הוועדה למאבק בסמים: מודל ניסויי של בתי משפט קהילתיים הנוטים לשקם עבריינים במקום להפלילם, יורחב. תוך 3 שנים יפעלו 6 כאלה

הוועדה למאבק בסמים בראשות ח"כ תמר זנדברג שמעה היום דיווח על בתי המשפט הקהילתיים, פרויקט ניסויי, שיורחב בשנתיים הקרובות. "בתי המשפט הקהילתיים הם כלי משפטי-מנהלי מאד חשוב שמשתלב בהסטת הדגש לכיוון הטיפולי-שיקומי", אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ זנדברג, "הוועדה מתכוונת לשים דגש על רעיונות טיפוליים נוספים. הוועדה תקיים סיור באחד מבתי המשפט הקהילתיים שכבר פועלים ותעקוב אחר התפר שבין מערכות הבריאות והרווחה".

בתי משפט הקהילתיים שמים דגש יותר על השיקום ופחות על הענישה. "יש לנו עניין לקדם את השיקום ופחות הפללה", ציינה יו"ר הוועדה, ח"כ זנדברג, "כל העולם מסתכל באופן אחר על הטיפול במכורים. לא צריך לקדש את ההפללה".

מדובר בפיילוט ראשוני שהורחב באחרונה בהחלטת ממשלה. רחל וינשטיין, מנהלת שירות המבחן: " המטרה המרכזית היא הפסקת עבריינות והשתלבות מחדש בחברה. זו תכנית אישית שנתפרת לפי מידה, הוליסטית וממוקדת מטרות. עוסקים בכמה מעגלי חיים מרכזיים: רווחה, מיצוי זכויות, הסדרת חובות, טיפול רגשי, טיפול נפשי וגופני, לקויות למידה, הרחבת רשתות התמיכה, פיתוח קשרים חברתיים, הסתגלות לחיים שומרי חוק".

דניאלה בייניש, משרד המשפטים" שני בתי המשפט הקהילתיים שכבר פועלים הם בבאר שבע וברמלה. ברמלה שליש מוסלמים. האישומים מאד דומים ברמלה ובבאר שבע. בקיץ האחרון התקבלה החלטה להרחיב את הפיילוט ל4 מחוזות נוספים: י-ם, חיפה, צפון ות"א. בעוד כ3 שנים אמורים לפעול 6 בתי משפט . כ-30% ממשתתפי התכנית הם אנשים שזקוקים לטיפולי גמילה מסמים ואלכוהול. בתי המשפט הקהילתיים הם בתי משפט פליליים לכל דבר אך הם מסתכלים על המשפט הפלילי בדרך אלטרנטיבית. הנתונים מלמדים על 42% חזרה למאסר. 73% מהאסירים החדשים ב2015 נשפטו לשנה וחצי ומטה. כלומר רוב העבירות הן "קלות" יחסית. שאלנו את עצמנו כיצד יכולה המערכת לטפל בבעיה מהשורש. זה מודל שבא להציע צמצום העבריינות החוזרת – כזו שמגיעה מבעיות אישיות. יש הלימה מלאה בין פרופיל עבריינים כאלה לבין אוכלוסיות חלשות. הניסיון הוא להסיט את תשומת הלב בתיקים מסוימים שבהם יוצע שיקום בקהילה כתחליף למאסר, בפיקוח שיפוטי צמוד ובליווי כל הגורמים השיפוטיים והקהילתיים. יש עבירות שלא בעניין: צווארון לבן, שחיתות, נשק, מין. כל שאר העבירות הן פוטנציאל אם שאר התנאים מתקיימים. שירות המבחן מבצע את הזיהוי. עורך מבחן התאמה".

יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג ביקשה לדעת כיצד מטופלים מקרים של התמכרויות. דניאלה בייניש, משרד המשפטים: "אנחנו בונים תשתית עירונית לכל הטיפול. 15 איש עברו אשפוזים גם ברמלה וגם בב"ש. לא נתקלנו בבעיית שיבוץ. נתקלנו בבעיות במקרים של תחלואה כפולה. ברמלה למשל אין אשפוז יום, אז תופרים חליפת פתרונות. מבחינתנו זו רק תחילת הדרך. חושבים על ההמשך: תעסוקה, חובות וכו'. יש מספיק מקום בקורסים. הסתכלות הוליסטית הייתה מסירה חסמים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*