הוועדה למאבק בסמים תדרוש הגדלת מספר המיטות בקהילה הטיפולית רטורנו

הוועדה למאבק בסמים ובאלכוהול בראשות ח"כ תמר זנדברג תפנה למשרדי הרווחה והבריאות ותדרוש הגדלת מספר המיטות בקהילה הטיפולית רטורנו. בתום סיור הוועדה במקום היום אמרה ח"כ תמר זנדברג: "הטיפול בנפגעי סמים ואלכוהול הוא מורכב וסיזיפי, וברטורנו פוגשים אותם ברגע קריטי בחייהם. העובדה שלא כל מי שנזקק לטיפול יכול להתקבל לכאן, ויש רשימת ממתינים, בלתי נתפסת. מספר צעירים שפגשנו היום חזרו על המשפט 'כאן הצילו לי את החיים'. איך אפשר להשאיר חלק מהאנשים בחוץ בגלל כמה עשרות אלפי שקלים".

ברטורנו מטופלים 120 איש בתנאי פנימייה ובנוסף עוד 150 מקבלים טיפול אמבולטורי בבית שמש. רשימת ההמתנה ארוכה ומתנהלת "מלחמה על כל מיטה". בנוסף רטורנו מפעיל גם תוכניות מניעה והעצמה לבתי ספר ולקהילות. הקהילה הטיפולית מונה 48 מיטות לנוער, מתוכן 12 בלבד לנערות, ו-70 למבוגרים, מתוכם 25 נשים. במקום מופעלת גם אשפוזית על ידי משרד הבריאות, ובה 18 מיטות לנשים. משך האשפוז בקהילה הטיפולית בין שנה וחצי לשנתיים. בוגרים שוהים כאן 7-9 חודשים. באשפוזית משך השהיה 3 חודשים.

בתגובה לשיח שהתפתח עם כמה מטופלים ואנשי צוות על השפעת השיח על הליגליזציה על המטופלים אמרה ח"כ זנדברג: "השיח הציבורי שמתנהל בוועדה ובתקשורת הוא דיון מתחייב ומתבקש. הקהילה שפגשנו ברטורנו סובלת ממורכבות רב מערכתית. תפקידנו כמדינה לעטוף ולחזק את המתקשים שנותרו מאחור על ידי הרבה מערכות – הממלכתית, המשפחתית והקהילתית. המדינה חייבת להעניק להם טיפול ותמיכה. אני בהחלט יכולה להבין איך השיח על לגליזציה יכול לפגוע בחוליה החלשה. אבל חובתנו לעטוף את החלש אינה סותרת לעשות את מה שנכון לאוכלוסייה הרחבה והכללית".

ח"כ מירב בן ארי: "הוועדה תפנה לשר הרווחה בדרישה להגדיל את כמות המיטות. מדובר בדיני נפשות. אתה זורק אנשים לרחוב פיזית אם אין לך מקום. נגע לליבי ביטוי של אחת הצעירות המטופלות שאמרה 'אנחנו ילדים משומשים'. גם צעיר שאמר 'עשיתי שימוש כבד בסמים קלים' השאיר לנו חומר למחשבה".

ח"כ יהודה גליק: "הכי חשוב שרטורנו מחזיר לצעירים ולצעירות את האמון בעצמם. את מספר המיטות חייבים להכפיל. לא יאומן שכל מה שיש למדינה להציע לנערות זה 18 מיטות באשפוזית ועוד 12 מקומות בקהילה הטיפולית. אלה מספרים מצחיקים".

מנכ"ל רטורנו, הרב איתן אקשטיין: "העבודה קשה כי כל ילד שלא מצליח, אנחנו לוקחים את זה הביתה. בעניין השיח על הלגליזציה – אתם נבחרי הציבור ואתם תחליטו. גם כשמתחילים מרתון יודעים שיהיו פצועים. מה שאני מבקש זה רק שתוודאו שיהיו מספיק אמבולנסים לקלוט את הנפגעים"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*