ועדת הכספים דורשת מהאוצר לבטל את מס המעסיקים בענף הבניין

למעט משרד האוצר, כל הגורמים המעורבים בנושא הבנייה, לרבות משרד השיכון ויו"ר קבינט הדיור, מעוניינים בביטול מס המעסיקים על עובדים זרים בענף. כך התברר בדיון שקיימה ועדת הכספים לבקשת רכז הקואליציה בוועדה, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד). זוהר: "הממשלה שמה את נושא הוזלת מחירי הדיור בראש סדר העדיפויות ואכן עושה מאמצים רבים לקדם את הדבר, אך דווקא הממשלה עצמה, משרד האוצר, מונע מהלך אחד מני רבים שצריכים להינקט בנושא מחירי התשומות בענף – ביטול מס המעסיקים על עובדים זרים. הורדת מחירי התשומות על תהליכי הבנייה תאפשר לקבלנים להוריד מחירים". טענת נציגי האוצר: "ביטול המס לא יגולגל לרוכשי הדירות".

ח"כ זוהר הוסיף: "אנחנו מברכים את שר האוצר על המאמצים הרבים שהוא נוקט להוזלת הדיור, אבל צריכים לקחת בחשבון שהשוק יוצף בגלל הגידול הניכר בהתחלות הבנייה והתחרות בין הקבלנים תהיה קשה, אז ראוי שבמקביל ניתן להם כלים להוריד מחירים באמצעות הורדת מחירי התשומות בתהליכי הבנייה. מס מעסיקים בענף הבנייה מהווה חלק משמעותי מעלויות הבנייה, כי חלק גדול מאוד מהוצאותיו של קבלן בנייה הן על עובדים. הקבלנים מעסיקים בעיקר עובדים זרים, כי אין הרבה ישראלים, בעיקר יהודים, שמעוניינים לעבוד בבניין. בהתחלה חשבו שאם יטילו מס, אז תהיה העדפה להעסקת יהודים אך המטרה הזו לא הושגה ויהודים לא נהרו בהמוניהם לעבודה בענף. עכשיו משהתברר שהמטרה אכן לא הושגה, אנחנו רוצים לתת כלים בידי הקבלנים להוריד מחירים וזה אחד מהם – ביטול נטל המס הזה".

רפרנט תעסוקה באגף תקציבים במשרד האוצר, אורי שיינין: "כל הוועדות שבחנו את הסוגיות החברתיות – כלכליות בשנים האחרונות, כגון ועדת טרכטנברג וועדת אללוף, הגיעו למסקנה שיש לעודד תעסוקת ישראלים או לפחות למנוע פגיעה בתעסוקת ישראלים. בדיון האחרון שהתקיים כאן בוועדת הכספים נתבקשנו לקיים בדיקה, האם ביטול המס יביא לפגיעה באפשרות העסקת עובדים ישראלים ועשינו את הבדיקה. התרחיש האופטימי הוא שהפחתת השכר על העסקת עובדים זרים עקב ביטול המס, לא ישפיע על עשרות אלפי עובדים ישראלים בענף הבנייה. אלא שבתרחיש פחות אופטימי זה אכן ישפיע ומעבר לזה, מדובר בהפחתה קטנה יחסית וכמו פעמים רבות, כשמפחיתים מס, זה לא בהכרח מגולגל לצרכן ובמקרה הזה לרוכשי הדירות. ואם כבר יגלגלו את זה לרוכשים, כל רוכש ייהנה מהפחתה של לא יותר מ- 2,000 ₪ – 3,000 ₪, סכום זניח ביותר בעת רכישת דירה. יש מספר שחקנים מלבד הקבלן ואנחנו סבורים שבסופו של דבר ההנחה הזו לא תגולגל לרוכשים".

שיינין חזר והדגיש, כי "כל הוועדות כולל טרכטנברג ואללוף קבעו שהפחתת עלויות השכר על עובדים זרים תשפיע על הפחתת השכר לעובדים ישראלים ב- 15%. עשרות אלפי ישראלים המועסקים בענף ייפגעו כתוצאה מכך ועל-כן אנחנו סבורים שלא נכון לנקוט בצעד הזה של ביטול המס. זהו צעד רגרסיבי לחלוטין והתועלת העולה ממנו קלושה".

סנדרה שנקר מאיגוד לשכות המסחר: "כשהמס ב- 2003 חוקק, אחוז האבטלה היה 10.7% והיום 5.8%. מעולם לא היתה אבטלה כה נמוכה במדינת ישראל. אז ב- 2003 עלות שעת עבודה עמדה על 35 ₪ והיום 65 ₪. כלומר כשהחוק חוקק היה צריך לגייס כסף מהמעסיקים כדי להשוות העסקת ישראלים לזרים. ההעסקה היום  יותר יקרה ובפועל ישראלים לא יצאו לעבוד בבניין. יש קושי מובנה בעבודת ישראלים בענף הבנייה. ראשית עצם הקושי בעבודה – זו עבודה פיזית קשה. שנית, יש בעיה ברצף העבודה הגיאוגרפי וזו בעיה שתלווה תמיד את הענף. פועל ישראלי משדרות שיתחיל לעבוד בפרוייקט בנייה בקריית גת במשך שנתיים, לא ירצה לעבור אח"כ לפרוייקט אחר בחיפה וזה הגיוני. ושוב – זו בעיה פרמננטית של הענף ולכן המטרה לייקר את עבודת הזרים על-מנת שהישראלים יועדפו על פניהם לא עובדת".

סגן התאחדות בוני הארץ, חיים פייגלין: "ההצעה של חברי הכנסת להוריד את מס המעסיקים מבורכת. זהו מס מפלה וציני שנשאר רק בענף הבנייה ומייקר את הדירות ומי שלא מוריד אותו לא יכול לומר שהוא פועל להורדת מחירי הדירות. זה לא הביא לתעסוקת ישראלים. הנושא הזה מקשה עלינו מאוד בהעסקת עובדים, זה משפיע ביותר 150 – 200 מיליון ₪ על הענף, שצריך לממן כל פעם וגם סותם את המערכת הבנקאית שצריכה לממן את כל זה".

כלכלן במשרד השיכון, יהורם אלבז: "בהמשך לעבודת מטה שקיימנו בנושא, גם משרד השיכון בעד ההפחתה של מס המעסיקים".

אלדד ניצן, גם הוא מאיגוד לשכות המסחר: "מדובר במס מיותר שרק מכניס כסף לקופת המדינה ולא קשור להעסקת ישראלים".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר לנציגי האוצר, כי "מתברר שכולם למעט אנשי אגף התקציבים, מעוניינים בביטול המס. עמדת משרד השיכון שצריך לבטלו וכך גם יו"ר קבינט הדיור, שהוא ממשרד האוצר עצמו. לא ייתכן שהממשלה תדבר בכמה קולות. אני מבין שאנשי אגף תקציבים מנסים לשמור על קופת המדינה, אבל מנגד יש את אלה שרוצים להוריד את מחירי הדיור. מס המעסיקים הוא מס אנכרוניסטי שאין לו הצדקה עוד". גפני קרא לאנשי האוצר "לחזור לוועדה בתוך חודש, לאחר בחינה מחודשת מתוך מטרה כן לבטל את המס".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*