמנט של קפריסין, ראש ממשלת אלבניה אדי ראמה ונשיא הונדורס חואן אורלנדו הרננדס. ביום ג' הקרוב (29.3) יגיע לביקור רשמי בכנסת גם יו"ר הפרלמנט של מלטה, אנגלו פארוגיה. ביום רביעי הקרוב יבקר בכנסת נשיא יוון וב- 4/4 יפגש בכנסת יושב-ראש הכנסת עם נשיא בית הנבחרים של ארה"ב  מר פול ריאן.

במהלך כנס החורף ציינה הכנסת ימים מיוחדים בנושאים שונים לצורך העלאת מודעות, קידום חקיקה ועשייה ציבורית. בין היתר צוינו היום הלאומי למדע, יום זכויות בעלי החיים, יום האישה הבינ"ל, יום זכויות הקהילה הגאה, יום המאבק בעוני, יום הצדעה למשטרת ישראל, יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, יום הבריאות, היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, יום הבטיחות בדרכים ועוד.

בט"ו בשבט ציינה הכנסת את יובל שנים למשכן הכנסת ואת יום הולדתה ה-67 באירוע חגיגי, במסגרתו פתחה את שעריה ל-למעלה מ- 4,000 אורחים אשר לקחו חלק במגוון פעילויות ביניהן סיורים, סדנאות ומפגשים עם ח"כים. במסגרת האירועים בהם מציינת הכנסת "יובל שנים למשכן הכנסת", הושקה גם סדרת טלוויזיה – "כנסת נכבדה" – פרויקט משותף של החינוכית (ערוץ 23) והכנסת; התקיים בכנסת כנס שגרירים לכול השגרירים מרחבי העולם המוצבים בישראל; התקיים בכנסת "יום הרדיו החינוכי" ועוד. בקרוב יושק בכנסת בול מיוחד שיופק על ידי השרות הבולאי לציון יובל למשכן הכנסת.

במהלך כנס החורף, המשיכה הכנסת לקדם גם את פרויקט "כנסת ירוקה", במסגרתו עברה לאחרונה להשתמש  ב-100% נייר ממוחזר וכן השיקה מסך נתונים ייחודי מסוגו בפרלמנטים בעולם, אשר מציג בזמן אמת את נתוני החיסכון באנרגיה כתוצאה משימוש במערכת הסולארית שהותקנה על גג הכנסת, שהינה הגדולה בפרלמנטים בעולם.

במקביל, המשיכה הכנסת לבצע פעולות שונות להגברת השקיפות והנגישות של פעילותה לציבור הרחב. בין היתר שודרג לאחרונה "הפרוטוקול המסונכרןבאתר האינטרנט של הכנסת, המאפשר צפייה בקטעי וידאו של ישיבות מליאת הכנסת במקביל לעיון בפרוטוקולים הכתובים של אותן ישיבות. חידושים נוספים הם הגדלת מסך הצפייה, המאפשרת צפייה נוחה יותר וכפתור השיתוף, המאפשר לשתף את קטע הווידאו או הפרוטוקול הנבחר בפייסבוק או בטוויטר. בכדי להנגיש את פעילות הכנסת ולעודד מעורבות בקרב הקהל הצעיר, השיקה הכנסת את "120 – אתר הכנסת לצעירים" אתר משחקים אינטראקטיבי שמטרתו להקנות לילדים הבנה של עקרונות הדמוקרטיה והדגמה מוחשית על אופי עבודת הכנסת, עבודת החקיקה, מהות תפקיד חבר הכנסת ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*