מיקי רוזנטל עתר לבג"ץ נגד היועמ"ש: לבטל את נוהל ה"בדיקה מקדימה" לנבחרי ציבור‎ Inbox x

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) עתר היום (רביעי) לבג"ץ, באמצעות עו"ד יובל יועז ועו"ד אלעד מן, נגד היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, בדרישה לבטל או לתקן את ההנחיה בנושא "בדיקה מקדימה". את ההנחיות נאלץ היועץ הקודם, וינשטיין, לפרסם בעקבות 'בג"צ ביביטורס' שהגיש רוזנטל אך אלו "שומרות במכוון על מצב של הפליה בפני החוק".

ח"כ רוזנטל הסביר: "בחסות היועץ המשפטי לממשלה מקבלים נבחרי הציבור יחס מועדף בפני החוק. כאשר חשדות חמורים מתגלים בעניינו של אדם מן הישוב נפתחת נגדו מיד חקירה, ההליך המקדים הקרוי 'בדיקה מקדימה' שמור למיוחסים בלבד מייצר אפליה חמורה. מלבד העובדה ששיטת ה'בדיקה' כובלת את ידי המשטרה כך שלא תוכל לבדוק חשדות, ההליך העקום הזה הפך לכלי למריחה וטיוח חקירות נגד נבחרי ציבור שסרחו".

עתירתו הקודמת של ח"כ רוזנטל (בג"ץ ביביטורס) כוונה נגד החלטת היועמ"ש הקודם, יהודה וינשטיין, לסגור את ה"בדיקה המקדימה" בפרשת "ביביטורס" לאחר 3 שנים בלא חקירה פלילית. שופטי העליון קיבלו את עמדתו העקרונית של רוזנטל והורו ליועמ"ש לקבוע קריטריונים ברורים לפתיחה ב'בדיקה' במקום חקירה פלילית. אולם, לטענת רוזנטל בעתירה החדשה, הנחיה זו מהווה "מס שפתיים" בלבד, איננה כוללת קריטריונים כלשהם, איננה מקדמת עקרונות של שוויון בפני החוק ושקיפות ואף פוגעת בעקרונות אלה במידה ניכרת. "ההנחיה החדשה", נכתב בעתירה, "מעגנת מציאות פגומה של העדפת בכירים ומיוחסים במסגרת הליכים פליליים".

רוזנטל הוסיף: "באמצעות הכלי הפסול הזה הצליח וינשטיין למנוע חקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת 'ביביטורס'. בפרשת מימרן-נתניהו נשבר שיא חדש כאשר החליט מנדלבליט לעקוף גם את ההנחיות החדשות ולפתוח בהליך מקדים אפילו ל'בדיקה המקדימה' עצמה. לאור האמירות הנחרצות של השופטים בעתירתי הקודמת אני מאמין שהעתירה שהגשתי היום תשים סוף לביזיון הזה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*