משה גפני דורש לאפשר להורים להגדיל מעבר ל- 50 ש"ח את הסכום הנוסף שיפקידו בתכנית החיסכון ארוך הטווח של המדינה לכל ילד

בהתאם לחקיקה שאושרה בוועדת הכספים ולאור תזכורת מצד יו"ר ועדת הכספים, העביר אמש שר האוצר, משה כחלון (הליכוד) לוועדת הכספים, מכתב שבו הוא מפרט איזה סכום מתוך קצבת הילדים שמקבלים הורים בגין כל ילד, הוא מוכן שהם יפקידו בנוסף להפקדה בסך 50 ₪ של המדינה לכל ילד. במכתבו מציין כחלון שהסכום יעמוד בדיוק על אותו סכום שהמדינה מפקידה, קרי 50 ₪ ובסה"כ הורים שייבחרו להוסיף להפקדות לחיסכון ארוך הטווח עבור ילדיהם, יופקדו עבור אותם ילדים לכל היותר 100 ₪ בחודש.

 יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי "יפנה בימים הקרובים לשר האוצר, על-מנת לבקש ממנו שיאפשר להורים שיירצו בכך, להפקיד בתכנית החיסכון את מלוא קצבת הילדים הניתנת להם עבור כל ילד בתכנית החיסכון של כל ילד כאמור".

 גפני ציין, כי היום, זהו למעשה כמעט המועד האחרון שבו על שר האוצר להעביר לידי הוועדה הודעה על גובה הסכום הנוסף עפ"י החוק שאושר בוועדה בנושא תכנית החיסכון : "לפי החוק שאישרנו שר האוצר יקבע לא יאוחר מיום כ"א באדר ב' תשע"ו, 31.3.16, את הגובה של הסכום הנוסף. השר רשאי גם לקבוע שלא יתאפשר להוסיף סכום כזה והחיסכון יעמוד על 50 ₪ בלבד שתפקיד המדינה. מדובר בתכנית חיסכון מאוד אטרקטיבית שתנוהל ע"י המדינה, כפי הנראה באמצעות קופות גמל בדמי ניהול נמוכים ואני סובר שיש לאפשר להורים להוסיף כסף על חשבון קצבאות הילדים, אך הסמכות בעניין אצל שר האוצר".

 רפרנטית ביטוח לאומי באגף תקציבים באוצר, יעל אגמון: "אחרי התייעצות עם משרד הרווחה וביטוח לאומי עלה עניין השוויון, כי דמי הניהול ישולמו ע"י המדינה והאפשרות להוסיף כסף, זו הטבה להורים שהם בעלי אמצעים גדולים יותר ודווקא החלשים שעבורם במיוחד נפתח המסלול הזה של תכנית חיסכון לכל ילד לטווח ארוך, הם ייצאו בסוף עם סכום נמוך משמעותית והעשירים ייצאו עם יותר".

 לגבי המכרז לחברות שינהלו את התכנית אמרה אגמון: "הצוות הבין-משרדי הכולל את אגפי התקציבים, שוק ההון וחשכ"ל באוצר, יחד עם משרד הרווחה וביטוח לאומי, קיים עבודת מטה והנושא מתקרב לסיום. יחד עם זאת נותרו כמה סוגיות פיננסים פתוחות. כשהנושא ייסגר, המודל לניהול תכנית החיסכון יובא לוועדת הכספים".

 נציגת הביטוח הלאומי, מיכל מזוז: "מברכים על החלטת האוצר לאפשר הפקדת סכום נוסף; 50 ₪. יש בה משהו מאוזן. כבר היום התחלנו בהיערכות לכך". מדבריה, עלה הביטוח הלאומי מתנגד אף הוא להגדלת הסכום הנוסף מעבר ל- 50% בטענה כי "תכלית קצבת הילדים היא לתשלום השוטף של המשפחות ולא לחיסכון".

 כאמור, בסיכום חזר גפני והודיע, כי "ייפנה לשר האוצר בעניים ויבקש ממנו לאפשר להורים להגדיל את הסכום מתוך קצבת הילדים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*