במסגרת אישור הטבות מס לעמותות חברתיות, ועדת הכספים הוציאה מרשימת העמותות שתי עמותות הנחדשות ככתות

ועדת הכספים אישרה אתמול הטבות מס לעשרות עמותות חברתיות בהתאם לסעיפים 46' ו- 61' לפקודת מס הכנסה. שני הסעיפים מאפשרים לתת הטבות מס שלא באמצעות תקציב המדינה. סעיף 46' מקנה פטור ממס על תרומות וסעיף 61' מקנה פטור ממס רכישה ומס רווחי הון על מבנים. מבין העמותות שאושרה להן ההטבה, עמותות סעד ורווחה, חינוך, תרבות, ספורט, דת, בריאות קליטה  ומניעת תאונות. לבקשת יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ובהסכמת חברי הוועדה, הוצאו מרשימת העמותות שתי עמותות, לגביהן נטען כי עולה החשד שמדובר בכתות, קבוצות סגורות של אנשים וכן החשד שהן עוסקות בפעילות מיסיונרית.

העמותות שהוצאו מהרשימה, היינו שהוועדה לא הצביעה נגדן, אלא רק הוציאה אותן מהרשימה שאושרה לצורך בירור נוסף אצל הגורמים הרלוונטיים בממשלה, הן: 'אוהלי רחמים' מקריית ים העוסקת בסעד ודת ו'עמותת המצפה לישראל' מתל-אביב העוסקת בנושאי דת.

יו"ר הוועדה גפני אמר: "מסתבר לי שיש כתות מיסיונריות שפרוצדורלית, אין להן בעיות ויש להן עורכי דין מהשורה הראשונה והן עוברות את כל דרגי הפקידות מבחינת הקריטריונים ונהלים היבשים, כלומר נראה שהכל בסדר וחוקי. ייתכן שזה נכון ואני לא נכנס לכך. אבל נקבע עוד בוועדה בראשות השופטת בדימוס, שרה פריש, שקבעה את הקריטריונים למתן אישור סעיף 46' ו- 61', שלא נותנים הטבה לקבוצה סגורה. כמו-כן, ההטבות אינן ניתנות לגופים הפועלים בניגוד לחוק של מדינת ישראל. כאן עמדתי, שאם אכן מדובר במיסיון, הרי שאין אשר לעמותות אלו את ההטבה".

עוד ציין גפני, שיש כאן שאלה גדולה לגבי כל תכלית עניין הסיוע לעמותות המגזר השלישי, האם המטרה לסייע גם לגופים כאלו ואני לא מדבר על גופים שעוסקים בעניינים רגילים השנויים במחלוקות הפוליטיות, עמוקות ככל שיהיו. במקרה של שתי העמותות הללו וגם לגבי מקרים אחרים, אני מבקש להוציא אותן מהרשימה ואפנה ליועץ המשפטי לממשלה, על-מנת שיקיים דיון עקרוני ומקיף אצלו בהשתתפות רשות המיסים, האם במקרים בהם נראה שמדובר בכתות סגורות, יש לאשר או לדחות את הבקשות להטבה, אף אם אותם גופים עומדים בקריטריונים ובנהלים היבשים. סעיפים 46' ו- 61' נועדו לעזור לעמותות המגזר השלישי, אך יש לבדוק האם זה מנוצל לרעה ומדינת ישראל צריכה לתת להן את ההטבה. ואני לא מדבר על דברים שנויים במחלוקת פוליטית רגילה".

חברי הוועדה תמכו בבקשתו ושתי העמותות הוצאו מהרשימה. ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הצטרף לקריאה של גפני לקיום דיון עקרוני אצל היועץ המשפטי לממשלה ואף בוועדת הכספים עצמה בשאלה העקרונית במי המדינה צריכה לתמוך אם לאו וכיצד לקיים את הנוהל בעניין: "יש כאן עניין מהותי. יש הרבה סוגיות שנויות במחלוקת בחברה הישראלית ואנחנו פה בוועדה קבענו כלל אחד, שאם יש חשדות פליליות אז לא מאשרים את ההטבה, זה שייך לתחום אחר. אני מכבד את הבקשה הספציפית לגבי שתי העמותות הללו אבל אכן נדרשים קריטריונים ברורים מתי פוסלים עמותות ומתי לא. לדעתי לא פוליטיקאים צריכים לעשות את זה, כי כל אחד יש לו את העניינים הקרובים לליבו וכל הזמן נפסול איש לרעהו".גפני השיב, כי "אכן כך הדבר, אפנה ליועץ המשפטי לממשלה לבחינת העניין ונשקול שינוי החקיקה בנושא".

מנהל תחום בכיר מוסדות ציבור ומלכ"רים, ארז אורעד: "יש קריטריונים שנקבעו בוועדה ציבורית ובין השאר, רשות המיסים לא תדון בנושאים שהם במחלוקת ציבורית עמוקה והדברים עוברים למחוקק."

אורעד ציין: "התלבטנו לגבי שתי העמותות המדוברות כאן, כי היו שמועות שהן מבצעות פעולות משיחיות אך אין הגדרה מזה כת. אני רשות מבצעת. אני יכול לבחון פעילות מיסיונרית לפי הדין הפלילי ועשינו ביקורות ואין עבירות בתחום הפלילי. מסכים לקביעה להוציא מההצבעה כי במחלוקת ציבורית עמוקה ולכן סוברני המחוקק להחליט מה דינן ולא רק עניין של קריטריונים אפורים. על כל פנים הדבר אינו בסמכותי".

לגבי כל העמותות המופיעות ברשימה אמר אורעד בסקירתו לוועדה: "כולן נמצאו שעומדות בכל הקריטריונים ואין לנו התלבטות לגביהן. חלקן אושרו לשנה בלבד, כי הן חדשות ויש להן בעיות של מחזור שנתי וכד', רוצים לבחון את התנהלותן ואז נחליט אם לתת ל- 3 שנים".

נציג משרד המשפטים, בנימין למקין, הבהיר לשאלת חברי הוועדה, כי "כל העמותות שהוגשו ברשימה נבדקו ונמצא שיש להן אישור ניהול תקין".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*