אושר בטרומית: הסדרת זכותו של חייל לקבל המלצה מצה"ל לגבי בקשה למחיקת רישום פלילי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון – קביעת פקודות בעניין המלצה על מחיקת רישום פלילי וקיצור תקופת התיישנות של חיילים), התשע"ו-2016 של חברת הכנסת ענת ברקו.

מוצע לקבוע כי בפקודות הצבא ייקבעו הוראות בדבר זכותו של חייל שהשלים שירות סדיר מלא, להגיש בקשה לקבלת המלצה מצה"ל, לקיצור או מחיקה של תקופת התיישנות או תקופת מחיקה של רישומים במרשם הפלילי בגין עבירות שביצע. כן מוצע כי צה"ל יביא לידיעת כלל חייליו את פקודות הצבא כאמור, ביום גיוסם או לאחר מכן, בסמוך למועד זה.

בדברי ההסבר נכתב: "השלמת שירות סדיר תקין יכולה לאפשר למי שחטא בגיל צעיר למחוק את רישומו הפלילי ולפתוח פרק חדש בחייו כאזרח מועיל. כיום קיים הסדר מקל על מחיקת העבר הפלילי בפקודות הצבא (הוראת קבע אכ"א 33-03-05) אולם הסדר זה הוא וולונטרי. הצעת החוק באה לעגן את מחויבות המדינה להסדר כזה בחוק.

בנוסף, הצעת החוק מחייבת את הצבא להביא לידיעת המתגייסים את פרטי ההסדר סמוך למועד גיוסם לצבא. זאת על מנת להראות להם מוקדם ככל האפשר כי שירות צבאי תקין עשוי לסייע להם למרק את עברם הפלילי שנעשה טרם גיוסם. דבר זה עשוי לעודד את המוטיבציה לשירות תקין של מי שמעדו בטרם התגייסו לצבא."

ח"כ ברקו: חיילי צה"ל אשר אנו כופים עליהם בחוק להקדיש מזמנם לטובת המדינה, לפיכך אנו חייבים להם חוב גדול. בהצעת החוק הזו נצהיר כי מי שמילא את שירותו לחברה הוא בעצם תיקן את דרכיו ועל כן עברו הפלילי ימחק. כך נשדר כי גם אם נעשו טעויות בעבר, מאמץ השירות למען המדינה מאפשר לתקן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*