סקירה כלכלית סוערת: שר האוצר כחלון בוועדת הכספים: "אם לא יימצא כיסוי תקציבי לכך, אתנגד לביטול תאגיד השידור הציבורי"

כ

חלון: "במידת הצורך אטיל וטו על הסגירה. מאחורי המספרים והאינטרסים עומדים עובדים שיפוטרו". חברי אופוזיציה עזבו את הישיבה בתרעומת לאחר עזיבת השר

יו"ר ועדת הכספים גפני: "חרף כל הבעיות, צריך לזכור – המדיניות הכלכלית מוכיחה עצמה"

סערה בעת סקירתו הכלכלית של שר האוצר, הבוקר (ב'), בוועדת הכספים. ראשי רשויות ומועצות אזוריות מהצפון הביעו מחאה בפני השר על-כך שלטענתם, התקציב לא כולל תכנית משמעותית מבוססת תקציבים, לקידום יישובי הצפון. המחאה הגיעה לשיאה כאשר אחדים מתושבי הצפון שהגיעו לישיבה פרצו בצעקות לעבר השר והוצאו מהאולם. שר האוצר, משה כחלון (כולנו), פתח בהצהרה לגבי תאגיד השידור הציבורי, בטרם החל בסקירתו. כחלון: "התפקיד שלי הוא לשמור על הקופה הציבורית. סגירת משמעותה בזבוז של מאות מיליוני ₪ וכל עוד לא יימצא כיסוי תקציבי לכך, אתנגד לסגירה. עפ"י ההסכמים הקואליציוניים, ביכולתי להטיל וטו בעניין". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בירך את השר ודווקא הביע תמיכה בניהול הכלכלי של המדינה בשנים האחרונות. "המדיניות הכלכלית הוכיחה עצמה, המשק הישראלי חזק, הצמיחה גבוהה, האבטלה נמוכה ודירוג האשראי של ישראל גבוה, אף שיש בעיות שדורשות טיפול" אמר.

יו"ר הוועדה גפני, פתח את הישיבה כאמור, בדברי ברכה לשר וציין, ש"המשק ישראלי חזק, המדיניות הכלכלית הוכיחה עצמה, דירוג האשראי גבוה, הצמיחה גבוהה, האבטלה נמוכה, אף שחלק גדול מהתקציב לביטחון. אף שיש בעיות בוערות ודברים שמצריכים טיפול, יש לקחת בחשבון קודם את כל הדברים הטובים, שרמת החיים גבוהה יותר. היה יכול להיות אחרת. בנושא הדיור, אף שהאוצר הגדיר זאת כיעד מרכזי, עדיין לא רואים ירידה במחירי הדירות וזה נושא קריטי; קורת גג לזוגות צעירים".

שר האוצר כחלון, הצהיר לגבי תאגיד השידור הציבורי: ""מאחורי כל המספרים וההתלבטויות נמצאים אנשים שנקלטו, שנקלטים ושחלילה ופוטרו ובתפיסת עולמי לא משחקים באנשים. ביטול התאגיד משמעותו הפסד רישום נכסים מיידי של 1.7 מיליארד ₪ ו- 370 מיליון ₪ בשנה. מי שרוצה לבטל את התאגיד, זה עולה כסף, ואני לא מוכן לקצץ בחינוך, ברווחה, בבריאות וכד'. אני מתחייב שלא לזרוק את הכספים הללו. אני יודע מה הערך של כל שקל. התפקיד שלי לשמור על הקופה הציבורית. צריכה להיות רשות שידור ציבורי מאוזנת. אני מאמין בשידור ציבורי חזק, אבל יש כאן כסף גדול. סגירה זה בזבוז של מאות מיליוני ₪ ואם לא נשתכנע שאין את הבזבוז הזה לא נאפשר את זה. יש הסכמים קואליציוניים שם מופיע שראש הממשלה מתעסק עם התקשורת וזה בסדר, אך כל הוצאה תקציבית מעבר ל- 10 מיליון ₪, זה דורש אישור שר האוצר. לכן לא אוותר ואם צריך להטיל וטו אטיל אותו".
השר סקר בראשי פרקים את מצבה של הכלכלה ואת המדיניות הכלכלית לשנים 2017-2018: "תקציב המדינה לשנתיים הקרובות נועד להמשיך את הצמיחה והגידול בהוצאה הציבורית. אנחנו מטפלים ביוקר המחייה, בין השאר ע"י הורדת מכסים, בטונה, בירקות וכד'. זה לא קל ואני רואה את ההפגנות. אבל חייבים לעשות משהו להורדת יוקר המחייה. התקציב כולל תוספת למשרדים החברתיים בבסיס התקציב. הפחתנו מס הכנסה על משכורות נמוכות ומעמד הביניים, אך לא לבעלי משכורות גבוהות".

