תיקון לחוק המפלגות מבקש לקבוע : גוף שיוציא מעל 100,000 ₪ במטרה להשפיע על הבחירות, יוגדר כגוף פעיל בבחירות

הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת החלה היום לדון בהצעת חוק מימון מפלגות – הגדרת גוף פעיל בבחירות, הצעת חוק המכונה חוק V15.

הצעת החוק מבקשת להסדיר את פעילותם של ארגונים שפועלים כדי להשפיע על הבחירות בישראל, ונטען כנגדם כי הם פועלים בעקיפין לקידום אינטרסים פוליטיים של מפלגות באופן שיאפשר למפלגות לעקוף את חוק מימון מפלגות. ההצעה מבקשת לקבוע תבחינים שיגדרו מיהו "גוף פעיל בבחירות" בין הייתר באמצעות בחינת פעולות הארגון, והיקף הפעילות הכספית של הארגון.

נציגת מבקר המדינה גב' מירה רזין אמרה "אין ספק שהנושא מצריך הסדרה. לדבריה, יישום החוק הוטל על המבקר, ולכן חשוב שהנוסח יהיה כך שנוכל ליישם אותו. לדבריה, לחוק השלכות תקציביות מבחינת כח אדם".

נציג משרד המשפטים עו"ד אייל זנדברג אמר כי ועדת שרים החליטה לתמוך בהצעה בקריאה הטרומית. לדבריו, "התופעה מחייבת הסדרה. אף שהעיקרון טוב, ההצעה מעוררת שאלות חוקתיות. למשל חובת ההתאגדות וכן מהן הפעולות שיחשבו כפעילות מפלגתית".

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט ח"כ ניסן סלומינסקי אמר "הצעת החוק אינה פשוטה, אנחנו צריכים להיות חכמים וזהירים. כאשר מצד אחד לא תהיה התערבות והשפעה של בעלי ממון על המערכת הפוליטית, ומצד שני לא לחסום ציבור או ארגון הרוצה לפעול למען מטרה מסוימת. החוק יחול רק על גופים שמטרתם להשפיע על מערכת בחירות והאקלים הפוליטי של המדינה."

יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מיוזמי הצעת החוק אמר "ההצעה נעה בין הטיפות ללא כוונה לפגוע בחופש הדיבור. צריך להפריד בין קריאה בעד או נגד מפלגה, לקידום רעיון. ההצעה תחול רק בתקופת בחירות-בשלושה חודשים שלפני הבחירות. לדבריו, הגדרנו שפעילות פוליטיות יהיו פעולות מפלגתיות מובהקות. גוף שיאבחן זהות של מצביעים פוטנציאליים, ויחליט להסיע רק אותם לקלפי, יוגדר כגוף בעל זהות מפלגתית."

ח"כ מיכל רוזין אמרה "מטרת החוק היא אחת, לשמר את הליכוד בשלטון. השלטון מבקש להכתיב לגופים אזרחיים מה להגיד ומה לא. ההצעה מעוררת שאלות מהותיות, האם קמפיין של שדולת נשים "נשים בוחרות נשים", יהיה אסור לפי הצע"הח, מה יקרה אם רק בצד אחד של המפה הפוליטית עומדות נשים בראשות מפלגות? המצב שייווצר, הוא שלא יהיה ניתן להפגין מעורבות אזרחית. צמצום אידאולוגיה של שוויון, שלום ומדיניות אלטרנטיבית בקרב העם, וסתימת פיות של כל מי שמשמיע ביקורת – הפכו למטרה המרכזית של שלטון הימין."

