מליאת הכנסת דחתה את ההצעה להקמת ועדת חקירה לבדיקת אירועי אום אל-חיראן

מליאת הכנסת דחתה את ההצעה להקמת ועדת חקירה לבדיקת אירועי אום אל-חיראן, שהגישו חברי הכנסת טלב אבו עראר ותמר זנדברג. 22 תמכו בהקמת הוועדה ואילו 43 התנגדו ו3 נמנעו. במהלך הדיון הוצאו מהמליאה חברי הכנסת טלב אבו עראר, מסכוד גנאים, אורן חזן,

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן שהשיב להצעה בשם הממשלה אמר:"עוד באותו יום התבצע תחקיר משטרתי וביחד עם הסרטון שצולם מהמסוק, התמונה שעלתה מהתחקיר המשטרתי, הייתה מאוד ברורה שמדובר בפיגוע, דריסה מכוונת, ניתן לראות שם שהג'יפ מאיץ, שובר ימינה ודורס את השוטרים, ולאחר מכן שוב שובר את ההגה כדי להימלט ואז נעצר כשטנדר משטרתי הוא זה שעוצר אותו ומנגח את הג'יפ.

אני כשר לביטחון פנים, קודם כל, נותן גיבוי לכוחות שלי בשטח, מדובר בישוב בלתי חוקי ונהג דורס שלא היה אמור לנסוע לכיוון כוחות המשטרה. אם צריך לשאול שאלות, צריך לשאול את מי שביצע את הדריסה.

צריך לחקור לא רק מה שקרה באותו יום, אלא גם מי ליבה והסית למה שקדם לאירועים באום אל חיראן. האירוע הזה לא קרה במקרה, היו מי שליבו את האש ואת התחושות שקדמו ליום הקשה הזה.  כך אמר ח"כ זחאלקה- "אם יישפך דם אז יישפך דם, אנחנו משוגעים ומוכנים למות ולא לעזוב, נכבה שניה בנגב לא תהיה" אחריו המשיך עודה, שאמר- "אנחנו נלך עם הנושא הזה עד הסוף, עד הסוף!", אולי תסביר לנו ח"כ עודה מה זה ללכת עד הסוף? לא במקרה ראש עיריית נצרת הטיח בך שהרסת לו את העיר. גם ח"כ זועבי אמרה- "זה מאבק על החיים שלנו ועל האדמה שלנו".

מה שצריך לחקור קודם כל זה את האווירה ומי שיצר אותה זה חברי הכנסת הערבים. מדובר במפלגה שח"כ שלה מבריח טלפונים למחבלים ורוצחים. אתם לא מייצגים את הציבור שלכם אלא מייצגים את האויב הפלסטיני. אתם הופכים הכול לעימות לאומני. המאבק שלכם הוא על מדינת כל אזרחיה מול מדינה יהודית, מאבק על הגליל, על הנגב. אלה הדברים שעל סדר היום של הרשימה המשותפת. אם יש מה לחקור זה את עבירות ההסתה של חלק מחברי הרשימה המשותפת, הברחת טלפונים למחבלים, השתתפות במפגשים עם רוצחים ועם אסד. אתם עושים אפס למען אזרחי ישראל הערבים."

ח"כ טלב אבו עראר: "אנחנו כאוכלוסייה הערבית, ביקשנו ומבקשים להקים ועדת חקירה ממלכתית שיעמוד בראשה שופט עליון, ושהחברה הערבית תהיה מיוצגת בו. רק כך אפשר להגיע לחקר האמת. ואם לא, הרי אנחנו ימים כבר מבקשים – אני פונה לחברי חברי הכנסת, להצביע בעד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית כדי ממש לחקור את האמת, להגיע אליה, אנחנו גם כאוכלוסיה הערבית בנגב, מעוניינים ל הגיע לאמת. זה מה שהשר ארדן לא מעוניין. אם אין לך, כבוד השר, מה להסתיר, למה אתה מתנגד לוועדת חקירה? למה?

מהדוח הפתולוגי שהועבר למשטרת ישראל ולמח"ש שהירי התרחש בטרם האיצה המכונית, כך כתוב, בטרם האיצה המכונית. הקליע השני פגע בעורק בבית החזה. יכול להיות שאזרח במדינת ישראל, יישאר מדמם משעה שש בבוקר עד שתיים אחרי-הצהריים? זרוק, זרוק. מה, הוא לא בן-אדם? קבעו שהוא מחבל, שהוא דאע"ש, והוא נורה, בעדויות אנשים שהיו בשטח, ערבים ויהודים. וגם הסרטון הבדואי מראה את זה בצורה הכי ברורה שיש. רק התחיל לנסוע מטר אחד, קיבל וחטף כדורים, נורה. היה אפשר להציל את חייו. ואני מכאן מבקש להוציא גם את גופתו של השוטר, כדי להראות לכל הציבור ממה הוא נהרג – דריסה או חטף כדור מהשוטרים. מעוניין מאוד אני. שעתיים ייקבר השוטר. למה? ממה אתם חוששים? למה?"

ח"כ תמר זנדברג:  "היום לפני שבוע לפנות בוקר התבצעה עקירה אכזרית של אזרחי ישראל מביתם בשטח מדינת ישראל – לא כי היה צריך ולא כי בית משפט קבע. בית משפט לא קבע שצריך. בית משפט קבע שאפשר, ומדינת ישראל החליטה שהיא רוצה; רוצה לפנות אזרחים ערבים בדואים מהבית שלהם רק בשביל ליישב במקומם, על אותה אדמה בדיוק, אזרחים ישראליים, אבל יהודים. זו גזענות מהסוג הפשוט ביותר, שהיא פשוט כתם שחור על כל מדינה דמוקרטית. ומה שאירע בשעות שלאחר מכן מראות שכשמנסים לעשות משהו רע, זה מסתבך, וזה מה שראינו בשבוע שעבר.

אתם יודעים, ההשוואה לעמונה כבר נהייתה קלישאה, אבל אני חייבת להשתמש בה. השתלטות על קרקע פרטית מחוץ לגבולות מדינת ישראל עם צו שיפוטי, צו "עשה" של בית משפט. ושם, אני מבטיחה לכם שתהיה שם התבצרות של חברי כנסת ושרים. אנחנו יודעים את זה. תהיה שם. למה? כי המדינה חרגה מהסכמים. אתם מבינים? יש מי שאתו מסכמים ויש מי שאליו שולחים את המשטרה באלימות ואחר-כך מחזיקים בגופה כאילו ממשלת ישראל היא אחרונה הנקרופילים."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*