שר הביטחון: "קיצור השירות בצה"ל בחוק ההסדרים, הינו טעות, אך נכבד את ההסכם"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הופיע היום (ב')  בפני מליאת ועדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (ליכוד), וסקר סוגיות שונות שעל סדר היום המדיני והביטחוני.

בתחילתה של הישיבה, נשאו יו"ר הוועדה ושר הביטחון, דברים לזכרו של הנשיא לשעבר, שמעון פרס ז"ל. לאחר מכן ביקש השר להתייחס להתקפות על קציני צה"ל ולנושא תנאי השירות, ואמר, בין השאר:

"אסור להשלים עם המצב שבו קצינים במדים הם אובייקט להתקפות, להתנפלות ולהשתלחות בכלל ובטח שלא מצד חברי-כנסת… אפשר לתקוף את השר, את סגן השר או כל אחד אחר מהדרג הפוליטי אבל לא את נציגי צה"ל, שהם לא רשאים אפילו לענות. תעזבו את הקצינים והחיילים – צה"ל מחוץ למשחק… מי שיש לו טענות שיבוא בטענות לדרג המדיני".

"זה פשוט לא מתקבל על הדעת, בוודאי לאור גודל האתגר שעומד בפני הצבא בניסיון להשאיר אנשים טובים בצבא הקבע, החל מנגדים העובדים במחסני החירום, שהמשכורת ברוטו שלהם נעה בין 6000-6500 ₪ ועד לאנשי סייבר, שצריכים לעמוד בפיתויים שהשוק הפרטי מציע להם חדשות לבקרים…. הניסיונות האלו להשמיץ את צה"ל ולתקוף את הקצינים הם פגיעה בלב ליבה של החברה הישראלית ובביטחון ישראל".

המשך הסקירה היה חסוי, ולהלן עיקרי הדברים:

השר המשיך להתייחס לנושא תנאי השירות, והקושי להשאיר אנשים טובים בצבא, ואמר כי תחושת השליחות היא אחד הדברים שניתן להציע, אך ללא גיבוי מכל גווני החברה בישראל, גם זו עלולה להיפגע, וצה"ל יאבד כח אדם איכותי. בהקשר זה גם חשף שר הביטחון את עמדתו האישית לגבי קיצור שירות החובה אשר צפוי להיכלל בחוק ההסדרים, ואמר שההחלטה על כך התקבלה לא בתקופתו, והוא סבור שהיא איננה נכונה, אך יכבד את ההסכמות שהושגו.

השר אמר כי ברשות הפלסטינית כולם עוסקים ב"יום שאחרי אבו מאזן". אבו מאזן עצמו עסוק בעיקר בהשארת מורשת מדינית, כולל שורת יוזמות מדיניות המתוכננת ל-2017, ואינו פועל לשיפור המצב הכלכלי ברשות. שיפור המצב הכלכלי של הפלסטינים הוא אינטרס ביטחוני ישראלי, וכאשר ברור שלא ניתן להגיע להסכמות בנושאים מדיניים כמו ירושלים, עדיין ניתן לפעול לשיפור תנאי המחייה והכלכלה, אך הנחיית הרשות לנציגיה היא לא לדבר על כך, אלא על הנושאים המדיניים.

לחמאס בעזה יש 26 אלף לוחמים ועוד 40 אלף פקידים להם החמאס משלם משכורות. חמאס היום בונה כח התקפי, בכדי לנסות ולהעביר את הלחימה לשטח ישראל בסיבוב הבא, אך גם פועל לריסון גופים שונים ברצועה, בעיקר הודות לשינוי מדיניות התגובה הישראלית לכל אירוע, אשר הוחמרה באופן דרמטי. במקביל ציין השר כי ישראל תשקיע בשנים הקרובות 3.5 מיליארד ₪ בהגנה על יישובי עוטף עזה, תוך ניהול סיכונים מחושב.

חמאס מצוי במצוקה תקציבית, בשל התמעטות בכספים המוזרמים לו מחו"ל, ורצועת עזה כולה במצוקה כלכלית-אזרחית. כיום רק אחוז בודד מהתקציב האזרחי בעזה מקורו בחמאס, כאשר 4% נוספים מגיעים מהרשות הפלסטינית, ו-95% מגיעים מהקהילה הבינ"ל. ישנו מתח מובנה בין הרצון לאפשר לתושבי עזה תנאי מחייה טובים יותר, לבין הידיעה כי החמאס מנצל זאת להתחזקות, כמו למשל באישור הכנסת חומרי בניין.

השר אמר גם כי חמאס אינו מעוניין לפתור את המשבר בעזה, בכדי להכריח את הקהילה הבינ"ל להיות מעורבת, וכך למשל מונע את חיבורו לחשמל של מתקן טיהור, אשר הבנק העולמי מימן את הקמתו במאה מיליון דולר, וישראל אישרה אספקת חשמל ייעודית לו.  מעל 90% מהמים בעזה אין ראויים לשתייה, וההתארגנות הבינ"ל להטפלת מים תיקח לפחות שנתיים לסיוע בנושא, אך המשבר יגיע עוד קודם לכן, וישראל תגבש בחודשים הקרובים תכנית להתמודדות עימו.

יו"ר הוועדה שאל את שר הביטחון האם בכהונתו הוא מתכוון לאשר את תפיסת הביטחון של ישראל, אשר ממתינה כבר שנים רבות, אך לא הגיעה לכדי אישור. השר השיב כי אכן יש לגבש תפיסת ביטחון סדורה, אך יש לו השגות רבות לתפיסה שגובשה בוועדת מרידור, ולכן הדבר ייקח עוד זמן.

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) ביקש לציין בפני השר כי הוא חולק על קביעות מבקר המדינה בעניין הפנסיות של קציני צה"ל, שכן זו לדעתו ההטבה האחרונה שנשארה להציע לקצינים. לאחר מכן ביקש ח"כ פרץ מהשר להתייחס לראיון שנתן לעיתון "אל-קודס" בו למעשה ביטל את אבו מאזן, אך הציע הטבות לחמאס אם ירסנו את עצמם. "ראוי שישראל לא תעסוק בהמלכת מלכים, כי נכשלנו בכך בעבר, ומהדברים גם עולה מסר שרק מי שיפעיל כח נגד ישראל יזכה לאפשרות של הטבות, ובכך יכול להיות מסר מעודד לטרור".

שר הביטחון השיב כי הוא אינו חושב שישראל צריכה "להמליך מלכים" וגם אין לו כל כוונה לעשות זאת. הביקורת כלפי אבו מאזן היא בגלל שאנשי עסקים פלסטינים אמרו לו שעזיבתו של אבו מאזן היא הצד שהכי יעזור לכלכלה הפלסטינית. עוד חזר השר על גישתו של "מקלות וגזרים", ודיבר על פרויקטים והיתרי בנייה בשטחי C שאישר ליישובים ביו"ש אשר שנים רבות לא יצאו מהם מחבלים לפעולות טרור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*