כחלון ציין, כי "התכנית הכלכלית לשנתיים הקרובות כוללת עידוד הצמיחה, המו"פ וההשכלה הגבוהה. עידוד הצמיחה מתבטא במאות מיליוני ₪ בבסיס התקציב, קידום הייצוא ועידוד יצואנים, העלאת הפיריון בתעשייה, בענפי השירותים והמסחר, עידוד עסקים קטנים. סך התקציב למגזר העסקי בכל אחת משנות התקציב: 3 מיליארד ₪ לעומת 2.5 מיליארד ₪ קודם כיום. המדיניות הכלכלית שלנו מוכיחה עצמה ועפ"י אומדנים הצמיחה ברבען השלישי של 2016 היא בכיוון הנכון, החוב שלנו לעולם הוא הקטן ביוצר בעולם המערבי, האבטלה בשפל של כל השנים האחרונות". "מבחינה חברתית, התקציב הקרוב כולל הגדלה משמעותית של ההוצאה הציבורית, כולל בדיור הציבורי, ע"י תקציב לרכישת עוד אלפי דירות לדיור הציבורי, המשך תכנית מחי למשתכן ועוד".
בעקבות מחאת ראשי רשויות ומועצות אזוריות מהצפון, שהובילה להרחקת מספר אנשים מהדיון, אמר כחלון: "אנחנו פועלים לסיוע למגזר העסקי בצופן, לפיתוח תשתיות והוספת כיתות בצפון. היום אחר הצהריים אני נפגש עם עוד שרים לגיבוש תכנית אסטרטגית לצפון".

חברי הכנסת העלו טענות שונות בפני שר האוצר וחלקם הציעו הצעות לנקיטת פעולות נדרשות להגברת הצמיחה וחיזוק הפריפריה. מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "נדרשים הפחתת רגולציה, הורדת מיסים ואז משקיעים יעזבו שוק הנדל"ן ויעברו לבורסה. יש לגרום לאנשים למכור נכסים ולעזוב שוק הנדל"ן. המחסום – מס שבח. ביטול הפטור ממס שבח בשנים האחרונות הוא חלק מבעיית הנדל"ן. יש להחזירו". חברי הכנסת מהאופוזיציה הקדישו את עיקר דבריהם למצוקה בצפון. ח"כ אראל מרגלית (המחנה הציוני): "התקציב חסר תכנית ממשית ליצירת מנועי צמיחה בצפון, שכה חשובים לשגשוגו".

ח"כ זהבה גלאון (מר"צ): "ראש הממשלה מוכן לבזבז מיליארדים על סגירת התאגיד אך לא להשקעה בצפון. אני מצפה מהממשלה ומהאוצר למהלך משמעותי בצפון. אף שאנו באופוזיציה נתמוך במהלך של שר האוצר למיסוי דירה שלישית". ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת): "שיעור העוני בישראל מהגבוהים ב- OECD. אפילו יוון עם המשבר הכלכלי שעברה, שיעור העוני בה פחות גבוה. ערבים מהווים 20% באוכלוסייה אך רק 10% מהמועסקים. בתכנית הכלכלית אין סעיף להגברת קליטת ערבים בשירות הציבורי. יש ריבוי טבעי גם במגזר הערבי, להקים עיר חדשה". השר כחלון השיב על-כך: "יש אלפי דירות במחיר למשתכן גם במגזר הערבי".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): "עדיין יוקר המחייה בישראל מהגבוהים ב- OECD. אנחנו באחד המקומות הנמוכים בהוצאה הציבורית בתקציבים האזרחיים. צריך תכנית חומש או עשור להגיע לממוצע ה- OECD בהוצאה הציבורית". ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני): "הישיבה היום לגבי הצפון לא תועיל. עכשיו יושבים, והחלטות יתקבלו בסוף דצמבר ובסוף לא ייכנסו לבסיס התקציב. סוגיית הצפון איננה עניין של ימין ושמאל". שפיר העלתה בפני ראשי האוצר את סוגיית חשיפת מערכות המחשוב הנוגעות לתקצוב בפני חברי הכנסת: "יש לאפשר לחברי הכנסת כניסה למערכת מרכב"ה. אני ממתינה לתשובה בנושא כבר 8 חודשים". מנכ"ל האוצר, שי באב"ד השיב: "אין התנגדות לחשיפת המערכות בפני חברי הכנסת. הנושא בבדיקה, המערכות לא מתעדכנות מידי יום".
חברי ועדה מהאופוזיציה עזבו את חדר הוועדה תוך הבעת תרעומת על עזיבת שר האוצר את הישיבה בטרם השיב על השאלות שהפנו אליו. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, הודיע, כי יחדש את הדיון על התקציב וכי יזמן את כל ראשי האוצר לתת סקירה מלאה על התקציב והמדיניות הכלכלית מיד לאחר אישורו בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*