הצעת החוק של ח״כ גילאון להשוואת קצבאות הנכים לשכר המינימום עברה במליאת הכנסת בקריאה טרומית

ברוב של 42 תומכים מול 39 מתנגדים, אישרה הכנסת בקריאה טרומית לפני דקות אחדות את הצעת החוק של יו״ר סיעת מרצ, חה״כ אילן גילאון, המבקשת להשוות את קצבאות הנכים לשכר המינימום.
 
גילאון עמד שותק דקות ארוכות מעל במת הכנסת, בציפייה לקבל מכל אותם חברי כנסת ושרים שלאורך השנה פיזרו התחייבויות באשר לקידום עניינו של ציבור האנשים עם מוגבלויות, מדוע התנגדו להצעה. 
 
גילאון אמר: ״מבוכה גדולה לממשלה – ניצחון כביר למצפון ולשכל הישר.״
 
״הרגע הזה הוא הרגע להוריד את המסכות, ולתרגם את מס השפתיים ששולם פה אתמול, כשציינו את יום זכויות האנשים עם מוגבלות, להסביר איך הם מצדיקים את התנגדותם לחוק״, אמר.
 
גילאון העלה את ההצעה בשבוע זה על רקע היום הבינ״ל לזכויות אנשים עם מוגבלויות. ע״פ ההצעה, קצבת הנכות המשולמת ע״י הביטוח הלאומי לכל מי שהוקצבו לו אחוזי נכות, העומדת על כ- 2400 ש״ח, תושווה לשכר המינימום המקובל במשק, העומד על סך כ- 5000 ש״ח.

כזכור, לפני כשנה העלה גילאון את הצעת החוק לראשונה במושב הכנסת הנוכחי, וזו זכתה לתמיכה רחבה מצד ארגוני הנכים והציבור הרחב. ההצעה נפלה על חודו של קול, בשל התנגדות הממשלה. הדברים אף הגיעו לכדי עימות חריף בין גילאון לבין שרת המשפטים, איילת שקד, במליאת הכנסת.

גילאון נימק את ההצעה: ״הקצבה הזעומה הניתנת כיום דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. היא אמורה להספיק לקיום מינימלי, אך ברור לכל שהיא אינה מספיקה כהוא זה לצרכיו של אדם עם מוגבלות, הנדרש לרכוש תרופות, לממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות ממקום למקום, לכלכל את ביתו, ולעיתים גם להעסיק עובד סיעודי, בנוסף לשאיפה גם לקחת חלק פעיל בפעולות החיים, כולל תרבות ופנאי.״

״ההוצאות של האדם עם המוגבלות אינן פוחתות מהוצאות של אדם שאינו נחשב נכה לפי חוק הביטוח הלאומי. לפיכך, אין כל הגיון שהקצבה שיקבל האדם עם המוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה בגין נכותו ואובדן כושר עבודתו תפחת ממה שנחשב לשכר מינימלי במשק.״

״בפעם הקודמת כשהעליתי את ההצעה, הממשלה העריכה את עלותה בכשישה מיליארד שקלים לשנתיים הראשונות. סכום דומה לזה שהשקיעה רק לאחרונה בשלושת הצוללות, באותה עסקה מפוקפקת בה מעורבים לכאורה מקורביו של רה״מ. הדברים באים להוכיח שהכסף קיים, אלא שסדר העדיפויות של הממשלה הוא אחר, והנכים נמצאים בו למטה בתחתית. אני קורא לחברי הכנסת מכל סיעות הבית להתעלות מעל שיקולים צרים, ולתמוך בהצעה שלי שתעשה אחת ולתמיד צדק עם ציבור עצום של אנשים החיים מקצבת נכות״, אמר גילאון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*