אושר בטרומית: סיוע משפטי לנפגעי עבירות מין חמורות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הסיוע המשפטי (תיקון – נפגעי עבירות מין), התשע"ו-2016, של חברות הכנסת שולי מועלם-רפאלי, מרב מיכאלי ואורלי לוי-אבקסיס.

מוצע לקבוע זכות לקבלת סיוע משפטי לנפגעי עבירות מין חמורות (עבירת אינוס, מעשה סדום ועבירות מין במשפחה). הסיוע המשפטי יכלול מתן ייעוץ וסיוע במימוש זכויותיו לפי חוק זכויות נפגעי עבירה לאורך ההליך הפלילי וזכות לייצוג בהליך האזרחי בתביעות פיצויים כנגד הפוגע, וזאת ללא מבחן הכנסה.

בדברי ההסבר נכתב: "מכשולים רבים ניצבים בפני אדם שנעברו כנגדו עבירות מין בעת פתיחה בהליך משפטי נגד מבצע העבירה. לרוב, מדובר באנשים המצויים במצוקה נפשית גדולה והזקוקים לאומץ רב כדי לפתוח הליך משפטי שבו יהיה עליהם לגולל את הטראומה הקשה שעברו. הנפגעים נאלצים להתמודד עם מערכת משפטית אשר שמה במרכזה את הנאשם.

למרבית נפגעי העבירה אין היכרות עם ההליך הפלילי. האדם "מן היישוב" אינו מצוי בנבכי ההליך, אינו יודע מהם השלבים השונים של ההליך (מעצר ימים, מעצר עד תום ההליכים וכיו"ב), מי הם הגורמים המשמשים בתפקידים השונים לאורכו, מה הן זכויותיו, זכויות החשוד/הנאשם או כמה זמן ההליך עשוי להימשך. נפגעי העבירה אינם יודעים לאן לפנות בחיפושים אחר מידע או כיצד להתנסח בפני הרשויות.

ח"כ מועלם רפאלי: "במקרים רבים יידוע הנפגע על זכויותיו לא מספיק לצורך מימושן. עבור נפגעי עבירות מין ההליך הפלילי מייצר עבורם טראומה משנית ומחזיר אותם לרגעים הקשים. במהלך ההליך הנפגע עומד מול הפוגע וצריך לחשוף פרטים. הוא גם מתמודד עם שאלות המנסות לערער את אמינותו. לא פעם הנפגע חווה קשיים נפשיים כתוצאה מההליך הפלילי. בעזרת הצעת החוק הזו, נצמצם את מספר הנפגעים אשר נאלצים להתמודד עם ההליך הפלילי, ונקדם בכך את שיקומם וחזרתם למעגל החיים."

27 תמכו בהצעה ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת חוקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*