ועדת הכלכלה החלה לדון בהצעות לתיקון חוק המכר כדי לחזק את ההגנה על רוכשי הדירות מקבלנים

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, החלה היום להכין לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לבצע שורה של תיקונים בחוק המכר, שנועדו לחזק את ההגנה על רוכשי הדירות ולסייע להם אל מול הקבלנים. ההצעה כוללת תיקונים שנועדו לחייב את הקבלנים ומוכרי הדירות לציין בחוזה את מועד קבלת היתר הבנייה, ולאפשר לרוכשי דירות לבטל עסקה במקרים בהם חלפו 60 יום מהמועד שצוין בחוזה והיתר הבנייה עדיין לא ניתן היתר בנייה, ובמידה ולא צוין מועד לקבלת היתר בחוזה יהיה הקונה רשאי לבטל את החוזה כל עוד לא ניתן ההיתר. עוד מוצע לקצר מ-3 שנים לשנתיים את התקופה שבה הדיירים יהיו מחויבים לחוזי האחזקה והניהול שחתם הקבלן עם חברות חיצוניות. עוד מוצע כי הסכום שמשלמים הרוכשים לעורך הדין של הקבלן עבור רישום הזכויות בדירה ישולם ישירות לקבלן, ויהיה חלק בלתי נפרד ממחיר הדירה.
כמו כן החליטה היום הוועדה למזג להצעה הממשלתית הצעות אחרות של חברות וחברי כנסת לתיקון החוק, בהן ההצעה של ח"כ יואב קיש וחברי כנסת נוספים להגביל לשנה את תקופת ההתחייבות להתקשרות עם מתחזק מעליות, ההצעה של ח"כ מיכל רוזין להוסיף למפרט המצורף לחוזי המכר מידע על החלק היחסי של רוכש הדירה ברכוש המשותף, וההצעה של חברי הכנסת אורי מקלב ומשה גפני להעביר לידי הרוכשים גם את תכנית הקונסטרוקציה של הדירה, את תכנית החשמל של הדירה ואת תכנית מערכות המים והביוב של הדירה.
היועץ המשפטי של משרד הבינוי והשיכון, עו"ד אלעזר במברגר, אמר כי "בעקבות פניות שהגיעו למשרד הן מהציבור והן מצד קבלנים, יזמים ועורכי דין, הייתה תחושה שאנחנו מזהים לא מעט חורים בחקיקה הקיימת". הוא הסביר כי חוק המכר נועד להסדיר את מערכת היחסים בין היזמים והקבלנים לצרכנים רוכשי הדירות, ונדרש איזון בין הצדדים. ח"כ קיש הציג את הצעתו בנושא מתן שירות למעליות וביקש למזג אותה עם הצעת החוק הממשלתית. ח"כ רוזין ביקשה גם היא למזג את הצעתה עם הצעת הממשלה, היא הסבירה כי זוג שרכש דירה ולא קיבל מידע מלא על השטח הציבורי קיבל חיוב ארנונה שגבוה ב-3,000 שקל בשנה ממה שהעריך. היא הוסיפה כי לא ברורה לה ההתנגדות של משרד הבינוי והשיכון לשלב את הצעתה בהצעה הממשלתית.
יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, התייחס להצעה שהקבלן ישלם את שכר טרחת עורך הדין המבצע את רישום הבעלות, ויגבה זאת כחלק מהתשלום הכולל על הדירה, ואמר כי אזרח שרוכש דירה חייב לדעת שהוא משלם את שכר הטרחה לעורך הדין בנפרד מהעסקה, שכן עורך הדין מתחייב כלפיו להעביר את בעלות הנכס. הוא אף התייחס לכך שהוספת העלות למחיר הדירה תעלה את תשלום המס. המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אמיר הלר, אמר כי חוק המכר מאוד מפורט והוא הולך והופך לסוג של חוזה. לדבריו, הבעיות נמצאות היכן שתיקוני החקיקה יצרו בירוקרטיה שתוסיף עלויות כספיות שיכבידו על ביצוע העסקה. דורון לוי, מנכ"ל חברת בנייה שזכתה במכרז מחיר למשתכן, אמר כי הוספת העלות של ההוצאות המשפטיות ל-2,000 דירות, שנאמדת בכ-10 מיליון שקל במקרה שלו ובעשרות מיליונים בפרויקטים של מחיר למשתכן, תהפוך את הפרויקטים ללא כדאיים כלכלית ותחיל על היזמים הוצאה שלא יוכלו לעמוד בה.
היו"ר כבל התייחס לפרויקטים של מחיר למשתכן ואמר כי לא מדובר בעניין של מה בכך, וכי הוא מתכוון למצוא לכך את הפתרון. הוא סיכם ואמר כי המחלוקת סביב ההצעה אינן גדולות וכי אין סיבה שההצעה לא תטופל במהרה. עם זאת הוא ביקש מנציגי משרד השיכון לנסות לגשר על הפערים עם הגופים השונים, כך שניתן יהיה להשלים את החקיקה בהקדם. הוא הוסיף ודרש לקבל ממשרד הבינוי והשיכון את כל המידע באשר להשפעה של החקיקה על עורכי הדין ועל הקבלנים והיזמים, ומה הצרכן ירוויח ממנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*