משרד הבריאות מכין שורה של צעדי חקיקה חדשים נגד סיגריות

"נדהמתי מהנתון לפיו 8000 איש מתים בישראל כל שנה מנזקי עישון, ועוד יותר מהדרת הנושא", אמרה יו"ר הוועדה למאבק בסמים ואלכוהול ח"כתמר זנדברג בדיון שהתקיים ביוזמת הח"כים עבדאללה אבו מערוף, חיים ילין, יהודה גליק ומיקי רוזנטל על מספר המתים מעישון ועל כך שההשקעה הממשלתית בקמפיינים נגד עישון היא אפסית. לדברי יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג "בעבר היה עיסוק ואף חקיקה שנגעה לאיסור פרסום, אבל בשנים האחרונות הנושא נכנס לתרדמת ונעזב, גם יחסית לצורך וגם יחסית לנעשה בעולם".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו דיווח לוועדה על צעדי משרד הבריאות המתוכננים למניעת עישון. לדברי גרוטו, "ישראל הייתה מדינה עם חקיקה מובילה בתחום העישון ונשארנו מאחור ובהחלט חושבים שיש לעשות תיקון. אנחנו מגבשים חקיקה בנושא ומקווה להביא אותה בקרוב מאוד. יש כבר טיוטות להצעות שלנו".

פירט את ההצעות השונות שעל הפרק:

הגבלות פרסום – "החלטה שלנו על איסור פרסום, וזה יחול גם על אינטרנט. איסור פרסום גורף על כל המדיה.

סיגריות אלקטרוניות ותחליפים אחרים –  "אנחנו רוצים לעשות את הרגולציה זהה למוצרי טבק אחרים. איפה שאסור לעשן ולפרסם אז זה יהיה גם על סיגריות אלקטרוניות. המוצר החדש שנכנס בימים אלה הוא מבחינתנו מוצר טבק ואפשר יהיה להחיל עליו מידית את החוק הנוכחי. מחכים לאישור סופי של משרד המשפטים בעניין החקיקה הזו".

מגבלות עישון – "חושבים שצריך להרחיב את מספר המקומות הציבוריים שבהם יהיה אסור לעשן. כולל למשל מופע באצטדיון פתוח, להגדיל את המרחקים שבהם אפשר לעשן למשל גני ילדים, גני שעשועים. בנוגע לעישון במכוניות עם ילדים זה משהו שעל הפרק, יותר קשה לאכוף את זה אז כנראה יהיה דרך חוקי תעבורה ויש מחלוקות על הנושא הזה. גם איסור בגני חיות ומופעים פתוחים נמצא בהצעה שלנו. ביטול חדרי עישון צריך לדעתנו להכניס במקומות כמו מסעדות, פאבים וגם בכנסת. אפשר להתקדם פה במסלול מהיר ולא צריך חקיקה".

מיסוי – "סיגריות אלקטרוניות צריך למסות כמו טבק. טבק לגלגול המיסוי שלו יותר נמוך בערך במחצית וצריך להגדיל את זה".

גמילה מעישון – "אנחנו רוצים לפתוח מוקד טלפוני לאומי באחריות משרד הבריאות שיופעל על ידי ספק חיצוני, מוקד לאומי ולא משהו שתלוי ברצון הטוב של כל קופה. להערכתנו יעלה 5-6 מיליון שקל בשנה".

קמפיינים – "מתכוונים להוציא עוד קמפיינים בעיקר במגזר הערבי – גברים ערבים מעשנים 40% לעומת 19% בכלל האוכלוסייה".

בסיום הדיון אמר פרופ' גרוטו כי הוחלט במשרד לפרסם תמונות אזהרה על האריזה כנהוג במדינות אחרות, ואף להגדיל את המקום המוקדש לאזהרה על האריזות.

ח"כ עבדאללה אבו מערוף, יוזם הדיון: "חייבים להחזיר את הנושא לסדר היום. התוכנית שהייתה במשרד הבריאות מוקפאת. מניעה היא התרופה הטובה ביותר. יש הצעות חוק מוקפאות וועדת השרים לחקיקה מסתכלת עליהן באופן לא רציני".

ח"כ מיקי רוזנטל: "יש סוגיות בריאותיות שלא יודעים מה השפעתן. בסיגריות אין ספק בקשר הישיר שלהן לתמותה. התנהלות משרד הבריאות היא גרימת מוות ברשלנות. אלפי אנשים מתים ומשרד הבריאות לא עושה דבר. במקום לקדם הוא דחה את החוק למניעת פרסום. השר מנע. אני מקווה שהמשרד יתעשת. ידוע שאי פרסום טבק חוסך חיי אדם. ידוע שהסברה מאסיבית מצמצמת את מספר המעשנים".

יו"ר הוועדה ח"כ זנדברג: "סכומי הכסף שנכנסים לאוצר ממיסוי הסיגריות – 6 מיליארד בשנה. הסכום שהוקצה לסל הבריאות לגמילה ומניעה – 6 מיליון. הוצאות הפרסום של חברות הטבק הן 60 מיליון בשנה, מתוך זה 42 מיליון לקידום מכירות".

ח"כ דב חנין: "זכותו של אדם להתאבד אבל חובת המדינה להשאיר לו אופציה שלא להתאבד, בוודאי שחובת המדינה למנוע להרוג אנשים שלא החליטו להתאבד".

ח"כ מיכל רוזין: "יש חוסר הוגנות וחוסר היגיון בכך שחברות לובינג מייצגות גופי בריאות וגם חברות טבק. הגשנו הצעת חוק שתאסור זאת. אני מקווה שזה יעלה לוועדת שרים לחקיקה".

רבקה זלצר פרויליך, האגודה למלחמה בסרטן: "אדם שמעשן לא מזיק רק לעצמו. הוא לוקח את החברה אתו. הוא מזיק למשפחה, ומטיל נטל כלכלי של עשרות מיליארדי דולרים בשנה על מערכת הבריאות. הילדים שלו חשופים לעישון פאסיבי. זהו נזק חברתי גדול. הוכח שהכי יעיל – חקיקה והגבלות פרסום ושיווק. צעירים מצטרפים כל שנה למעגל המעשנים. שיטות השיווק מתוחכמות".

ח"כ חיים ילין: "אם היו לנו אלף הרוגים במלחמה ראש הממשלה היה שם את המפתחות. כאן יש לנו 8000 כל שנה ושר הבריאות לא עושה כלום".

ד"ר חגי לוין, איגוד רופאי בריאות הציבור: "הנקודות עד כה לא התחברו – אסרו פרסום במקום אחד והתירו במקום אחר. אנחנו ממליצים לאמץ חפיסת סיגריות אחידה לא ממותגת וגם תמונת אזהרה על החפיסה. צריך לאסור הצגת המוצר בחנויות וחייבים להקים קרן למניעת נזקי עישון. חשוב גם להכשיר צוותים לגמילה מעישון ולממן תחליפי ניקוטין. תרופות גמילה צריך לספק גם בלא התניה בסדנאות גמילה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*