אושר לקריאה שניה ושלישית : מתמודדים בפריימריז יוכלו להוציא סכום זהה

מתמודדים בפריימריז יוכלו להוציא סכום זהה לצורך השתתפותם בבחירות מקדימות, אף אם אחד המתמודדים סיים את מערכת הבחירות הקודמת בגרעון.

חוק המפלגות הנוכחי קובע, כי מתמודד בבחירות מקדימות שסיים את ההתמודדות בגרעון, יוכל לכסות את הגירעון באמצעות תרומה. אולם, סכום התרומה יגרע מתקרת ההוצאות של המועמד המותרת להוצאה בבחירות הבאות. דבר זה הביא למצב שמועמד שסיים מערכת בחירות פנימית אחת בגרעון, יכול היה להוציא במערכת הבחירות סכום מופחת. אף אם הוא כיסה את כל הגירעון. מה שגרם לאי שוויון בסכום ההוצאה בין המועמדים במערכת הבחירות הבאה.

הצעת החוק מבקשת לקבוע כי סכום התרומה לכיסוי הגרעון, לא יגרע מסך ההוצאות המותר במערכת הבחירות הבאה. בכך יחול שוויון ביו כל המועמדים וכולם יורשו להוציא סכום זהה בבחירות הפנימיות הבאות.

הצעת החוק לא משנה את תקרת התרומות המותרת למועמד, לקבל מתורם (סך 45,468 ₪, למתמודד לתפקיד ראש ממשלה או ראש מפלגה, או סך 11,377 ₪, למתמודד לכהונת חבר כנסת)

בנוסף, חוץ מהסנקציה הפלילית הקבועה בחוק הנוכחי, (מאסר או קנס) הוועדה הוסיפה סנקציה מנהלית, והסמיכה את מבקר המדינה לקנוס מועמד שלא כיסה את הגרעון, בגובה סכום הגרעון.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי אמר "מבקר המדינה כתב כי זה דבר לא ראוי ופוגע בזכות להיבחר, וכי הוא ממליץ לשנות את החוק."

בתום הדיון, הצעת החוק אושרה לקריאה שניה ושלישית כהצעות חוק מטעם ועדת החוקה. לאחר ההצבעה, ח"כ יעל גרמן  נכנסה לאולם הוועדה וכעסה מאוד על מהירות הדיון ועל הזימון הקצר לפני הדיון היום. גרמן ניהלה ויכוח נוקב ואמוציונאלי עם יו"ר הוועדה, וביקשה לערוך הצבעה חוזרת.

בדיון החוזר ח"כ יעל גרמן טענה כי החוק לא ראוי, נגוע באינטרסים ומנהל לא תקין, ויכול להביא להגברת השחיתות הפוליטית. הדיון היה סוער.

ח"כ מיכל רוזין סנטה בח"כ סלומינסקי "מה קרה, יש בחירות בפתח? בשונה מיעל גרמן, לי יש פריימריז בדיוק כמוך. אתם יוצאים מהקואליציה? רוזין קראה לח"כ יצחק וקנין "אתה יו"ר ועדת האתיקה, אל תצביע על חוק המושחת הזה".

הוועדה דחתה את הצעת ח"כ יעל גרמן לקיים דיון חוזר בהצעת החוק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*