אושר בטרומית: הכרה בנפגעי פעולות איבה שהתרחשו מחוץ לישראל

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה (תיקון – הקמת ועדת חריגים לנפגעי פעולות איבה שהתרחשו מחוץ לישראל), התשע"ז-2017, של חברי הכנסת חיים ילין ודוד ביטן.

מוצע להקים ועדת חריגים שתהיה מוסמכת להכיר בישראלים שנפצעו או נהרגו בפעולת טרור מחוץ לישראל כנפגעי פעולות איבה, גם אם הפעולה לא כוונה נגד אזרחי ישראל או נגד העם היהודי.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה דרמטית במספר אירועי הטרור ברחבי העולם, אשר מבוצעים על ידי ארגוני טרור בינלאומיים שאינם בוחלים באמצעים ואשר מטרתם היא פגיעה בכל, לרבות כלפי יהודים בכלל ואזרחי ישראל בפרט. למרבה הצער, על אף שפיגועים אלו אינם מכוונים ישירות כנגד מטרות ישראליות או יהודיות, לא פעם נהרגים ונפגעים תושבי מדינת ישראל בפעולות זוועה אלו. לראייה, רק בחודש האחרון נהרגו ליאן זאהר נאסר ז"ל בפיגוע הירי במועדון באיסטנבול ודליה אליקים ז"ל בפיגוע הדריסה בברלין.

כיום, פעולת איבה מוגדרת ככזאת רק אם היא כוונה נגד ישראל, שמטרתה המשנית הייתה נגד ישראל או שהיא כוונה כנגד העם היהודי. על כן, החוק לא מתייחס לאלו הנפגעים או הנהרגים מפעולות טרור בינלאומיות שלא ניתן להוכיח כי מטרתן העיקרית היא כקבועה בחוק הישראלי. עם זאת, למדינת ישראל יש מחויבות לעזור ולסייע למי שנמצא פגוע מההתקפות הרצחניות הללו, גם אם אלו התרחשו לא מהמניעים בחוק הקיים.

הצעת החוק מבקשת לתקן עוול זה ולהקים ועדת חריגים אשר תבחן הכרה בישראלים שנפצעו או נהרגו בחו"ל, לא במסגרת פעילות טרור כלפי מטרות יהודיות או ישראליות, כנפגעי פעולות איבה, על כל המשתמע מכך בחוק."

ח"כ חיים ילין: "גל הפיגועים ששטף את אירופה הבליט את התעצמות הטרור הגלובלי, שנמצא בכל זמן ובכל מקום. חוק נפגעי פעולות איבה מכיר בישראלים שנפגעו בחו"ל רק כאשר המעשה כוון נגד מטרות ישראליות ויהודיות. אבל מה לגבי ישראלים שחוסר המזל  הוביל אותם למקום שנפגע על ידי דאע"ש? לחוק אין תשובה למצב הזה. משפחות הנפגעים לא יצאו למאבק בשביל כסף אלא בשביל הכרה. אל לנו להותיר בצד משפחות שעברו טראומה קשה בגלל סבך בירוקרטי וחוק לא מעודכן. אלה משפחות שצריכות את המדינה ברגעים הכי קשים שלהם, ובשביל זה אנחנו פה."

39 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*