בדיון בוועדת הפנים, אביו של צעיר בדואי שנורה בידי שוטר: "אני חינכתי את ילדי לכבוד האדם, ומי לא הולך לפי החוק? לובשי המדים"

"במח"ש בוחנים את הממצאים בכלים פליליים. צריך סיכוי סביר להרשעה", כך הסבירה הלה אדלמן ממח"ש לוועדת הפנים בדיון על יחס רשויות האכיפה לאזרחי ישראל הבדואים, ביוזמת ח"כ מיכל רוזין וח"כ טלב אבו עראר. לדבריה: "האירועים באום אל חיראן וברהט נחקרו מהרגע הראשון ונבחנו היבטים שונים. תיק רהט נמצא עכשיו בבחינה של היועץ המשפטי, והמשפחה מודעת לכל השלבים. הוצגו בפניהם הראיות. מדובר בחקירה פלילית מורכבת. תיק אום אל חיראן עובר לפרקליט המדינה. לא היו ניסיונות טיוח. ההיפך. אין שיהוי בטיפול. באום אל חיראן בוצעו שני שחזורים. בתיק רהט הייתה חקירה מקיפה גם של הירי וגם של האלימות בתחנת המשטרה".

ח"כ מיכל רוזין: "האם יש מקרה ששוטרים הועמדו לדין בשל אלימות כלפי אזרחים?" אדלמן: "בניגוד לנאמר, היו מקרים ששוטרים עמדו לדין וגם נכנסו לכלא. כשאנו בוחנים אירועים אנו עוורי צבעים ובודקים לפי ראיות. ההחלטה היא משפטית-ראייתית". ח"כ ג'מעה אזברגה: "יש תופעה של הרוגים ערבים. משנת 2000 היו 54 הרוגים על ידי המשטרה ואין נאשם אחד".

ח"כ טלב אבו ערר: "הייתה מלחמה על תושבי אום אל חיראן. יעקוב אלקיאן רק יצא מהבית שלו והתחיל לנסוע. ירו עליו והרגו בלי סיבה. באו להרוס בתים. זה לא הבית הראשון שהורסים. תושבי אום אל חיראן גרים שם 60 שנה. הם לא פלשו. המדינה העבירה אותם לשם. עכשיו באו להקים יישוב יהודי על חשבונם. באותם ימים היה פינוי עמונה ללא שום נשק ושם השוטרים הותקפו. באום אל חיראן רצו להשפיל ולהראות את כוח המשטרה".

ראיד אבואלקיעאן, הועד המקומי אום אל חיראן: "ערכי האלימות מושרשים באוכלוסייה שלנו על ידי מוסדות המדינה. משנות ה-60, כל מקרי הרצח שהיו, אף אחד לא ישב בכלא על ניסיון רצח או רצח. אנו במערב הפרוע. אנחנו לא רוצים כתבי אישום נגד שוטרים זוטרים. הם מוגבלים בחשיבה. הם טעוני סטיגמות".

חאלד ג'עאר, אביו של סמי שנורה ונהרג בידי שוטר ברהט: "בשנים האחרונות נרצחו 7 צעירים בדואים על ידי המשטרה. אני ראיתי את רצח בני מול עיני. אני הודעתי למשטרה על פשע שמתבצע, אבל לא כל מי שבסביבה פושעים. המשטרה היא ארגון שלא מתחקר את עצמו וזה גורם לרצח אחר רצח. אלה הילדים שלנו שנרצחים. הממשלה הכריזה מלחמה על הבדואים. בעיניה הם מהווים סיכון. מפתחים שנאה. לא רק שהבן שלי נרצח, למוקד הרפואי הגיעו אנשי הבילוש, אזקו אותי ולקחו לתחנה. במדינה דמוקרטית 5-6 שוטרים נותנים לאזרח מכות עם שוקר חשמלי ודורכים לו על הראש ואז מודיעים לי על מות הבן ושוטר אומר: 'רק אחד מת? הלוואי שכולכם'. ואחר כך כל התיקים נסגרים ללא ראיות ופרקליט המדינה אומר שהפגיעות בגופי הן בשל התנגדותי למאסר. לא נשאר לנו כלום. אני חינכתי את ילדי לכבוד האדם, ומי לא הולך לפי החוק? לובשי המדים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*