זהבה גלאון בכנס איום המנהרות בשדרות: "אף אחד לא הופתע מהמנהרה שנחשפה השבוע"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, דיברה בכנס "איום המנהרות" בשדרות והתייחסה לחשיפת המנהרה בתחילת השבוע:

"מישהו כאן באמת הופתע מהמנהרה שנחשפה השבוע? שחמאס הפר את הריבונות הישראלית? מישהו חשב שהפעם יהיה אחרת? המנהרה הזו הייתה צפויה בדיוק כמו המבצע הבא, והמבצע שיבוא אחריו.

אנחנו מדברים על ארגון שהמוסר ממנו והלאה, ולא צריך להעמיד פנים לגבי הכוונות הרצחניות שלו. אבל חייבים להפנים שעזה לא תיעלם, וחמאס הוא נתון, ואין מה להיות מופתעים ממנו.

אפשר להאשים את חמאס כמה שרוצים, אבל לא חמאס ביקש את הקול שלכם בטענה שהוא ישמור על הביטחון. נתניהו עשה את זה.

ולא רק שנתניהו מפקיר את תושבי עוטף עזה במערכה מול החמאס, הוא משאיר את מערכת הביטחון לבד במערכה מול החמאס.

זו מדיניות של סבבי לחימה עונתיים, מדיניות שמתמקדת במתן ביטחון לטווח קצר, במניעת פיגועים ובאיתור מנהרות, ולא מדיניות שמייצרת ביטחון לטווח ארוך, שמצריכה כלים אחרים, מנופי לחץ דיפלומטיים."

גלאון הוסיפה: "הגיע הזמן שהממשלה תפסיק להתחמק מהאחריות שלה ותשקיע כאן כסף רציני במיגון. למה סיעת מרצ ביחד עם עו"ד אדי וסר, מכפר עזה, הייתה צריכה לעתור לבג"ץ בדרישה למגן את האזור מפני מנהרות? אנחנו יודעים שהטכנולוגיה קיימת, למה צריך לריב על הפריסה שלה? למה תושבי האזור צריכים להיאבק אחרי כל מבצע צבאי כדי שהממשלה תהיה מוכנה לפצות אותם על הנזקים שהם ספגו?

ביטחון הוא אף פעם לא רק שאלה של כוח צבאי.

הוא תמיד גם תוצר של דיפלומטיה ושיתופי פעולה ופרגמטיות.

הם חלק מהכלים בארגז הכלים שלנו, והם כלים שיש להם כוח.

ישראל צריכה לשאול את עצמה איך מייצרים ביטחון לטווח ארוך, כזה שלא נגזר רק ממקלות, אלא גם מגזרים, ולישראל יש הרבה מאוד גזרים שהיא יכולה להעניק, באפס עלות או סיכון ביטחוני.

אני יודעת שמאמץ דיפלומטי באזור הזה אינו עניין פשוט. אבל בשלב הזה צריך להיות ברור לכולם, שלהרתעה יש תוקף מוגבל.

אנחנו רואים את זה עם חמאס. אנחנו רואים את זה בגדה, ורק שלשום ראינו את זה בפיגוע הנורא בירושלים.

הכלים הישנים נכשלו, ובממשלה מציעים לנו אותם שוב ושוב.אולי כי הם מאמינים שזה המקסימום שאנחנו יכולים לקוות לו, ואולי פשוט כי לדבר על אפשרות אחרת עשוי לעלות להם במחיר פוליטי, וקל יותר לסכן את ביטחונם של תושבי הדרום וחיילי צה"ל."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*