ח"כ יואל חסון אמר "הצע"הח תהפוך לחוק לסגירת האידאולוגיה. אתם מנסים למנוע מהציבור הישראלי להביע את דעותיו. במדינה דמוקרטית אין הליך יותר תקין מאשר ציבור שקורא להצביע בקלפי לטובת החלפת שלטון.  אני מקווה ששומרי הסף יידעו לחסום את החוק הזה, ואם החוק יעבור בכנסת, בג"ץ יחסום אותו. במהלך הדיונים אנחנו נציף את הקשר שבין מפלגות הימין לגרעינים התורניים, למכינות הקדם צבאיות הדתיות ולבנות השירות. אנחנו נדאג שכולם יידעו כיצד כספי המדינה מממנים את הקמפיינים של מפלגות הימין דרך הגרעינים התורניים, וכיצד אתם משתמשים בתלמידי מכינות לטובתכם".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין אמרה "החוק מאוד בעייתי ולא חוקתי. הוא בעד חופש הביטוי אבל נגד חופש ההתאגדות. לא ניתן להיות חוקתי רק כשנוח, צריך להיות חוקתי לכל אורך הדרך. V15 עסקה בעיקר בהעלאת אחוז ההצבעה ובעיני זו פעילות חשובה".

ח"כ יעל גרמן אמרה "אנו רוצים לשמור על חופש הביטוי וההתאגדות ולאפשר לחברה האזרחית לקדם את דעתה, לרבות דעות של גופים שיפעלו בעד קידום נשים או איכות הסביבה, שלום עכשיו וגוש אמונים. לגיטימי לאפשר להם לקדם את האג'נדה שלהם".

ח"כ רויטל סויד טענה "לא ניתן לנתק את ההצעה מסדרת ההצעות ומהקונטקסט של ניסיון לסתום פיות של צד אחד של המפה הפוליטית. ובהם חסימת אפשרות פניה לבג"ץ, וחסימת עמותות שמטרתם לעודד שקיפות.  ההצעה לא באה יש מאין, אלא חוליה בשרשרת שנכרכת סביב צוואר של צד אחד של הפוליטי. גם אם תחזור ותומר שזו אינה כוונתך, חופש הביטוי יפגע אנושות.  סויד שאלה את ח"כ קיש האם מאהל הפראיירים שהייתה פעיל בו, נכלל בהצעת החוק. סויד המשיכה להקשות על קיש ושאלה, האם תותר פעילות של ארגון אבות גרושים שאתה קורא להם להצטרף לליכוד כדי לחזק אותך? ישבת במשרד עו"ד דוד שימרון והתייעצת איתו איך לנסח את החוק. לדבריה, נוסח הצעת החוק מגיע מכיוון ראש הממשלה ואנשיו."

ח"כ יואב קיש השיב לח"כ סויד ואמר כי הוא לא היה מעורב בניהול הכספי של מאהל הפראיירים. בנושא ארגון האבות הגרושים אמר קיש "אין להם כסף אז אין בעיה ולכן אני מוגן. באשר לטענה כי קיש התייעץ עם עו"ד דוד שמרון השיב קיש, "נפגשתי עם עו"ד רבים טרם הגשת הצעת החוק, והחלטתי להוביל את ההצעה כיון שאם לא נטפל בבעיה, בבחירות הקרובות יהיו ארגונים רבים".

ח"כ אורי מקלב אמר "כוונת מציעי החוק טובה, אולם יש פער בין הכוונה לתוצר הסופי. כדי לתפוס את הזאב, תפסתם את כל הכפר. מבחינה דמוקרטית, אסור שתהיה מגבלה כלל. בשאלה האם למנוע חלק מהפעילות, או לא למנוע כלום, אני מעדיף לא למנוע כלום". מקלב תמך בהצעה להגביל תרומות מחו"ל.

ח"כ אוסמה סעדי אמר לח"כ יואב קיש "אני לא מאמין בכוונות הטובות שלך. בשנה וחצי האחרונות נכווינו אין ספור פעמים. לצערי, לאחר שבג"ץ אישר את חוק ההזנה בכפיה, אני לא בונה עליו. אנו מתנגדים להון ולשלטון. ח"כ יואל חסון התריס כנגדו ושאל האם כוונתך גם למזוודות של מפלגת בל"ד?.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*