ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות: אמנה עם רוסיה תספק פנסיות לעולים. בדרך אמנות דומות עם ארגנטינה, פולין וברזיל

נציגי הביטוח הלאומי, הודיעו היום (שני) בוועדת העלייה והקליטה של הכנסת על חתימת אמנה עם רוסיה שתבטיח תשלומי פנסיה לעולים שעבדו שם בעבר. יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) בירך על ההישג, אך קרא להשלמת ההליך בחתימת אמנה דומה עם אוקראינה, ממנה עלו לארץ עולים רבים.
עו"ד יעקב ששפורטה, סגן היועץ המשפטי והממונה על האמנות הבינלאומיות בביטוח הלאומי סיפר כי לאחר מאמצים שנמשכו שנים, נחתמה בחודשים האחרונים אמנה בעניין פנסיה עם רוסיה. כל עולה שעבד לפחות שנה אחת ברוסיה או בשטחה, גם אם נאלץ לוותר אח"כ על אזרחותו הרוסית, יוכל לקבל ממנה פנסיה, "ולהערכתנו כ-60 אלף איש יוכלו להנות מהאמנה החדשה. בשנת 2012 נחתמה אמנה דומה עם אוקראינה, אך היא טרם אושררה בגלל פרוץ המשבר שם". ששפורטה הבטיח כי בדרך חתימת אמנות דומות עם ארגנטינה, פולין וברזיל, לאחרונה נחתמו עם בולגריה, רומניה והונגריה, ועם רוב מדינות מערב אירופה כבר קיימות אמנות דומות. לדבריו, חתימת אמנה דומה עם לטביה, נתקלת בהתנגדות מצידם.
לדברי ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) פרטי האמנה לא הובאו כנדרש לידיעת חברי הכנסת, ואילו יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) קראה להעמיד חתימת אמנות נוספות בראש סדרי העדיפויות של משרד החוץ, כדי להקל על מצבם הכלכלי של עולים רבים.
יעקב ליבנה, נציג משרד החוץ הבהיר כי מדובר רק של שטחי הפדרציה הרוסית כיום, וכן לא נכללו באמנה וטרנים ואחרים, אך מנגד הובטח כי מעמדם יובטח בצו נשיאותי של פוטין. מתקיים מו"מ עם בלרוס ומולדובה. אסתר בלום, מועצת ארגוני עולים, קראה מנגד לעדכן את האמנה עם צרפת, לאור השינויים שהתרחשו בינתיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*