ועדת הכספים אישרה הצעת חוק שתסייע לחברות עסקיות להתמודד עם אתגרי המחר ע"י ביצוע שינויים מבניים תוך דחיית אירועי מס

ועדת הכספים אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק שנועדה לסייע בהנעת גלגלי המשק ולעודד צמיחה. מדובר בחוק שהוא תיקון לפקודת מס הכנסה ונועד להקל על חברות ויחידים בעת שהם מבקשים לבצע שינויים מבניים או מיזוגים של חברות או של עסקים קטנים. ההקלות הן הקלות במס, בעיקר דחיית אירוע מס בעת ביצוע שינוי מבני, מיזוג או פיצול חברות. שינוי מבני הוא כלי חיוני עבור הסקטור העסקי, ובד"כ הוא מתאפיין בהגדלת שיעורי הצמיחה ומקל על חברות בגיוס הון, בגיוס משקיעים וברכישת פעילויות שנועדו להרחיב את פעילויותיהן העסקיות. החוק הובא לוועדת הכספים ע"י רשות המיסים, לאחר שהושגו לגביו הסכמות על הלשכות המקצועיות, התאחדות התעשיינים, לשכת רואי החשבון, לשכת עורכי הדין, פורום חברות ההיי-טק, חברות שבמיוחד עבורן מדובר בתיקון חשוב.

במסגרת החוק יש הוראות שונות לגבי הקלות ודחיית אירוע מס בעת העברת נכסים מחברה אחת לאחרת תמורת הון מניות, שיוניים והעברת נכסים בין חברה אם לחברה בת וכד'. החוק החדש אמור לאפשר ולהקל על כניסה רחבה יותר של משקיעים ולבצע שינויים מורכבים, תוך שהוא מסר חסמים רבים שקיימים כיום.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בירך על אישור החוק ואמר, כי "מדובר בחוק טוב שיש בו בשורה לחברות במשק, בעיקר חברות היי-טק. למרות שלפי כל המדדים הכלכליים ונתוני הצמיחה המעודדים של השנים האחרונות, נראה שמצב הכלכלה והמשק בישראל טוב ואף יותר מכך, אסור לנו לקפוא על השמרים ויש לדאוג שהמגמה הזו תימשך. לצד ההצלחות של המשק, יש גם לא מעט בעיות עימן מתמודד הסקטור העסקי, כולל בהיי-טק ועל-כן, עלינו לקדם מהלכים שייקלו ברגולציה ויביאו להגברת הצמיחה. החוק הזה יאפשר לחברות שמבקשות לבצע שינוי מבני לצורך המשך צמיחתן, ליהנות מהקלות במס, ואני מברך את רשות המיסים על נכונותה לקדם את המהלך הזה. יחד עם זאת, אסור להסתפק בצעד הזה ויש לשקול דרכים נוספות להקל על החברות".

מנהל רשות המיסים, משה אשר: "מהניסיון שנצבר לאורך השנים ברשות המסים בטיפול בעסקאות של שינויי מבנה תוך בחינת הצרכים של הגופים העסקיים, בדגש על חברות ההיי טק במשק, עלה הצורך להביא לשינויים בחקיקה שיקלו על ביצועי עסקאות אלה. השינויים המוצעים ישפרו את יכולות החברות השונות לבצע עסקאות של מיזוגים ושינויי מבנה אחרים ויתרמו משמעותית לצמיחתן".

מנהל אגף ברשות המיסים, רולנד עם שלם: "החוק מסיר מגבלות וחסמים, מהלך שיסייע למשק. מדובר בשינוים מבניים בחברות, בעסקים קטנים וגדולים, ללא חבות מס. באנו לעשות הקלות כדי לאפשר להניע את גלגלי המשק. בעיקר הסרת מגבלות שקיימות כיום. זה יחול על חברות שעוברות שינוי מבנה. החוק הקיים מאפשר שינויי מבנה שמעורבים בהם יחידים וגם חברות, בעיקר חברות, מיזוגים עם דחיית אירוע מס. מניסיון העבר ראינו, שכשאין דחיית אירוע מס, זה מנע שינויי מבנה והתיקון בא להקל ולהסיר קשיים. יש הקלות רבות בחוק הזה".

מנהל תחום בכיר מפקח ארצי ברשות המיסים, עפרי שלו, בירך על אישור החוק אך סייג מעט: "יש פה חבילה של דברים שהם הקלות, ותוך כדי כך, גם כלים למניעת תכנוני מס. כלומר, בכל שינוי מבני, קיימת אפשרות לביצוע תכנוני מס, ולצד ההקלות הרבות בחוק, ניסינו למנוע ניצול לרעה של ההקלות. פטור ממס בעת מיזוג חברות ניתן במקרים מסוימים לשנתיים בהן חייבים להחזיק בחברה, ניתן להכניס משקיע אך אסור לממש אלא עד 10%. מות להתממש אך חייבת להישאר בידי הבעלים השפעה מהותית בתקופה הנדרשת של השנתיים. כלומר, אוכל לעשות שינוי מבני ומיד למכור מניות אך עדיין אשאר עם השפעה בחברה".

נציג פורום מיסים בלשכת עורכי הדין, עו"ד יוסי אלישע, בירך על אישור החוק ואמר: "יום לאחר ביצוע שינוי המבנה, האפשרויות לגייס משקיעים ולגייס עוד משאבים גדלות ולכן שינויי מבנה נדרשים מעתה לעת. החוק שאושר, זה עדיין לא התיקון המושלם, אך זה עסקת חבילה ואנחנו מברכים עליו בנסיבות של היום. סיכמנו שבנושאים המורכבים נמשיך לדון ונביא לכאן לוועדת הכספים עוד תיקונים גם לאחר אישור החוק הזה".

יו"ר ועדת המיסים בלשכת רואי החשבון, רו"ח ג'ק בלנגה, בירך על החוק אך ציין גם הוא, כי "בסקטור העסקי רצו שהחוק הזה יקודם ויאושר. מדובר בהקלות שהמשק מחכה להן זמן רב ועל-כן טוב שהסתיימה החקיקה של החוק הזה באופן מהיר יחסית".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*