נתוני מרכז המחקר של הכנסת: הוצאות הורים על צהרונים גדלו פי שישה

כרבע מיליון ילדים, שוהים מדי יום, לפחות כשעתיים בצהרונים, מסגרת הכרחית כששני בני-הזוג עובדים, אך המחיר הכלכלי שהם נאלצים לשלם, גבוה בהרבה מעלות ההפעלה שלו. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) יזמה היום (חמישי) בדיון-חרום בנושא, למרות פגרת הכנסת ולמרות החגים. היא הדגישה, כי "בשנים האחרונות הפכו הצהרונים למסחטת כסף מהורי ישראל. עלות צהרון זינקה בשנים 2014-2000 פי שנים. אמנם כמות הילדים גדלה פי 3 אך הוצאות משקי-הבית על הצהרונים גדלו פי 6. המצב האבסורדי היום מוביל לכך, שעל אותו השירות –  משלם הורה מחיר שונה ולעיתים פי-שניים מהורה אחר בארץ". אלהרר קראה לפיקוח מלא של משרד החינוך על מחיר, תנאים, הכשרת-עובדים ותוכן הצהרונים, הזוכה לתמיכת גם הגופים-המפעילים, ודרשה ממרכז השלטון המקומי להעביר בתוך חודש תחשיבי העיריות, עלות צהרון לעירייה – לעומת תשלומי ההורים.

לדברי רותם קפון, נציגת מבקר המדינה, אין גורם מפקח על הצהרונים, אין פיקוח על ההפעלה ולא על הכשרת המפעילים ברשויות המקומיות. כמו-כן אין תבחין מחייב לשכר הלימוד, והשכר המתקבל – משמש לצרכים מקומיים אחרים.

אתי וייסבלאי, חוקרת במרכז המידע והמחקר של הכנסת, שערכה מחקר מקיף בנושא, הוסיפה כי אין מידע מדויק על כלל הצהרונים בגלל במחסור במקור מידע אחד המאגם נתונים אלו. משרדי החינוך והכלכלה עוסקים בנושא, קרוב לכ-3,000 צהרונים הוכרו בשנת 2016 ובהם שהו כ-30 אלף ילדים והפיקוח כולל מזון, תכני החינוך, הכשרה ועוד. לדברי משרד הכלכלה המינימום לשכר-צהרון הוא 500 ₪, והסבסוד עומד כיום על כ-80 מיליון ₪ אך משרד הכלכלה מעולם לא ניצל את מלוא הסכום. רק 16 מפקחות פועלות לבדוק את מצב הצהרונים, ובשנת 2016 נשללה ההכרה מ-32 צהרונים, אך, כך מתברר, גם צהרון שנשללה ממנו ההכרה, יכול להמשיך ולפעול באופן פרטי.

עידית בוקאי, מנהלת הצהרונים בחברה למתנ"סים, סיפרה על כאלף צהרונים אך שלוש מפקחות בלבד, ודחתה את התחשיבים הנמוכים כי אין להשוות צהרון הפועל עד שלוש אחה"צ לזה הפועל עד חמש בערב. לדבריה, ההבדל בעלות, נובע מהסבסוד השונה מהרשות-המקומית.

לדברי ח"כ רחל עזריה (כולנו), היקף האוכלוסייה שבהם שני ההורים עובדים, מתרחב כל העת, ויש לבדוק היטב "מי גוזר את הקופון בדרך", כאשר רשויות מקומיות רבות "מרוויחות המון על חשבון ההורים, בגלל חוסר הפיקוח על שכר הצהרונים הממריא כל העת. רבע מיליון ילדים נמצאים במסגרת כזו, יותר משעתיים כל יום, ואני פועלת ממושכות עם יו"ר מפלגתי, שר האוצר משה כחלון, להוזלת מחירי הצהרונים. על המדינה לתת מענה הולם למצוקה זו, כדי לאפשר הורים להמשיך לעבוד".

לדברי אורי מקלב (יהדות התורה), מאז דו"ח המבקר בעניין – לא רק שאין שיפור – אלא דווקא נרשמת הידרדרות. הצהרונים הפרטיים צומחים, בגלל חוסר הפיקוח הצהרונים המוכרים. "המחאה החברתית הולידה את ועדת טרכטנברג, ועיקר המלצותיה –שאומצו – היה בתחום זה, של הפיקוח על הצהרונים. עומד להתבצע קיצוץ בסבסוד, ודווקא השכבות החלשות ייאלצו לשלם 100 ₪ במקום 40-30 עד היום".

יצחק מנחם, תושב גדרה ונציג עמותת "אקדמיה לתלמיד" לחינוך בלתי-פורמלי לילדים, סיפר כי ע"פ בדיקה מקפת שנערכה במסגרות פרטיות עולה כל עלות המשך הלימודים עד השעה 16:00 בתוך בתי הספר מגיעה לכ-600 ₪ לילד לחודש בלבד, כולל מזון. לדבריו, מונופול של החברה למתנ"סים על הפעלת הצהרונים גורם לעליית המחירים החדה. "אם ננהל נכון את המערכת – המדינה תצטרך לסבסד דווקא הרבה פחות", הבטיח. ירון לוי, תושב בת ים וחבר מטה המאבק בעניין, סיפר על צהרון רב-גילאי בו שוהים בני שש ופחות משלוש ביחד, כאשר כמובן התכנים המוענקים להם אינם יכולים להיות זהים.

קרן מרציאנו, מגישת "תכנית חיסכון" בערוץ 2 סיפרה על פניות רבות בעניין, ולדבריה, "השוק פרוץ לגמרי ולמרות מאמצינו לא הצלחנו לחשוף מה מבנה ההוצאות והתקורות של הפעלת הצהרונים, והרשויות המפעילות אותו מסרבות בתוקף לשקיפות. עיריות הודו בפנינו כי הרווחים מהפעלת הצהרונים, בהיקף של מיליוני ₪ מדי שנה, מופנות לפעילויות חינוכיות ותרבותיות אחרות – אך לא להורדת המחיר להורים".

ורדה לוי, מנכ"לית רשת "קהילה ופנאי" המפעילה צהרונים בחולון, השיבה כי היא גובה כ-780 ₪ לילד לחודש, במקום 1055 ₪ בעבר, ולדבריה, יש הנחות להורים ע"פ מבחני-הכנסה, מופעלים חוגים ומסגרות פועלות גם בהיקף של 16, 15 ואפילו 8 ילדים. לדבריה, ע"פ חישוביה שכר הגננות, המטפלות, הסייעות והמחליפות הוא בין 27-37 ₪ לשעה, כמו-כן שכירת דיאטנית קבועה – ע"פ דרישת ההורים והפעלת ציוד דורשות ממון רב, וההכנסות אמנם עולות על ההוצאות – אך בפער נמוך ביותר.

למסמך המלא של מרכז המחקר והמידע של הכנסת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*