יו"ר ועדת העלייה והקליטה ביום האזרחיות והאזרחים הוותיקים: "שליש מהעולים הקשישים חיים מתחת לקו העוני"

ועדת העלייה והקליטה קיימה דיון אודות מצבם של עולים אזרחים ותיקים לאור העוני הקשה בהם רבים נתונים בהעדר פנסיה ראוייה. הדיון התקיים במסגרת יום האזרחיות והאזרחים הוותיקים ביוזמת חברי הכנסת נחמן שי, טלי פלוסקוב ואיציק שמולי.

יו"ר הועדה ח"כ אברהם נגוסה: "התקיימו לא מעט דיונים בהם עלתה מצוקתם של עולים שעלו ארצה בגיל 40 וגם אם עבדו מיום עלייתם, לא הצליחו לצבור מספיק זכויות פנסיוניות. זו בעיה מאד קשה שעולים שעבדו למחייתם יוצאים לפנסיה ונאלצים לחיות על סף עוני בהעדר פנסיה".  לדברי ח"כ נגוסה שיעור העוני בקרב משפחות שבראשן עומד אזרח ותיק  עולה הוא כפול משיעור העוני בקרב כלל המשפחות בישראל ועמד כבר בשנת 2013 על 36.6% אחוז לעומת 18.5בכלל האוכלוסייה. "מעל שליש מהעולים הקשישים חיים מתחת לקו העוני".

ח"כ קסניה סבטלובה "הסיבה שבגינה אנחנו נמצאים פה היא שכבר בשנת 2009 אמר ראש הממשלה נתניהו בנאום הניצחון שלו שיפתור את בעיית הפנסייה של קשישים בלי זכויות פנסיוניות ולצערי עברו 88 שנים ומצבם לא השתפר. אתם לא זכאים לדיור ציבורי ולא צברתם זכויות פנסיוניות ויש מאות אלפי משפחות במצב הזה. זה משליך עלינו, דור ה-1.5 שצריך לעזור גם לילדים שלנו וגם להורים שלנו".

ח"כ עודד פורר: "אסור שהעיסוק בקשישים ירד מסדר היום. האוכלוסייה המבוגרת חייה יותר וצריך שאיכות חייה לא תיפגע. הצבנו את הנושא הזה במסגרת ההסכם הקואליציוני  ויצרנו תוכנית שתסייע ל-190 אלף קשישים, חלק מהפתרונות שיזמנו יהיו גנריים לאוכלוסיית הקשישים העולים אבל יועילו לכל הקשישים". ח"כ פורר ציין כי מפלגתו ביטלה את עשר שנות ההכשרה לוותק לפנסיה בעלות תקציבית של כמיליארד שקל. "אנו מקווים שבאוצר יגלו גמישות כדי שהתקציב לא יתפרש על ארבע שנים אלה על שלוש. חשוב לציין כי השגנו 150 מיליון שקל לניצולי שואה. ובסך הכל השגנו כמיליארד ו-900 מיליון שקל לטובת הקשישים העולים".

ח"כ נחמן שי: "מדובר באזרחים עולים ותיקים שבאו לארץ ונגזר עליהם לחיות בעוני תחת חרפת רעב. אנחנו חייבים להצביע על בעיית העוני ולמצוא מימון ביניים ואם במשרד העלייה והקליטה לא ימצאו פתרונות האזרחים יצאו לרחובות. לא הבאתם אותם לפה שיחיו בעוני וזאת אחריות של המדינה. זאת סוגיה שמציקה לנו מאוד, רובם ככולם שותקים והם לא מבינים שכללי המשחק מחייבים יציאה לרחובות ושכיבה מתחת לרכבים כמו מאבק הנכים".

ח"כ יואל רזבוזוב: "אנחנו לא רואים שלאנשים האלה יותר קל עם תוספות שיאפשרו להם לחיות בכבוד. מי שאין בבעלותו דירה אין לו כסף למחייה מקצבת זקנה והבטחת הכנסה. אין פה קואליציה ואופוזיציה – אני ומפלגתי נצטרף לכל ניסיון חקיקה בנושא זה. זה קהל שקט שלא שומעים אותו וזה אחד הקהלים שבאמת סובל".

מנכ"ל המשרד לקליטת עלייה אלכס קושנר: "אנחנו הגדלנו השנה את תקציב התמיכות מ-3 מיליון ₪ ל-5 מיליון ₪ ו-12 עמותות שהגישו בקשות עשויות לקבלו. בנושא הדיור הציבורי המשרד מאכלס 15 אלף עולים במקבצי הדיור. בינואר 2017 אישר המשרד לבנות על קרקע חומה 1468 יחידות דיור שנמצאות בוועדות המחוזיות".

קושנר ציין כי מתקיימים מגעים מול משרד האוצר לתוספת של 2000 יחידות דיור שגם יבנו על קרקע פרטית כך שלא יהיו תלויים בראשי ערים. "לבנות לוקח זמן. יש לנו מערך של מענקי מזון של 200 שקלים לקשישים בגילאי 70 ל-80, תוספת של 160 שקל לחודש לקשישים יחידים וכן סובסידיות לחשמל. הבעיה אכן קיימת וצריך לעבוד כל יום ואנחנו אחד המשרדים שמנסה בכוחותיו לפתור את הבעיה".

אברהם שרנפולסקי מחזית הכבוד אמר שזאת לא פעם ראשונה שדנים על נושא הפנסיות וכבר 5 שנים מתנהל מאבק בנושא. "פונים אלינו מאות עולים שעבדו 15 ו-200 שנה שלא מתקיימים בכבוד. יש הצעות של ארגונים ציבוריים ומסקנות של השר הקודם זאב אלקין וצריך לדון פעם נוספת – המדינה זקוקה לתוכנית מדינית ולאומית בנושא הזקנה.

היו"ר נגוסה סיכם את הדיון ואמר כי "הוועדה מברכת את ראש הממשלה על החתימה על האמנה לייבוא פנסיה מרוסיה לעולים שצברו בה זכויות פנסיוניות טרם עלייתם. במקביל קוראת הוועדה למשרד העלייה והקליטה לגבש ולפרסם בהקדם, ולאחר מכן להוציא לפועל את המלצות הוועדה הבין-משרדית בראשותו של השר אלקין, בעת שכיהן כשר העלייה והקליטה, שנועדו לשפר את מצבם של עולים אזרחים ותיקים".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*