ועדת החוקה נפרדה מהיועצת המשפטית המיתולוגית: "הפסד גדול לכנסת ישראל, לוועדת החוקה ולשלטון החוק"

עו"ד סיגל קוגוט, שכיהנה כיועצת המשפטית של ועדת החוקה, חוק ומשפט משנת 2001, פרשה אחרי 30 שנים בשירות הציבורי. את דרכה בשירות החלה כפרקליטה פלילית בפרקליטות המדינה, לאחר מכן עבדה במחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים. במהלך עבודה בכנסת, ייצגה את הכנסת בבג"ץ בדיוני חסינות ועתירות נגד חוקים שחוקקה הכנסת וליוותה מאות הצעות החוק שהפכו לחוקים בתחומי חוקי יסוד, מימון מפלגות, חוקי בחירות, תיקונים בדין הפלילי, הבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה, חוקים ביטחוניים רבים ובהם חוק המאבק בטרור שאושר במושב האחרון.

עו"ד קוגוט הובילה בתפקידה אף את פרויקט חוקה בהסכמה רחבה.

יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) פתח את הישיבה המיוחדת: "עצוב לי כי סיגל היא בור סוד שאינו מאבד טיפה. מוסרת את נפשך לשמירה על זכויות הפרט ולמלחמה על ביטחון המדינה והציבור. זו דואליות לא פשוטה. תודה על הנאמנות, האמון והחברות, אני מצטער צער רב".

עו"ד קוגוט נשאה דברי פרידה מרגשים: "הגעתי לכנסת מעט אחרי חקיקת הפרק בחוק הכנסת שעסק ביועץ המשפטי לכנסת ואחרי שירות ארוך במשרד המשפטים. תפיסת התפקיד שלי נשענה על כבוד גדול למוסד בית הנבחרים כמייצג העם וכמקום בו מתקבלות החלטות גורליות. במהלך עבודתי נתקלתי בח"כים מעולים מכל המפלגות שאפיינו אותם הרצינות ותחושת השליחות, הכבוד שרחשו להצעת חוק וכן ההבנה שהביקורת על הרשות המבצעת היא מהתפקידים החשובים ביותר של בית הנבחרים"

עו"ד קוגוט הוסיפה כי "חוק הכנסת הפקיד את היועצים המשפטיים כשומרים על כללי המשחק של הבית. במקום שמטבע הדברים אין הסכמה על התכנים, הסכמה על כללי המשחק ושמירה עליהם הן הערובות לאמון בהליך הדמוקרטי".

יו"ר ועדת החוקה בעבר, מיכאל איתן: "עזיבתה היא הפסד גדול לכנסת ישראל, לוועדת החוקה ולשלטון החוק בישראל"

יו"ר ועדת החוקה בעבר, מנחם בן-ששון: "750 סעיפי החוק שנכתבו באותה תקופה וכ-200 חוקים, השיקול מה לקחת ומה לא, לא היה בלעדי ליו"ר. מי שניצח על מערכת ואיזן מאחורי הקלעים היא סיגל ועכשיו אני יכול לגלות זאת. מי שחייב לך את התודה הגדולה האם האנשים ברחוב שהחוק מגן עליהם".

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני), הודתה לעו"ד קוגוט "על הרגעים שבהם היית בלם לח"כים ולממשלה";

חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "דברי הפרידה שלך הם המדריך המושלם לחברי הכנסת. את אובדן גדול ואני נורא עצובה שאת הולכת".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "מעריך את יכולתך לעמוד מולנו כח"כים ולומר מהם הקווים האדומים";

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "האומץ היה תמיד נר לרגלייך, הבאת כבוד לייעוץ המשפטי, לוועדת החוקה ולכנסת";

ח"כ בני בגין (הליכוד): "שנים רבות לא למדתי כל כך הרבה בזמן כל-כך קצר. מודה לך על מה שלמדתי בישיבות ועל מה שהסכמת ללמדני ביניהן";

ח"כ אוסמה סעדי (הרשימה המשותפת): "בדרך כלל אנחנו משני צדי המתרס, אך הפעם אומר שאני מסכים לכל מילה שנאמרה. חסרונך יורגש";

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "באתי לכנסת תוך ויכוח אידאולוגי עם משפטנים וסברתי שבמשטר דמוקרטי מי שקובע הם לא היועצים המשפטיים. בלשכה המשפטית של הכנסת יש כמה ששינו את דעתי ואחת מהם היא סיגל. היו מקרים שהתיישרתי לפי דעתה למרות שלא היה לי קל, אבל סמכתי על עמדתה ועל כך שהרמה המשפטית הגבוהה של הלשכה המשפטית , יכולה להתמודד מול משרד המשפטים. תחסרי לנו מאוד"

פרקליט המדינה שי ניצן: "הופעתי כאן כפרקליט בתקופת ההתנתקות ולמרות שסיגל באה מהבית שלנו כפרקליטה לשעבר, זה לא שינה לה דבר. רבע אחוז הנחה לא קיבלתי אצלה אף פעם למרות החברות האישית. יש עלייך קונצנזוס של ימין שמאל, יהודים וערבים, ממשלה וכנסת".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*